ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2018
DIN: Târgu Jiu
ÎNSCRIS: 02.08.12
AUG-2018

Hopaaa... chestii noi in Costinesti!

Bai, fratilor, ce sa va zic eu... fuseram cateva zile, auzi, cateva zile pe la marea asta a noastra si vazura copiii (ai mici ai lu' varumiu Cristi, ai de sunt obsedati de "vlogarit" auzi cuvant... "vlogarit"!) o chestier noua in Costinesti... cica ii zice Castelul de pe apa! Mintiram noi vreo cateva zile la bietii copii ca... ba ploua acolo... ba e inchis... ba e desumflat... nu fu chip sa pacalim la infinit ai draci de copiii... Intrara pe youtube, pe facebook pe... si au vazut tot: program/pret intrare/varsta minima/etc.

Prin urmare, intr-o buna dupa-amiaza, cand ne cam saturasem de "plajit" ne inghesuim toti 6 in bmw-ul lui varu-miu, al de-i zice el "barca" si, sub atenta indrumare a nepotului cel mare (11 ani!) care facea pe gps-ul, am pornit spre Costinesti, via Eforie... 45 de minute zicea aparatul ca facem... 1 ora si un sfert am facut noi.

In Costinesti ne-am adus cu greu aminte noi, cei "batrani" de locurile pe unde "bagam" la greu in studentie... Forum, Disco Ring, casute, etc... ni'ic... ni'ic! Dar am gasit respectivul Castel pe apa... Un fel de Exatlon gonflabil, mare, ce-i drept, ancorat de fundul lacului Costinesti, cu intrare dinspre faleza, foarte interesant! Copiii... in extaz... distractieeeeeee... platim intrarea (25 lei/30 minute, ori 30 de lei/o ora... ne gandim ca nu pot sta copiii mai mult de o jumate de ora acolo, dar platim totusi 30 de lei, pentru orice eventualitate... inspiratie maxima ca dupa o ora nu-I mai vedeam scosi pe mal " mai staaaaam, va rugaaaaaaam! ")... echipam copiii cu vestutele de salvare (aici o mare bila alba pentru tinerii care detin parcul asta acvatic, faptul ca au foarte multe veste de salvare, toate marimile si in foarte buna stare!), ne retragem pe mal, la umbra salciei care, probabil era acolo si pe vremea noastra, si, la inceput cu oarece teama (I-o tine vesta? o fi rece apa? I-o ajuta cineva daca pica in apa?) ii privim cum "evolueaza" sportivii nostril!

Despre parcul asta plutitor: este un traseu cu diverse obstacole destul de mare, sa zic un dreptunghi de 25/100 metri! este sufficient de stabil avand in vedere faptul ca este "populat" de o gramada de tineri si mai putin tineri, in acelasi timp... am numarat, la un moment dat, cam 60 de "exatlonisti" pe traseu...

Despre atmosfera: o chiraiala generala de stisfactie pe toate vocile si tonurile, mai ales cand pica vreunul in apa (lucru nepericulos, deoarece vestele de salvare sunt foarte bine fixate si apa nu era rece, din spusele celor mici)...

Despre securitatea jocului: sunt 2 - 3 tineri organizatori care, stand in zonele unde, din experienta, probabil, stiu ca este mai dificil de trecut pentru cei mai mici, ii ajuta, ii scot din apa, ii grupeaza...

Despre materialul din care este facut jocul: am observant ca alterneaza zonele "pietonale" adica un fel de alei din ceva spuma captusita cu bureti moi (ca nu s-au vaicarit boracii de contactul frecvent cu fundul de acea suprafata!), cu zonele "de lucru" din "gonflabil"... per ansamblu ok, fara riscul de a-si sparge capul&rupt oasele cand alunecau...

La final, poza de grup cu echipamentul pe ei, prosopit in baraca in care isi tineau proprietarii ustensilele (bag seama ca nu este necesar un vestiar, ca majoritatea plecau asa cum ieseau, cu chilotii uzi pe ei, dar foarte veseli!), schimbat in haine uscate flacaii si pornim putin stanga/dreapta prin furnicarul de turisti si neturisti din Costinesti... luam din viteza cate un langos cu branza care avea un pronuntat gust de ranced, pe care, dupa doua inghitituri il aruncam, dam 6 lei pe jumatea de apa plata, isi fac flacaii cate un tatuaj cu "hena" semipermanent (ash, dupa o zi nu se mai vedea nimic din ele!)... 40 de lei bucata! , trecem prin bazar tinand strans de mana pe cei mici sa evitam riscul pierderii... iesim din bazar si... gata Costinestiul! Ne trezim in strada, la masina... se inserase, mirosea a hamsii si mici (doar esti la mare, nu!!!) ne cam usturau ochii de la fumul produs din belsug de terasele "imbietoare" si decidem sa o tulim spre Constanta, doar-doar om mai gasi restaurantul deschis sa saturam copiii...

Ce sa zic... o statiune care s-a transformat incet dar sigur intr-un balci continuu de vara, dar, unde, din loc in loc mai gasesti si chestii interesante precum acel Castel pe apa...

Despre copii: evident, dupa o ora de effort pe Exatlonul gonflabil, copiii au adormit... drumul pana la Constanta fiind, astfel, mai linistit...

La hotel s-au precipitat cu prezentatul aventurii lor catre mamici, apoi mancat ceva si somn pana a doua zi dimineata!

Cam asta a fost aventura de la Castelul pe apa!

Recomand!

Trimis de dragosh2 in 17.10.18 15:38:12
Validat / Publicat: 17.10.18 18:56:21

VIZUALIZĂRI: 2457 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dragosh2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.10.18 18:55:52]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 97&ridAnt=90489

adrianaglogo
[17.10.18 19:35:50]

@dragosh2: Ce haios ai povestit!

Mi-a prins bine, dupa o zi grea si urata!

cristina47*
[17.10.18 20:17:55]

Amuzant! Si mie mi-a prins bine lectura aventurii de la Costinesti, povestita cu accent oltenesc.

Si de pe vremea studentiei noastre, nimic, nimic??? Ce s-a ales cu Azur-ul (de langa Forum), sau cu casutele de pe plaja? Vilele Albatros, parca, se numeau?

Dar vilele Amiral mai exista? Si baruletul acela cochet de la Amiral, unde ascultam Enya, si beam Havana Club?

[17.10.18 20:22:07]

@dragosh2: Mai valica, fusesi tare dragut cu articolul tau. Felicitari, votat cu mare drag.

Zoazore
[17.10.18 20:33:30]

@dragosh2: Iaca, învățai și io un cuvânt nou di la tălică: vlog!

De rest, haioasă aventură, haios povestită. Concluzie: copii fericiți=părinți liniștiți!

Da” neamule, voi nu făcurăți poze la copchii, la Castelul di pă Apă, la Costinești? Bagă și tălică un val de mare, un cearșaf, ceva să vază și ochiul nostru Mare Neagră!

Măcar Obeliscul mai e?

dragosh2AUTOR REVIEW
[18.10.18 15:19:27]

@cristina47: semiruine... casutele de piatra mai exista, se mai cazeaza copiii, dar conditiile sunt cam aceleasi de atunci!

adrianaglogo, cristina47*, dragosh2, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Costineşti: