ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2015
ÎNSCRIS: 30.07.11
JUL-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 14, 19

Sejur relaxant si placut

Am revenit anul acesta a patra oara in Bulgaria si a doua oara in Albena. Am mai fost aici in 2008 la Hotel Boriana si am postat si atunci impresiile mele.

Anul acesta am optat pentru Vilele Vita Park si pentrul pretul relativ bun, dar mai ales pentru faptul ca ne primeau cu al cincilea membru al familiei, un bichon de 3 ani, Kevin.

Am ajuns in jurul orei 14,00 si am fost cazati relativ repede. Erau foarte multe familii din Romania care au sosit odata cu noi, de aceea poate a durat cca 15 minute. La receptie erau vreo 3 copii tineri care vorbeau engleza si erau foarte amabili. Unul chiar incerca sa vorbeasca un pic romaneste.

Vila noua ne-a placut din prima, era la parter si era ideala pentru Kevin dimineata. Am avut doua camere, una cu doua paturi si una cu pat matrimonial, doua toalete, una cu wc, iar cealalta cu chiuveta si dus si o chicineta in care aveam televizor, frigider, dulapuri utilate, aragaz (noua nu ne-a trebuit pentru ca am fost la all inclusive), fotoliu pat si o masa cu patru scaune. Dormitoarele erau cu ferestrele spre rasarit, astfel ca de la pranz si pana seara aveai umbra. Chicineta avea fereastra spre apus, astfel ca aici dimineata era racoare.

Toate cele trei camere aveau balcon, ceea ce era foarte fain pentru ca oricand puteai sta undeva fara sa iti fie cald. Statiunea este plina de verdeata, de care bulgarii au mare grija, o tund si o stropesc, astfel ca niciodata nu este foarte cald. Aleile pe care mergi spre restaurant, spre piscina, spre receptie sunt umbroase si racoroase, ideale in zilele calde. Chiar si drumul spre mare, care este de vreo 800-900 m nu il faci cu capul in soare. Peste tot sunt copaci umbrosi. Noi mergeam pe jos datorita catelului. Am intrebat la receptie daca in busurile care merg spre plaja din jumatate in jumatate de ora avem voie cu bichonul, nu au stiu ce sa ne raspunda, dar au spus sa incercam. Nu am mai intrebat, am ales sa parcurgem drumul pe jos. La mare ai sezlonguri gratuite pentru fiecare persoana si umbrela, dar intr-adevar barul se dechide abia la 11.

Referitor la curatenie noi am fost multumiti, prosoapele le-au schimbat zilnic, iar asternuturile o data, dupa primele 3 nopti din cele 7 cate am stat (dar hai sa fim seriosi, cine si le schimba acasa dupa numai 3 zile?).

Am citit aici ca una din nemultumirile turistilor erau gandacii. Da, sunt multi gandaci si alte vietati, din cauza verdetii, dar in vila cred ca era stropit cu ceva, pentru ca, daca incercau sa intre, mureau. Fiind la parter, dimineata mai vedeam cate unul mort in apropierea pragului. Tantari nu am avut.

Piscina era curata, ingrijita in fiecare zi. De la ora 18,00 nu mai aveai voie sa intri in ea. Incepeau sa o curete. Albena este singura statiune in care am fost noi si care are animatori. Dimineata la piscina era gimnastica in apa, iar dupa amiaza jocuri distractive.

Mancarea a fost foarte buna. Mie imi plac salatele lor, ciorba lor felurita cu crutoane, samd. Oricat de pretentios ai fi, imposibil sa nu gasesti ceva pe gustul tau. La fiecare pranz sau cina in fata ta se facea gratar, specialitatea bucatarului si pizza. O pizza asa de buna, ca stateau copiii mici si mari cateodata la rand. Nu aveai voie sa iei mai mult de 2 felii, sa poata lua fiecare, dar daca iti mai trebuia, te duceai si iti mai luai odata fara probleme. Albena este o statiune care are "kinder bar" si "kinder food", scaune pentru bebelusi, etc

La baruri servirea o faceau tineri politicosi si zambitori. O singura data (pentru ca nu putea fi chiar totul perfect) un chelner care l-a vazut pe Kevin (care a stat 90% din timp sub masa sau sub scaunele noastre) la snack-bar a bolborosit ceva ca e alergic si a gesticulat din maini ceva de genul "go", dar sotul meu (eu nu eram la masa, povestesc ce mi-a spus el) a ripostat spunand, pe buna dreptate ca si pentru el am platit (se achita la receptie 5 euro pe zi)

Pentru familia mea a fost un sejur reusit, pacat ca s-a terminat.

Oricand m-as intoarce in Albena cu drag.

Daca am uitat sa povestesc ceva si va intereseaza, ma puteti intreba orice.

Vacanta frumoasa tuturor!

Trimis de monyka in 29.07.15 11:21:07
Validat / Publicat: 29.07.15 12:29:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Constantin si Elena, Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 2012 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monyka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster69 [29.07.15 12:28:23] »

@monyka - Bine ai revenit pe site!

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=1850

monyka [29.07.15 13:37:45] »

@webmaster69 - Multumesc pentru urari!

Tot timpul am fost aici, citind, dar nu am mai scris foarte mult. O sa incarc si cateva fotografii.

mohiromania [10.01.16 15:33:29] »

buna! poti sa imi spui care erau distantele dintre vila-locul unde se serveste masa, vila-primul bar, vila-receptie, vila-piscina, vila -aquapark si vila-plaja (in apropierea carui hotel se afla plaja rezervata villelor vita park). multumesc anticipat si sejur placut si anul acesta!

monyka [12.01.16 19:38:26] »

@mohiromania - Distantele nu sunt mari, pana la piscina 20 m, pana la receptie 30 m, pana la masa 50 m, pana la aquapark aproximativ 300 m, iar pana la plaja in jur de 800-900 m, dar ai busuri din jumate in jumate de ora!

M'Liviu [25.06.16 13:58:46] »

Cu toate ca am stat si eu anul trecut la ralitsa aqua club spre rusinea mea nu am fost sa vad vilele. Insa acum m ar interesa daca vilele vita parc sunt acelasi lucru cu vilele ralitsa. Imppresii despre vilele ralitsa aqua nu gasesc. Pe net arata renovat. Imi puteti da mai multe detalii va rog.

monyka [25.06.16 19:43:12] »

@m liviu - nu cred ca sunt acelasi lucru! vilele vita park sunt langa hotel, iar hotelul Ralitsa era peste drum! daca au atasat si cuvantul aqua, cred mai degraba ca se afla pe langa aquapark! eu cred ca sunt superioare ca si conditii fata de vilele vita park!

M'Liviu, mohiromania, monyka
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimaSol Ralitsa Superior - vilele Vita Park: