ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2009
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 04.02.09
AUG-2008

Plimbare la Cheile Dambovicioarei

MIRCEA RUSU - "Iarba verde"

Fiind o zi frumoasa, ne-am hotarat sa facem o plimbare la munte. Fara o pregatire prealabila, ne-am urcat in masina, luand-o catre Voinesti, zona merelor cele preafrumoase. Ne aducem aminte ca unele ghiduri de calatorie mai vechi faceau referire la un popas in padurea Priseaca, dar dupa 1989 locul a fost dat uitarii, din acel popas ramanand doar ruine.

La cca 30 km de Targoviste pe DN 72A dam de Voinesti, zona pomicola importanta, iar mai sus, la Gemenea, gasim un monument al fratilor Buzesti. La Malu cu Flori veti putea gasi si cazare, zona este placuta.

Dincolo de satul Cetateni, inainte de defileul Dambovitei, este o pajiste foarte frumoasa unde se poate face plaja chiar la malul Dambovitei. La Stoenesti, pe culmea muntelui Mateiasu, se afla mausoleul din calcar de Albesti al eroilor cazuti in luptele de la Rucar-Dragoslavele din primul razboi mondial. Monumentul are un turn si un osuar, dar se prezinta si un moment al luptelor, cu sunet si lumina.

Urcand catre Rucar, trecem prin Dragoslavele, asezare pitoreasca cu arhitectura traditionala, cu o biserica de la mijlocul veacului XVII. La Rucar vom da de un castru roman la Scarisoara, iar la Podu Dambovitei vom gasi interesanta casa scriitorului Paul Everac, dar si lucrari ale sculptoritei Ojoc-Brasoveanu.

La Dambovicioara am virat spre stanga catre cheile pesterii cu acest nume, mai departe fiind cheile Brusturetului, cu popasuri intre stanci si punct de plecare spre Piatra Craiunlui. La Fundata era un targ impresionant unde am mancat bulz si am ascultat muzica populara amestecata cu nelipsitele manele. Moeciu a devenit un loc cautat de turisti, unde veti gasi si cazare pretentioasa si o masa buna la preturi rezonabile.

Cetatea Branului e o asezare pretuita pentru pozitia si pitorescul sau. A fost construita de brasoveni pe varful unei stanci pentru a controla vama de acolo. A fost resedinta regala intre 1920-1930, pe vremea lui Ferdinand si a lui Carol al II-lea. Are in parcul sau un muzeu al satului.

Am continuat drumul spre Rasnov, apoi lasand acest oras in stanga. am urcat la Paraul Rece, traversand catre marginea sudica a orasului Predeal, revenind la Targoviste prin DN1, iar de la Sinaia am urcat cca 6 km spre varful Paduchiosu (Cota 1000), si de acolo in coborare lina de aproape 55 km spre casa.

A fost o zi frumoasa, drumul poate fi facut cu lejeritate si din Bucuresti.

Trimis de mcosmin in 30.12.09 21:28:21

VIZUALIZĂRI: 2456 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mcosmin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pe pajiste la malul Dambovitei mai sus de Cetateni
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 50 PMA (din 1 vot)

Cristian_h*
[01.01.10 17:50:42]

webmasterXY*
[02.01.10 10:35:15]

Atasat melodia propusa de Cristian.

Cristian_h*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Dâmbovicioara - Brusturet: