ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2010
STATUS: CONSUL
AUG-2006

Pe drumul Banatului

Aurelia ARDELEANU - Pe drumul Banatului

În 2006 am făcut un circuit în Apuseni, de unde am revenit făcând un ocol prin Banat, pentru că doream să mai revăd locuri pe unde nu mai trecusem de ceva vreme. Traseul descris aici, de la Arad la Orşova, aproximativ 250 km, l-am parcurs într-un ritm alert, în două zile.

Am parcurs acest traseu, dar fără opriri lungi, în ambele sensuri şi în vara anului trecut, dar data trecută la review este cea din 2006, pentru că atunci am făcut şi pozele ataşate.

Dacă în 2006 DN6/E70, care formează cea mai mare parte a drumului parcurs în această descriere era la începutul reabilitării, în august 2009 aceasta era spre finalizare şi, între timp, ea a fost finalizată, astfel că traseul poate fi parcurs în condiţii foarte bune, constituind, pentru cei din sud, o alternativă categoric de preferat, pentru ieşirea în Ungaria, la E68. Chiar şi ieşirea prin vama Cenad, venind de la Timişoara şi drumul până la Mako, sunt de preferat variantei mult mai cunoscute, dar şi mai aglomerate, prin Arad şi vama Nădlac.

În 2006, însă am parcurs traseul Arad-Timişoara-Lugoj-Caransebeş-Orşova venind din ţară, mai exact de la Brad, prin Chişineu-Criş. De aici am ajuns, pe DN79, la Arad, pe la 10 dimineaţa.

Aici am dat o raită prin centru, constatând că oraşul arată bine, este curat şi străzile proaspăt asfaltate, fără gropile din anii '90.

Am făcut fotografii, am vizitat Catedala Romano-Catolică, după care am pornit spre Timişoara.

Aici ne-am oprit (unde altundeva? ) la Catedrala Ortodoxă, pe care am admirat-o încă o dată, ne-am plimbat prin Piaţa Victoriei până la Operă, am dat de mâncare dintr-un covrig porumbeilor de la fântâna arteziană şi, după vreo trei-patru ore, am pornit mai departe, pe DN6/E70.

Prima oprire nu a fost prea departe, la vreo 25 km de Timişoara, la Recaş. Dacă sunteţi în trecere pe-aici, nu rataţi ocazia de a vă opri ca să daţi o raită printr-unul din cele două magazine (aflate de-o parte şi de alta a şoselei) de prezentare ale Cramelor Recas şi, eventual să cumpăraţi un vin "de la mama lui", îmbuteliat în sticle, sau direct din butoi. În acest caz, nu vă faceţi griji că nu aveţi recipient, magazinele vă oferă recipiente de plastic, de diferite capacităţi (pare-mi-se, chiar de 10 litri), bineînţeles noi, virgine, de unică folosinţă. Eu am cumpărat vinul clasic roşu, dulce, într-un recipient de 3 litri, care s-a păstrat foarte bine şi pe care l-am băut cu plăcere când am ajuns acasă.

Ne-am continuat drumul spre Lugoj (încă vreo 40 km), unde am ajuns spre seară şi ne-am oprit doar pentru o scurtă plimbare în centru, după care am pornit mai departe, spre Caransebeş (încă 45 km). Am înnoptat la un popas aflat chiar la şosea, la intrarea în Caransebeş, pensiunea Simina, unde am luat o cameră dublă la mansardă, cam înghesuită, dar decentă. În afara dimensiunilor minuscule ale camerei şi, mai ales ale băii, nu am ce reproşuri să fac, mai ales că amabilitatea gazdelor a compensat aceste mici neajunsuri.

A doua zi, ne-am continuat drumul spre sud, pe DN6. La vreo 25 km de Caransebeş am oprit la un popas, unde se găseşte mănăstirea Piatra Scrisă. Schitul de la icoana ce dă numele mănăstirii este săpat chiar în stânca ce susţine podul de cale ferată ce trece peste râul Timiş.

Mănăstirea propriu-zisă este un pic mai departe (amănunte despre mănăstire aflaţi pe crestinortodox.ro.

De aici am continuat pe un drum cu peisaje splendide, am trecut prin Mehadia şi ne-am îndreptat spre Orşova. Deşi acest oraş face parte din Mehedinţi, istoric el este bănăţean get-beget. Oltenia începe abia de la Turnu-Severin. Aici mă opresc şi eu cu povestirea, invitându-vă să vedeţi fotografiile ataşate.

În acest timp, ascultaţi şi o melodie bănăţeană, pe care am să-l rog pe WB să o ataşeze de la adresa:

Trimis de Costi in 17.01.10 20:51:02

VIZUALIZĂRI: 2513 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Clădirea Palatului Administrativ din Arad.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[17.01.10 21:11:05]

atasat melodia propusa ca ilustratie muzicala perfecta a review-ului.

david
[17.01.10 23:23:21]

stancosty cand mai treci prin Recas iti recomand sa mergi in locatia unde se produce vinul de Recas.

Acolo vei gasi o terasa cocheta unde poti servi masa si bineinteles degusta toata gama de vinuri

molko*
[17.01.10 23:43:59]

am fost eu... doar ca e mai greu sa degusti vinurile fiind cu masina. Pe de alta parte si in Bucuresti sunt vreo 2 magazine de prezentare Recas... (fransiza sau chiar proprietate recas- nu stiu sigur). Cert este ca se poate cumpara toata gama Recas. Unul la Tineretului si unul in zona Auchan titan.

CostiAUTOR REVIEW
[17.01.10 23:50:24]

@david

Ştiam că există posibilitatea de vizitare a cramelor, cu program de degustare de vinuri, dar că se poate şi mânca (să meargă mai bine vinul), asta nu ştiam. Mulţumesc pentru informaţie.

Eventual, poate ne oferi mai multe amănunte unde se găseşte locaţia respectivă, sau cum se poate ajunge la ea.

@molko

Şi în Piteşti este un astfel de magazin.

În privinţa degustării, aşa este, ce te faci dacă eşti cu maşina? Răspuns: rămâi peste noapte, sau iei vinul pentru acasă.

Mai există şi o a treia posibilitate: şoferul personal. În caz de nevoie, se poate folosi nevasta.

CostiAUTOR REVIEW
[17.01.10 23:57:11]

Nu ştiu cum, dar am omis să pun comentariul de la poza P02, în care apare frumoasa clădire a Palatului Administrativ din Arad.

Acest ecou nu trebuie punctat.

[18.01.10 00:21:38]

completat textul la poza P02

david
[18.01.10 08:54:24]

Dupa ce ai trecut de cele doua reprezentante Recas iesi de pe drumul national mergand tot inainte, nu stanga pe drumul national.

Dupa scoala faci stanga iar dupa 2 km dreapta si apoi stanga si ajungi la crama.

Sunt indicatoare care te ghideaza foarte usor.

Costi, david, molko*
Alte impresii din această RUBRICĂHaihui prin Banat: