ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.12.2009
PREȚ EUR ?

Mănăstirea Neamț

Manastirea Neamt

"Aleg sa te urmez"

Manastirea Neamt, este un alt lacas religios care ne-a incantat ochii si ne-a mangaiat sufletele in timpul excursiei facute in urma cu doi ani. Ctitorie a lui Petru Musat I, atestata documentar in anul 1407, manastirea este cel mai vechi si mai mare asezamant monahal din Moldova.

Actuala biserica ce poate fi vazuta in interiorul manastirii a fost ridicata de Stefan cel Mare, dupa prabusirea vechii biserici din cauza unui cutremur si are hramul Inaltarea Domnului.

Incorporata in zidul manastirii se afla si a doua biserica a complexului, cu hramul Sfantul Gheorghe, iar in fata intrarii in manastire veti gasi Agheazmatarul folosit pentru sfintirea apei si in interiorul caruia s-a deschis o librarie religioasa.

In imprejurimi poate fi admirat schitul Vovidenia si in apropierea caruia se afla si un muzeu inchinat scriitorului Mihail Sadoveanu, precum si rezervatia de zimbri Dragos Voda.

Trimis de danoradea in 31.12.09 14:26:44

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P24 Manastirea Neamt - biserica din apropiere

Cristian_h [01.01.10 15:50:49] »

o melodie cam trista care nu prea se potriveste cu optimismul unui inceput de an , insa parerea mea este ca se potiveste cu acest subiect , si poate ne pune putin pe ganduri ! Sa vedem ce spune Dan !

danoradea [01.01.10 15:55:38] »

foarte buna alegere, se potriveste cu trairile de aici

webmasterXY* [02.01.10 10:07:11] »

Atasat melodia aleasa cu atata inspiratie de acelasi DJ Cristian_h.

Cristian_h, danoradea