ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.03.2016
DIN: Targu Frumos
ÎNSCRIS: 18.07.11
SEP-2012

Costinestiul de altadata

Costinestiul a fost si pt mine timp de 4-5 veri la rand, in adolescencasa, un loc de distractie. Aici am petrecut primele zile la mare cu prima mea iubita, apoi peste ani am dus alte fete si tot asa... pana m-am insurat si am trecut la allinclusive :))) la bulgari sau m-am apucat de vizitat si alte tari pt a ramane cu amintiri. C

and te gandesti la distractie nu conteaza unde mergi poate fi si intr-o casuta impreuna cu alti 20 de nebuni iar mancarea e pe apucate din mers catre plaja cu o shaorma in mana sau mancarea e sinonima cu berea in mare sau pe nisip nu ca acum la allinclusive, cu mese la ora fixa. Au fost vremuri frumoase oricum...

Cand devii familist conteaza linistea si relaxarea si iti doresti sa bifezi cat mai multe locatii noi si cat mai bine dotate cu mese regulate pt copii in pimul rand. Cateodata mi-e dor de acele vremuri si ii zic sotiei sa ne dezbracam de caracterul familist si sa l punem pe cel nonconformist si sa ne dezmatam intr-o vacanta numai pt noi, tineri caci mai suntem la 30 ani pe care-i avem, cu nopti nedormite si alcool cat incape. Dar timpul si concediul sunt scurte asa ca primordiali sunt copiii. Macar pt un wekend sper ca ma voi infinge intr-o distractie... de dragul vremurilor de altadata

Revenind la Costinesti, acum cred ca s-a accentuat nebunia si betia acolo dar spiritul ramane acelasi, dorul si nostalgia tineretii te cuprind instantaneu cum intri in sat. Pe loc mi-am amintit fiecare loc pe unde mergeam vesel, poate mai clatinat sau nu, nu mai conta atunci cand te aflai la 18 ani cu paintii la 500 km de tine si aveai in stanga o blonda iar in drepata iti mai fugeau ochii si dupa altele... pt ca nu aveai cum sa te abtii...

Apropo, am fost acum 3-4 ani prin septembrie cred in jur de 8-10 ale lunii, cand ma intorceam de la Nisipuri de la vecini si de curiozitate am facut drepta spre a vizita in fuga statiunea mea de tinerete si spre mirarea mea era totul aproape gol, in plus chiar in centrul statiunii pe aleea pe unde mergeau Jeepurile cu gagici in bikini care anuntau petreceea in cele doua megadiscoteci Ring si Tineretului, era apa pana peste glezna. Probabil se sparsese o conducta de undeva si mirosea ingrozitor. Era o portiune foarte mare de alee inundata. Pe cand la bulgari, chiar ii spuneam sotiei, uite ce diferenta, de acolo am plecat ca din plin sezon iar aici e gol.

Am mers si pe plaja, m am uitat spre epava si ne am intors la masina un pic uzi pe papuci de la acea apa care intre timp ajunsese aproape de pacarea unde lasasem masina. Nu stiu cu ce impresia a ramas sotia pt ca ea nu mai fusese aici, stia doar din povestirile mele ce inseamna Costinestiul. Printre acele fete cu care am fost aici nu s-a numarat si ea, dar asta e tineretea omului... nici eu poate n-am fost unde a fost ea (la plaja in Italia spre exemplu) asa ca n-are de ce sa se supere :)

Una peste alta acest sat plin de tinerete, alcool, distractie, vise implinite va ramane dupa parerea mea pentru multi ani de acum inainte locul de destinatie si pt copiii nostri. Poate macar pentrut a experimenta distractia fara parinti si fara grija nimanui.

Trimis de alex_iasi in 12.03.16 13:28:10
Validat / Publicat: 12.03.16 15:10:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COSTINEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1268 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.03.16 15:08:20]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 97&ridAnt=67482

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Costineşti: