ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2010
ÎNSCRIS: 08.09.09
JUL-2009

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Cheile Dambovicioarei - O plimbare minunata

Odata ajunsi la intrarea pe chei... esti "intampinat" de susurul apei si racoarea muntilor. Pana la Pestera Dambovicioarei este un drum cam de 2h de mers pe jos... recomandat a se face asa. Daca am fi mers cu masina in mod sigur ne-ar fi parut rau, pentru ca pierdeam frumusetea locurilor. Nici macar nu am mai simtit caldura teribila ce era... pur si simplu eram vrajiti de linistea locului.

Normal ca peste tot sunt oameni comozi ce prefera sa parcurga drumul cu masina si ne intrerupeau minunata drumetie.

Chiar merita parcurs acest traseu pe jos.

Trimis de alinush_geo in 12.01.10 19:35:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DÂMBOVICIOARA.

VIZUALIZĂRI: 2642 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinush_geo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 la intrarea pe chei..
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

crima
[12.01.10 19:46:35]

wm, impresiile cred ca ar trebui mutate aici: http://amfostacolo.ro/hotel.php?d=dambovicioara-brusturet--alte-locuri&id=4190

[12.01.10 20:21:15]

inclin sa fiu de aceeasi parere, dar mai intai sa vedem pozele atasate (ele nu sunt inca validate, se vor ocupa webm77 sau webm7 de asta)

Alex_Macedo
[12.01.10 20:23:05]

Bravo crima!! Get criminal about it!!... te vad ca pe un... sweeper... un neiertator, iertator-corector!!!

...

mai glumim si noi....de inceput de an !!.....dar....sincer....trebuie un ochi si in peripluul site-ului din public!!......si felicitari de observatii,crima !

Nota : acest ecou nu va fi punctat, fiind doar o incurajare cu adresa. Va multzu.

[12.01.10 21:47:16]

Mutat impresiile si fotografiile in sectiunea de calatorii "Dambovicioara-Brusturet", deja existenta pe site.

Sters dublura introdusa.

KFZ
[12.01.10 22:24:35]

intr-adevar zona este deosebita!

Va recomand sa vizitati pestera, este interesanta si destul de bine intretinuta, ghizii sunt copii de 12-14 ani, simpatici, amabili si bine informati.

Este buna recomandarea sa parcurgeti cheile pe jos, pe de o parte puteti admira si savura peisajul, iar pe de alta parte in apropierea intrarii in pestera se ingusteaza drumul si nici nu gasiti locuri de parcare (autocare, microbuze, jeeps, etc).

In apropierea gurii de pestera, sunt diversi comercianti cu branzeturi, siropuri naturale, dulceturi, sunca afumata.

[13.01.10 12:29:22]

dintr-o greseala am postat impresiile la o alta rubrica, am si scris adminului despre problema.

laurdani
[13.01.10 22:06:56]

Abia astept sa vina vara sa ajung si eu acolo, iar la recomandarea ta o sa incerc sa conving restul trupei sa mergem pe chei pe jos.

O intrebare: cam cat ai facut pana acolo din ploiesti? cu ce ai fost? ms.

[14.01.10 13:41:45]

Pai am plecat din ploiesti pe la ora 9 si am ajuns pe la 1 si jumate... bine ca am mai oprit si pe traseu.

Am fost cu masina persoanal.

Sper sa iti fie utile informatiile oferite.

[17.01.10 15:45:20]

O sa postez si despre pestera, ca doar nu o puteam rata. De asemenea voi posta si alte locuri frumoase pe care le-am vizitat, ca sunt destule.

[22.01.10 08:50:15]

Pestera Dambovicioarei

Asa cum am scris in review-ul anterior despre Cheile Dambovicioarei parcursa la pas, am decis sa scriu si despre continuarea traseului, adica despre pestera cu acelasi nume.

Exact langa intrarea in pestera se afla si hotelul cu acelasi nume. Initial am fi vrut sa ne cazam aici, dar ne-am dat seama ca va fi prea multa galagie, iar acum imi dau seama ca as fi ratat toata splendoarea cheilor.

Pretul pentru intrarea in pestera, daca imi aduc bine aminte este de 5 lei. In incursiunea noastra in pestera suntem insotiti de un ghid de 11 anisori, care ne ofera informatii despre pestera ce o vizitam.

Pestera nu este bogata in formatiuni calcaroase, dar din toata zona este cea mai mare, avand in jur de 500 metri. De vizitat nu am putut vizita decat vreo 100 de metri.

Din toata aceasta vizita mi-a placut foarte mult de micul nostru ghid, care a prezentat foarte frumos pestera, iar la final si-a cerut plata pentru serviciul oferit.

[22.01.10 08:51:47]

textul de mai sus a fost postat initial ca review distinct si mutat ulterior de mine aici, in continuarea "primului episod" din excursia pe Cheile Dambovicioarei.

Alex_Macedo, alinush_geo, crima, KFZ, laurdani
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Dâmbovicioara - Brusturet: