ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2016
DIN: Petroşani [HD]
ÎNSCRIS: 19.04.15
FEB-2016

Hotel impecabil, servicii ireprosabile

Bine v-am regasit! Din cate am vazut, Hotelul Ramada Plaza din Craiova nu apare in nici un review pe AFA, asa ca m-am gandit sa sparg eu prima gheata. Titlul pe care l-am dat review-ului, sunt exact cuvintele pe care sotul meu le-a rostit duminica trecuta, in timp ce ieseam din hotel.

Aspectul exterior al hotelului este impunator si are o forma valuita. Chiar in fata hotelului se gaseste un fel de sens giratoriu cu iarba pe mijloc. Parcarea este mare, pe mai multe randuri si siruri si ce e mai important e gratuita, nu am platit nimic pentru parcarea masinii. Inca de la intrare se vede ca materialele din care este confectionat hotelul sunt luxoase iar constructia este facuta cu mult bun gust. Usa de la intrare este mare si impunatoare, rotunda si se invarte, identica cu cele folosite in mall-uri. Avantajul este ca se misca singura nu trebuie sa misti tu de ea.

Sala interioara a receptiei este uriasa si straluceste atat din cauza curateniei cat si din cauza materialelor folosite. Initial am pasit cu atentie, pe jos stralucea si mi-am imaginat ca aluneca, dar nici vorba, puteti calca cu incredere sunteti in siguranta. Din loc in loc erau stalpi dreptunghiulari si canapele confortabile tapitate. De la intrare direct in fata se afla receptia, imediat in dreapta restaurantul Ellipse iar tot in fata dreapta facand corp comun cu sala holului, se gaseste barul Focus. Trecand pe langa receptie, tot prin dreapta si ceva mai spate dai de un alt restaurant mai mare unde se organizeaza nunti, botezuri si petreceri.

Prima impresie a fost de spatiu amplu, deschis si lux. La receptie erau doua doamne/domnisoare dragute, care ne-am intampinat cu un zambet larg. Aveam o camera rezervata pe numele meu si am ajuns sambata pe la 4 dupa-amiaza. A doua impresie a fost si mai buna, cautandu-mi buletinul, nu-mi venea sa cred ca nu-l am asupra mea, pentru ca il tin tot timpul in poseta (nu sunt o fire imprastiata, insa s-a intamplat chiar cu o zi inainte sa vina un colet in lipsa mea si am lasat buletinul in sertarului biroului uitandu-l apoi acolo) Cele doua fete dragute au afisat acelasi zambet, au inteles rapid situatia, s-au multumit cu buletinul sotului meu si au emis si factura pe numele lui.

In partea stanga receptiei se gasesc cele doua lifturi, incapatoare, cu oglinzi, rapide si care functionau foarte bine. Holurile interioare de la etaj sunt spatioase, bine iluminate si au mocheta pe jos.

Camera in care am stat la etajul 2 avea un hol mare, o baie imensa (pentru un hotel) si o camera impartita oarecum in doua, functionand atat ca si camera de zi cat si ca dormitor.

In hol pe stanga se gasea un dulap incapator pentru haine, iar in el si o masa cu un fier de calcat (pe care l-am incercat si functiona bine) In continuarea dulapului inchis exista un cuier incapator, iar tot in stanga pe peretele de vis a vis o oglinda mare in care te vedeai din cap pana in picioare. Pe jos atat in hol cat si in camera era o mocheta crem extrem de curata.

Din hol direct in fata intrai in camera propriu-zisa care in mijloc avea un fel de... nu stiu cum sa-i spun dar se vede bine in fotografii, sa-i zic corp despartitor, in partea de jos era un aparat pentru cafea si ceai cu tot ce trebuie, iar sus un televizor plat urias care se intorcea la 180 de grade. Practic acest corp din mijlocul camerei despartea o canapea in stanga de patul de dormit in dreapta. Mi-a placut ca erau multe aplice si veioze in camera. In fata in continuarea canapelei se afla un birou, iar pe el un bloc notes, un pix cu sigla hotelului si o mapa in care gaseai relatii despre hotel si anume program, bar, restaurant, relaxare. De asemenea se gaseau informatii si despre obiectivele pe care le poti vizita in oras. O mapa foarte folositoare, dupa parerea mea. De o parte si alta a patului erau doua noptiere cu veioze, acolo era si un biletel in care se spunea sa nu te stresezi daca ai uitat ceva acasa, de exemplu pasta sau periuta de dinti, trebuie doar sa anunti la receptie si iti dau ei ce ai nevoie. In camera erau doua ferestre destul de mari cu perdelute si draperii. Temperatura era reglata la 21 de grade, eu am crescut-o la 23, sunt mai friguroasa. Si ce mi-a placut cel mai mult a fost patul, urias, nou si care nu scartaia cand te asezai pe el, am fost in mai multe hoteluri de 3 chiar si 4 stele, care aveau meteahna asta. Pe pat era o lenjerie alba imaculata, 4 perne uriase si inca doua mici.

Baia avea intrarea imediat in dreapta din hol, era foarte spatioasa, curata, luminoasa, cu o oglinda mare si o cabina de dus in care intrau nu doua ci si trei persoane. Avea feon, sapun solid si niste sticlute foarte frumos mirositoare cu gel de dus si sampon precum si cu lotiune de corp. Camera a costat 50 de euro pe noapte, dupa parerea mea un bun raport calitate pret. Intreband la receptie chiar de la venire daca trebuie sa predam camera a doua zi la ora 12, aceleasi fete dragute ne-au spus ca putem sa o retinem pana la ora 14, daca dorim.

Acum sa va spun ceva si despre restaurantul Ellipse, micul dejun se putea servi intre orele 7-10, nu era inclus in cazare si nu va pot spune mai multe de el. Pranzul intre orele 12-17 iar cina intre 18-23. Barul era deschis intre 7-23. Preturile la mancare si bautura erau ca la un restaurant de 4 stele luxos si spatios, incepeau de la 25 de lei pastele (sotul meu le-a incercat si i-au placut) si ajungeau pana la 149 lei o specialitate cu muschi de vita. La preturi de 35-45 lei mai puteai manca pui sau miel, alte preparate costau 70-50 lei portia. Sucuri la preturi de 8-9 lei, fresh-uri la 12 lei, bere heineken la sticla mica 9 lei, coniac Metaxa 7 stele 16 lei - 40 grame. Noi am servit ceva la pranz din cele expuse mai sus, servirea a fost ireprosabila si extrem de rapida.

Seara in schimb am mancat la restaurantul mare, cel pentru evenimente, scopul pentru care am mers noi fiind acela de a participa la un botez, meniul a fost sofisticat, mancarurile bine preparate si gustoase, personal prefer bucatele traditionale, acum fiecare dupa gust, dar nu pot spune ca ce am mancat nu mi-a placut: supa crema de ciuperci salbatice si arpagic, branza de capra glazurata cu miere, somon umplut cu crema de branza si creveti, friptura din piept de rata caramelizata si alte asemenea. Servirea era ireprosabila, hotelul are un numar mare de personal si fiecare om in parte stia sa isi faca treaba bine si fara a te incomoda

In concluzie din punctul meu de vedere atat hotelul cat si personalul merita nota 10 cu felicitari. La plecare sotul meu chiar mi-a spus ca acest hotel i-a placut cel mai mult dintre toate in care am stat. Il recomandam astfel cu caldura, daca aveti treaba prin oras stati cel putin o noapte doua la acest hotel si in mod sigur o sa va placa.

Calatorii frumoase oriunde ati merge!

Trimis de mogly in 06.03.16 03:09:19
Validat / Publicat: 06.03.16 08:36:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CRAIOVA.

VIZUALIZĂRI: 3723 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mogly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Stiu, stiu m-am ingrasat, dar spuneti voi cum iti poti pastra silueta cand din iunie 2014 si pana in prezent mananci la 16 nunti&botezuri?

[06.03.16 08:35:11]

Excelentă, perfectă, completă "sparghere a gheţii"

Mutat în rubrica "Ramada Plaza Hotel, CRAIOVA" (nou-creată pe sait)

[06.03.16 12:34:32]

@webmasterX - Da acolo este situat hotelul.

Multumesc mult pentru aprecieri!

gettyy
[06.03.16 13:38:42]

@mogly:

Felicitări, pentru un review foarte bun, complet, detaliat, dar nu mai mult decât trebuie!

Mă bucur că ai mers acolo la o petrecere şi ai reuşit astfel să mai scapi de rutina zilnică.

Fotografiile sunt reuşite iar tu... eşti o drăguță!!!

Vacanțe frumoase şi

... la cât mai multe nunți şi botezuri!

[06.03.16 13:52:11]

@gettyy - Iti multumesc Gettyy si eu iti doresc vacante frumoase alaturi de cei dragi!

adri-nico
[20.08.16 22:11:15]

Maimutica meaaaaa! Am intrat in pielea (blana) personajului si m-am simitit si eu pe-acolo prin patul ala mare care nu scritiie (nu pentru scirtiit il apreciez ca, deh, sint femeie batrina ci pentru ca e mare si eu dorm pe la jumatea lui si cam pe diagolala... ) cit si prin dusul spatios in care n-as intra nici macar cu o singura persoana alturi, daramite cu doua. (tot din cauza de femeie batrina).

Si ca sa imi mentin spusele, daca ma duceam eu la botezul ala, mincam numai piine goala. Sau n-au avut asa ceva?

[20.08.16 22:38:22]

@adri-nico - In primul rand, stai sa-mi revin din uimire: tu pe aici in vizita?

Sa stii ca nu am mancat mare lucru, am gustat cate putin, ma gandeam ca poate o pun de o alergie cu atatea feluri noi si ciudate pentru mine si ma mai gandeam la oala cu sarmale care fierbea pe aragazul mamei mele cand am plecat de acasa (si doar ne rugase cu cateva si am refuzat)

Aveau paine, da. A mancat sotul meu si si-a comandat contracost si doua beri de la bar, ca sa bea si el ceva, ca si bautura servita era tot ca mancarea, de fite!

Te pup si multumesc pentru vizita!

adri-nico
[24.08.16 00:23:34]

@mogly: draa mea, am cautat dinadins ceva sa citesc, scris de mina ta... pina imi vei trimite o "citatie".

adri-nico, gettyy, mogly
Alte impresii din această RUBRICĂRamada Plaza Hotel: