ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2020
OCT-2020
Business
REZONABIL

De la Jiul comunist la Ramada Plaza capitalista

Cunoasteti Hotel Jiul din Craiova? Nu il mai cautati. Astazi nu mai exista. A fost hotelul emblema al Craiovei in vremurile comuniste si postcomuniste. Un hotel bun la acea vreme la noi in tara. In capitalismul romanesc craiovean, Hotel Jiul s-a transformat in Hotel Ramada Plaza. Este exact precum transformarea generala de la socialism la capitalism. Sunt atatea clase diferenta, ca abia asa realizez cat de gri a fost trecutul nostru, daca pe vremuri Jiul mi se parea tare de tot.

Adresa

Hotel Ramada Plaza by Windham din Craiova se afla pe Calea Bucuresti, la nr. 1, in buricul targului doljean. In fata hotelului se inalta pasajul suprateran care transfera traficul aglomerat de pe Calea Bucuresti pe Bd. Nicolae Tutulescu sim ai incolo catre Calea Severinului evitand intersectia mare, astazi cu giratoriu, de sub pasaj, numita Piata Unirii.

Alte evaluari

Pe Google aceasta unitate de cazare inregistreaza media 4,6 din 5 din peste 1000 recenzii, iar pe booking 9,1 din 10 din peste 600 de notari.

Hotelul face parte din lantul Ramada by Windham, foarte raspandit in intreaga lume. Unitatea craioveana este clasificata dpdv hotelier cu 4 stele.

Servicii

Am ales cazarea la Ramada Plaza la cererea unui oaspete german pe care trebuia sa il insotesc partial. Acesta si-a dorit un hotel bun, de clasa, care sa ii ofere posibilitati sa faca ceva sport. L-a ales singur si eu m-am mulat pe aceasta alegere.

Inainte de a securiza rezervarea am sunat la receptia hotelului sa intreb de optiunile de practicare a activitatilor sportive in hotel, in contextul restrictiilor pandemice. Am aflat ca majoritatea serviciilor sunt suspendate, inchise, doar sala de forta si gimnastica este deschisa. Fara acces insa la SPA, piscina.

Hotelul este unul frumos luminat seara, lat, cu fata curbilinie, inaltat pe 5 etaje.

Receptia este la parter. La post functie de ora din zi sau noapte sunt de serviciu 1 sau 2 angajati. Acestia sunt foarte amabili, ospitalieri, de ajutor si iti lasa o impresie foarte buna.

In holul foarte larg exista canapele si plante care creaza un spatiu placut de relaxare in cazul in care se formeaza coada de asteptare la receptie. Exista dezinfectant si toate solutiile si masurile de protectie si igiena sunt foarte clar evidentiate.

Curatenia in tot hotelul este impecabila.

Micul dejun se serveste in dreapta intrarii, in Ellipse Restaurant. Chiar daca produsele pentru mic dejun erau expuse stil bufet, erau angajati care te serveau cu ceea ce doreai dinm vitrine, boluri etc. Varietatea era considerabila, mancarea arata bine si a fost gustoasa. Un plus pentru cafeaua cu lapte, de la un necafegiu ca mine!

Parcarea era imensa, delimitata cu bariere, si gratuita pentru oaspetii cazati la hotel.

Camera

Camera mea a fost una boiereasca. Mare, spatioasa, luminoasa, moderna, cu tavane false si spoturi luminoase bine amplasate. Mocheta maronie deschis era impecabila. Draperia groasa si lunga acoperea perdeaua. O canapea de 2 locuri, o masa de lucru cu scaun, veioze, toate parca nu ocupau loc, desi nu erau mici, dar camera era cu adevarat generoasa.

Minibarul era full si organizat intr-un mic frigider. Din partea casei o apa la jumate si cafea cu autoservire.

Televizorul avea un ecran imens si oferea o imagine de mare calitate.

Patul dublu a fost bestial de pufos, pe placul meu.

Baia, de asemenea, foarte mare si luminoasa. Imbracata superb in gresie si faianta, avea o cabina de dus cu o mica vana. Oglinda din fata ghiuvetei te scotea in poza mai bine decat aratai. Accesoriile si cosmetice de baie din belsug.

De la mine nota maxima pentru acest hotel, al carui standard de calitate se vedea la tot pasul. 325 lei m-a costat o noapte in regim single aici, un pret la care nu ma arunc in mod normal, dar acoperit de impresia excelenta pe care mi-a lasat-o.

Numai bine tuturor!

Trimis de Dan&Ema in 10.11.20 21:03:52
Validat / Publicat: 10.11.20 21:51:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CRAIOVA.

VIZUALIZĂRI: 598 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 in camera mea

[10.11.20 22:05:33]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[11.11.20 07:38:06]

@webmaster:  multumesc

adrianaglogoPHONE
[11.11.20 09:31:44]

@Dan&Ema:  Daca am stat la Jiul in 1986 se pune ca am stat la Ramada?

A trecut o groaza de timp de atunci, dar tin minte ce frig am indurat in noaptea petrecuta acolo! Era prin decembrie.

Dar eram tineri si entuziasti, eram acolo sa ne luam prima noastra masina, un Oltcit! ​​

[11.11.20 10:37:41]

@adrianaglogo

Nu se pune la Ramada, se pune la Jiul! Ca sa fie fair pentru Ramada. ????​​

Ramada arata si se prezinta excelent, este la standarde inalte. Oaspetele din Germania a apreciat ca este ieftin la ce ofera, eu am o retinere la ""ieftin"", dar alte termene de comparatie.

Mi-a placut ca ai amintit de Oltcit, care este in Craiova, o emblema, un brand, chiar daca acum este inlocuit de un nume precum Ford.

Multumesc de lectura si ecou! Numai de bine! ????

Yoda
[11.11.20 19:44:28]

@Dan&Ema:  Eu stiu cum era hotelul Jiul inainte de ' 90 si ma bucur ca acum a ajuns la alte standarde.

Ramada arata si se prezinta excelent, este la standarde inalte.

Oaspetele din Germania a apreciat ca este ieftin la ce ofera, eu am o

retinere la ""ieftin"", dar alte termene de comparatie. ​

Inca inainte sa citesc asta,   facusem deja comparatie de preturi pe Booking cu un alt Ramada Plaza by Wyndham, si anume cu cel din ​Izmit. Hotelul din Izmit este de 5 stele, si daca la Craiova pentru o camera dubla de 30 mp cu mic dejun si anulare gratuita costa 113 EUR, la Izmit pentru o dubla de 35 mp cu mic dejun si anulare gratuita costa doar 57 EUR.

[11.11.20 19:51:18]

@Yoda:  Ma bucur ca ai facut aceasta completare. Deci, scump! ????​​​​​​

Evident ca preturile sunt functie de cerere si oferta si intre piata germana, romana si turca sunt diferente cunoscute. Comparatia relevanta este cu alte hoteluri din zona asa "scump"-ul meu sau "ieftin"-ul neamtului sunt facute fara a face comparatia corecta sau completa valabila intr-o economie de piata.  Multumesc de lectura si ecou, numai bine! ????

ANILUPHONE
[14.11.20 17:44:53]

În 2008 am fost la Jiul la o nuntă, tatăl lui generică era bucătarul restaurantului... ce amintiri...

Ramada îl vedem doar în trecere prin Craiova și probabil că nu vom sta acolo... avem prieteni în oraș... !!!

Când s-a închis Jiul, noii proprietari au oferit gratis, cine dorea... toate dotările camerelor, mobilier, electrice, etc... a fost motiv de articole prin media... îți dai seama ce a fost acolo... ​

Dar Ramada arată foarte bine iar tu zici că își merită stelele... dar și costă... !!!

Toate cele bune! ​

​​​

[14.11.20 17:52:18]

@ANILU:  ​​

Anilu, ce placere sa te "aud" pe aici! ????​​​​

Nu am stiu de vanzarea ""pe olx"" a bunurilor de la Jiul, tare de tot! ​​​​

Suna ca patrunderea in casa Ceausestilor la revolutie! ​​​​

Ramada este categoric o era noua. Nimic nu mai aminteste de Jiul. Bine, adresa e aceeasi, atat! ​​

​​Foarte foarte bun standardul noului hotel. Despre pret, de acord cu tine! ​​

Numai de bine! Sanatate! Multumesc de vizita! ????

adrianaglogo, ANILU, Dan&Ema, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂRamada Plaza Hotel: