ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2010
APR-2008
PREȚ EUR ?

Mausoleul de la Mărășești

Descoperind istoria la Marasesti

De foarte multe ori treceam pe langa Mausoleul de Marasesti si nu intram ori pentru ca era tarziu si ne grabeam sa mergem mai departe, ori era inchis. Asa ca intr-un tarziu ne-am hotarat si l-am prins in planul de vizitare, mai ales ca fetita incepuse istoria la scoala si invatase despre primul razboi mondial, tocmai era momentul.

Eu il mai vazusem cand eram si eu copil si mi se intiparise in memorie anumite fragmente dar nu mai tineam minte foarte mult, si de data asta l-am perceput altfel.

Mausoleul de la Marasesti se afla pe locul unde a avut loc batalia de la Marasesti din primul razboi mondial (atunci cand romanii au strigat "pe aici nu se trece") si il gasiti pe drumul dintre Focsani si Adjud. El este o constructie impunatoarea cel mai mare din tara si poate chiar si din Europa si este inchinat eroilor din primul razboi mondial.

Aici sunt ingropati peste 5000 de soldati si ofiteri romani care au participat la primul razboi mondial. In mijlocul mausoleului se afla sarcofagul generalului Eremia Grigorescu, pe unul din culoare sa afla si mormantul Mariucai Zaharia fetita de 12 ani ce a murit jertfindu-se pentru tara (din renumita povestire) si renumita Ecaterina Teodoroiu farta care s-a dat drept barbat ca sa participe la razboi.

Pentru copii si chiar si pentru noi a fost si este o frumoasa lectie de istorie, de care se pare ca din ce in ce mai putini avem parte.

Trimis de Valentina69 in 04.02.10 15:25:58
Adn. FAVORITÎncarcă VIDEO

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Valentina69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

kmy [25.03.10 19:52:49] »

sunt din Vrancea, dar niciodata nu am vizitat mausoleul. Felicitari.

kmy