ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 28.03.10
AUG-2013

O alegere extrem de reusita!

In perioada 19-25 august am fost in Albena, la Vilele Vita Park. Complexul Vita Park este situat pe o suprafata foarte mare plina de vegetatie si este format din hotel si 99 de vile daca imi amintesc bine.

Am ajuns la hotel in jurul orei 14, avand o rezervare facuta pe un sait –nu spun care ca n-am voie - si am fost cazati in jurul orei 14.45. Personalul de la receptie vorbeste engleza foarte bine, deci ne puteam intelege fara probleme. Ne-a condus catre vila un batranel care ne-a carat bagajele cu un carut si ne-a prezentat complexul. A fost super haios, mai ales ca vorbea romaneste stricat. S-a straduit omuletul maxim. Bila alba!

Cazarea:

Vila 37 in care am stat era fix in spatele snack-barului, mi-a placut mult pozitia pentru ca era aproape si de piscine. Vila este formata din doua dormitoare, unul cu pat matrimonial (fara televizor, dar cu aer conditionat), celalalt cu 2 paturi single (cu tv), un living si baia. Camerele sunt micute, dar asta este Albena, oricum nu e deranjant ca nu stam prea mult in camera.

Camerele aveau vederea spre padurea din spate, iar seara daca dormeai cu geamul deschis era destul de frig, deci de aerul conditionat nu am avut nevoie. Livingul avea o canapea extensibila, unde puteau dormi 2 copii fara probleme, masuta, doua fotolii si comoda cu TV, iar vederea era spre snack bar. Fiecare camera avea un balcon cu doua scaune, iar livingul avea si masuta. La sosire am primit o apa si un cos cu mere.

Baia maricica, avea dus, nu cada, dar pesemne asa e la 3 stele, nu ne-a deranjat deloc. In permanenta apa calda.

Mereu a fost curat in camera, venea femeia respectiva si cam timp de o ora spala pe jos, facea paturile, lua gunoiul, schimba prosoapele, si o data lenjeria, desi sincer nu ar fi fost nevoie pentru 6 nopti. Ne-a spus intr-o zi ca nu o sa treaca sa faca curat ca va lipsi, si ca ne vom vedea abia peste o zi, insa tot a fost cineva si a facut curat. Mi-a placut tipa asta ca stia un pic engleza si mereu era zambitoare si politicoasa, astfel ca a meritat sa o rasplatim cu 7 leva.

Facilitati:

Ca facilitati dispuneau de un teren de fotbal, tenis, basket si unul de volei, masa de ping-pong daca aveai palete o puteai utiliza oricand, teren de joaca pt copii, echipa de animatie de la piscine care se straduia maxim sa distreze oaspetii hotelului (si le iesea), seara mini disco pt copilasi pana la 12 ani, apoi program de divertisment de o ora la amfiteatrul din spatele barului de la piscina.

La receptie se putea inchiria o cutie de valori, costa 30 de leva pe saptamana, ceea ce am si facut; astfel nu am dus grija actelor si telefoanelor si am putut beneficia in liniste si siguranta de plaja. Nici macar grija cheitei nu o aveam pentru ca seiful avea 2 chei si se deschidea numai daca era si persoana de la receptie.

Regimul UAI:

Complexul functioneaza in regim UAI, dar exista si vile dotate cu kicineta, astfel ca se poate plati doar cazarea. Conceptul de UAI cuprindea urmatoarele facilitati: mic dejun 7.30-10 la restaurant Vita Park, mic dejun tarziu de la 10-11 la snack bar unde se puteau servi cateva dintre preparatele din restaurant, pranzul de la 12.30-14.30 tot in restaurant, cina de la 18.30-21.30 de asemenea in restaurant. De la 11 la 17 se putea servi diverse gustari calde (pizza, cartofi prajiti, mici, carnati, paste), dar si salate tot la snack bar. Pentru cei care erau inca infometati, intre 0 si 2 puteau servi la restaurantul hotelului Ralitsa care se afla fix linga restaurantul Vita Park o cina tarzie. Bineinteles ca pe tot parcursul zilei se puteau servi tot felul de bauturi, cocktailuri, cafele de tot felul, inghetata. Un avantaj al acestui concept a fost existenta wi-fi in toata statiunea inclusiv pe plaja, trebuia sa iei doar parola de la receptie.

Tot in acest concept de UAI intra si accesul la restaurantul de pe plaja, RAI, unde intre 11.30 si 16.30 se putea servi un pranz usor: peste, friptura, cartofi, orez, pizza, salate, inghetata, fructe, dulciuri, toate bauturile, mai putin cocktailuri.

Mancarea a fost foarte buna, destul de variata, dar la toate mesele se gaseau mereu 3 sortimente de carne: peste, porc si pui, sub diverse forme legume de tot felul, mancare gatita, paste, supe 2 sortimente la pranz. In permanenta a fost fritura la gratar, porc sau pui, deci daca vroiai sat ii regim fara probleme puteai. Stau foarte prost la capitolul dulciuri, poate e mai bine asa ca sa nu ne ingrasam prea tare... in 2 zile au fost baclavale, in rest numai prajituri cu creme colorate artificial. Fructele –pepene rosu si galben, mere, pere, piersici, nectarine nu au lipsit la nicio masa.

Plaja:

Este situata la 15 minute de mers pe jos, dar exista transport gratuit de la 8.30 la 17 din jumatate in jumatate de ora. Statia de plecare este la Ralitsa, dar opreste si in fata restaurantului. E mult mai bine daca te urci de la capat de la Ralitsa pentru ca uneori s-ar putea sa nu mai fie locuri, iar distant este de cca 150 de metri intre cele doua statii. Cu autobuzul faci 3 minute pana la plaja, iar statia este fix in zona alocata hotelului, adica cea cu umbrelute alb-albastre. La intoarcere cursele sunt la si un sfert si la si 45, ultima fiind la 17.15.

Plaja este mare, frumoasa, curata, cu nisip fin si apa micuta pe o portiune destul de mare, deci foarte potrivita pentru cei mici. Salvamarii au in permanenta grija de viata noastra, ca din ceea ce am observat eu, sunt unele personae care se incumeta aiurea. Spun asta deoarece sunt portiuni in care se formeaza curenti, acestea sunt marcate si semnalizate, si trebuie evitate.

A fost un sejur extraordinar de frumos si relaxant, cu muntele si marea alaturi, desi uneori trebuie sa recunosc ca eram un pic cam debusolata ca ba eram in padure dimineata cu brazii si pinii si racoare (nu mai zic ca dis de dimineata misunat 2 veverite printre copacii din fata vilei), ba eram la mare in cateva minute. A fost o alegere super reusita, mai ales ca anul asta bugetul alocat a fost cam mic, dar cu putina informare am reusit sa aleg corect.

Daca aveti intrebari, poate am omis cate ceva, va raspund….

P. S uite ca uitasem sa precizez singurul minus: in camera, de la vegetatia bogata ajungeau un soi de gargarite... uneori erau enervante, dar... ma obisnuisem cu ele ca vorba aia... nu erau gandaci…))))

Trimis de alba.ca.zapada in 26.08.13 12:27:28
Validat / Publicat: 26.08.13 13:57:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4110 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alba.ca.zapada); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 alee din complex

banal
    [11.11.13 20:30:49]

Buna seara, va rog sa-mi spuneti daca ati intampinat probleme la cazare deoarece ati fost 3 persoane. Agentia la care apelez mi-a comunicat ca in vila se cazeaza minim 4 persoane.

[11.11.13 20:45:51]

@banal: eu am facut rezervarea pe booking, nu am avut nicio pb la receptive pt ca am platit pretul vilei intregi

banal
    [11.11.13 21:19:53]

@alba. ca. zapada: ok merci pentru promtitudine

CYP72
    [26.11.13 22:28:51]

@alba. ca. zapada: Buna, am auzit de la cineva ca in vila au stat 6 personae adulte, ma intreb cum au rezolvat cu bratarile la receptie? chiar daca au platit pretul/vila. Se poate asa ceva?

[27.11.13 08:17:55]

@CYP72: nu cred, vila are capacitate 4 persoane

vulpitzav
    [06.12.13 21:16:26]

@alba. ca. zapada: buna seara, imi puteti spune unde este pozitionat restaurantul langa hotelul vita park sau in apropiere, si daca se mai pot servi bauturi apa, suc pe plaja din alta parte pana la ora 11,30 cand deschide restaurantul RAI? sau exista posibilitatea sa iti iei apa de la hotel daca mergi mai de dimineata la plaja, am luat deja bilete pentru iulie 2014 dar avand 2 copii daca nu avem bauturi pana la 11,30 va trebui sa ne ducem din tara.

[07.12.13 14:21:52]

@vulpitzav: restaurantul este la 1 minut de hotel, si mie mi-a fost greu sa ma obisnuiesc cu idea de a nu fi in aceeasi locatie.

Locatia este ca un parc destul de mare, cu locuri de joaca pt copii, foarte multa verdeata, ai impresia ca esti la munte, nu la mare.

Din pacate, nu ai de unde sa iei bauturi mai devreme de ora 11.30. Asta este un dezavantaj. In holul hotelului exista non stop apa si cafea de care poti beneficia.

si sfat, in fata restaurantului este statia de masina care te duce pe plaja, ar fi mai bine daca v-ati intoarce 2oo de m, pe partea cu restaurantul ca sa luati busul de la capat, de la hotel ralitsa. De multe ori nu erau locuri in masina, aceasta venind plian direct de la capat. pentru orice alte detalii te rog nu ezita sa ma contactezi.

[03.02.14 09:13:03]

Şi ca pozitionare, cam ce vile sînt mai avantajoase? Mulţumesc

[03.02.14 10:41:06]

@sov: o vila are 4 apartamente, nu cred ca exista una mai avantoaja decat alta, aceleasi problem mi le faceam si eu, dar ajunsa acolo, mi. am dat seama ca au fost degeaba

[03.02.14 10:45:52]

@alba. ca. zapada: Aha, mersi de raspuns, ma gandeam ca fiind asa de multe vile, unele sint mai bine (aproape de piscina, masa) pozitionate decat altele. Totusi, revenind la vile, citeam pe undeva ca au si o baie si o toaleta. Pina la urma cum e, nu sint toate la fel?

[03.02.14 11:48:57]

@sov: eu iti pot spune doar de vila in care am stat eu, dar banuiesc ca toate sunt la fel din moment ce sunt formate din 2 camere. Poate se refera la faptul ca dusul este separate de camera cu toaleta si de asta considera 2 bai.

Restaurantul este in afara complexului, deci, in orice vila ai sta distanta e aceeasi.

Mie, una, distanta pana la plaja mi s. a parut destul de mare, dar daca ma raportez strict la pret, ma fac ca uit de distanta )

[04.02.14 02:16:19]

@alba. ca. zapada: Dar unde e mai comod, la etaj sau la parter, ma refer la toate aspectele, gargarite, confort, căldură (la etaj poate se încinge tavanul) etc.

La bulgari merge principiul balcanic sa dai o atentie pt. a-ti dea o cameră mai bună, sau nu are rost? Pt ca am înţeles că vilele n-au mai fost renovate din 2001...

[04.02.14 09:45:35]

@sov: eu nu am vrut la parter, ma gandeam la hoti ) deh... mentalitate mioritica nu au fost problem ca au permanent paza care misuna pe acolo. In ceea ce priveste tipsul nu am dat niciodata nimic, si am fost la bulgari in concediu de vreo 12 ori. Am zambit, am vb frumos si nu a fost nevoie: D

Repet, raportat la pret conditiile sunt foarte bune. Mancare, de asemenea, a intercut cu mult toate hotelurile de 4 stele la care am fost.

gabitu67dica
    [16.04.14 15:51:15]

@alba. ca. zapada: Ati avut frigider? Patul din living cum este ca dimensiune, poate sta in el un adult? Daca aveti ceva poze cu patul, ati putea sa le publicati? Multumesc.

gabitu67dica
    [16.04.14 15:55:09]

@alba. ca. zapada: Ati putut folosi terasa de la hotel Ralitsa unde se servea seara pizza si era un bar? Dar piscina de la Ralitsa?

[18.04.14 16:06:30]

@gabitu67dica: nu, nu am putu folosi piscine de acolo, era superba

[18.04.14 16:34:05]

@gabitu67dica: patul din living este o canapea extensibila in care se poate dormi. rnFrigider nu am avut, din cate stiu eu, Albena e saraca la frigiderele din camerele de hotel... rndar capacitatea vilei este de 3 adulti...

tabithaiubita
    [21.06.14 23:40:45]

@alba. ca. zapada:

buna! te rog sa-mi spui in ce zona a albenei este plaja aferenta hotelului Vita Park (langa ce hotel de pe plaja este sectorul care tine de Vita Park) ?

Multumesc

alba.ca.zapada, banal, CYP72, Dan Florariu, gabitu67dica, sov, tabithaiubita, vulpitzav
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimaSol Ralitsa Superior - vilele Vita Park: