ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2013

Foarte nemulțumit
Sub orice critică

Dezastrul Akrathos Hotel

Cu ce sa incep?

Fiind prima data cand ne-am dus in Grecia, asteptarile au fost mari, de la agentie ni s-a spus sa nu avem astfel de asteptari, pentru ca vom fi dezamagiti, toata stima pentru doamna Loredana de la Agentia de turism care a fost 100% sincera.

Sa incepem cu drumul, care a durat din Craiova - Akrathos 13 ore cu opririle de vigoare. Am plecat la ora 00.00 din Craiova prin Calafat, Vidin, Sofia, Kulata, Seres, Ouranapolis, fara sa trecem prin Sal0nic, care mai insemna vreo 50 de km ocol. Drumul prin Bulgaria a fost un calvar datorita restrictiilor de viteza ciudate, dar fara peripetii, nu am fost opriti nici la ducere si nici la intoarcere, am respectat limitele de viteza atat cat s-a putut, nu poti sa treci toata Bulgaria cu 60 la ora, ceea ce vreau sa va spun este ca Bulgaria se poate trece foarte usor noaptea fara nici un fel de incident legat de opriri sau ambuscade prin munti, basmele cu teroarea bulgara nu sunt adevarate, noi 2 masini nu am platit nici macar 1 euro amenda, doar rovinieta de 5 euro la ducere si 7 euro la intoarcere.

Imediat dupa trecerea podului la Calafat este un peco de unde se poate lua rovinieta, atentie doar cu leva sau cu card Visa, euro nu primesc si nu prea ii intereseaza. Pe drum sa aveti centurile puse, luminile aprinse, rovinieta lipita in dreapta jos a parbrizului. In Grecia este la fel dar politia nu te opreste decat cu un motiv anume. Trecerea granitel la romani fara formalitati, la greci la fel, la intoarcere au vrut doar sa vada copii in masina si atat.

Deci, drumul OK, sa incepem cu Aktathos Mediterenean Resort

Privelistea este superba, locatia la fel, palmieri, piscina, in aceasta privinta nu am ce reprosa.

Inca de la inceput ni s-a spus ca regimul AI este la barul de la piscina, si la Main Bar pana la ora 23.00. Barul de pe plaja nu are regim AI. La receptie se plateste 20 de euro pentru o cartela cu care te duci la plaja unde ai 2 sezloange si o umbrela, adica 3 euro pe zi, pe plaja prezinti cardul si se composteaza in fiecare zi, daca la final cand predai cardul nu ai compostat toate cele 7 zile ti se returneaza banii in functie de cate ori ai fost pe plaja. Marea este absolut superba, calda dar ATENTIE ca foarte adanca, balizajul este pus total aiurea, daca nu sunteti innotator nu va sfatuiesc sa va incumetati sa le atingeti, apa este la peste 2 metri la ele. Ceea ce nu mi-a placut este intrarea in mare plina de pietre si lipsa unui salvamar care sa intervina in caz de nevoie.

Va sfatuiesc sa inchiriati o barca cu motor si sa faceti un tur al insulei, va costa in jur de 40 de euro barca de dimineata pana la ora 18 si benzina cam vreo 25 de euro. Veti descoperii niste lucruri minunate, iar apa va va lasa cu respiratia taiata, iarasi nu va riscati sa faceti baie, apa este extrem de adanca chiar daca vedeti fundul ei. Vi se va face un instructaj care dureaza 5 min maxim, veti avea ocazia sa fiti capitan de vas!

Sa revenim insa la ce nu mi-a placut:

- mancarea a fost dezastruoasa, aceleasi feluri de mancare fara vreo fita anume, nu ramaneai nemancat, dar pentru copii era chiar problematic.

- micul dejun acelasi in fiecare zi, nu ceva spectaculos, dupa vreo 5 zile incepi sa te rezumi la a sari peste el.

- cafeaua era infecta, baubila dar nu putea fi savurata ca o cafea dimineata.

- pranzul un adevarat calvar, te intrebai ce sa mananci ca nu prea aveai ce, desi erau cateva feluri dar necomestibile. La pranz niciodata nu va fi carne, politica bucaturului sef.

- salatele erau mereu aceleasi si la un moment dat te intrebai cam cata mai poti sa mananci, inevitabil ti se taie si de ele si nu prea mai raman optiuni multe, decat tavernele care sunt insa cam departe la vreo 5 km de hotel in sat.

- cina era un pic mai diferita si de vreo 2 ori am vazut niste pui si doar o singura data cartofi prajiti pai, si tot o data in 8 zile a fost parca miel si porc, porcul mi s-a parut a fi conserva, mielul a fost insa bun iar puiul la fel, nu ca acasa, dar totusi bun la gust.

- bauturile absolut infecte, sucurile sunt esente la bidoane de 5L, singurul cu gust apropiat de original a fost Ice Tee, berea infecta, o apa goala. Singurele optiuni ramaneau Uzo si Tisipuro doar dupa ora 18 in combinatie cu suc de lamaie pentru ca simple sunt imposibile de baut.

- fructele au lipsit cu desavarsire, doar pepene rosu cald si de vreo 2 ori nectarine.

La un moment dat am crezut ca suntem noi prea pretentiosi, restul lumii nu comenta si se bucurau de masa, asa ca am inceput sa intru in vorba pe plaja cu diferiti si sa aflu si impresiile lor, am discutat cu nemti, cu ucrainieni, cu basarabeni, pe cine am intalnit cu toti am vorbit, toata lumea nemultumita la capitolul mancare, dar nimeni nu lua atitudine.

Intr-o seara m-am hotarat ca este momentul sa spun lucrurilor pe nume si mi-am luat pantalonii scurti de plaja pe mine, stiam ca seful de sala ma va oprii sa imi atraga atentia, dar imi doream sa fiu provocat, ca sa pot sa le spun verde in fata totul. Spre uimirea mea si el era de aceiasi parere cu mine asupra mancarii, si mi-a spus ca totul se datoreaza bucatarului sef, un tip angajat pe bani multi tot sezonul, care raspundea doar in fata managerul-ui general Alexandros. M-a sfatuit sa ma duc peste el si sa-i spun, ba chiar mi-a explicat procedura de a ma duce la receptie si sa-mi programez o intalnire in biroul lui, am fost, la cata greceste stiu eu, am inteles ca el a intrebat receptionera din ce tara sunt, ea a spus Romania, si i-a trasmis ca e forte ocupat pentru mine. Deci ma luptam cu morile de vant, 800 de euro cheltuiti. Nu avea sens sa ma enervez si sa incep vreun scandal in fata receptiei, in mod sigur si aici in Grecia suntem etichetati ca tigani sau mai stiu eu ce si nu as fi vrut sa mai contribui si eu. Noi, romanii, nu contam pentru ei si asta este purul adevar, resortul Akrathos este facut pentru nemti, austrieci, ucrainieni, bulgari, etc

Ceea ce m-a deranjat enorm, lipsa inghetatei pentru copii, doar cu bani si plata sezloangelor la plaja. Este inadmisibil la All Inclusive sa nu ai gratis aceste lucruri. Apoi lipsa locului de joaca pentru copii, doar niste mici incercari intr-o sala mica de cateva dansuri aceleasi in fiecare seara.

Seara greceasca de duminica seara, a fost un fiasco total, au dansat doar copii si nici urma de Zorba, Palamakia, muzica greceasca. La capitolul spectacole si amuzaent doar magicianul a reusit sa capteze toata atentia cu un spectacol dragut dar de fiecare data acelasi, noi l-am prins de 2 ori si a fost identic, dar a reusit sa ridice lumea in picioare la dans.

In consecinta, nu va recomand sa mergeti la acest hotel, daca doriti totusi ca si noi sa mergeti, marea, calitatile terapeutice ale ei, plimbarea cu barca, si eventual o excursie cu vaporul la muntele Athos sunt singurele care se merita, restul este afacera grecilor care ne iau banii din buzunar.

Din discutiile avute cu ceilalti turisti de alte nationalitati, Turcia si Bulgaria raman la capitolul AI bine cotate.

Pentru intrebari ma puteti suna la [...], George, sau email [...].

Waste of Money in Greece!!!

Trimis de BlackVyper in 20.07.13 18:01:15
Validat / Publicat: 20.07.13 19:15:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6583 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (BlackVyper); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.07.13 19:14:30]

Bun review de debut.

@BlackVyper: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Rog reţine însă că pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri...

[20.07.13 23:23:30]

@BlackVyper: rog confirmă sau infirmă apartenenţa la acelaşi grup din sejurul cărora s-a mai scris un set de impresii de la acest hotel - aici

Kyandra
[20.07.13 23:27:27]

Cam asta-i problema in toata Grecia cu AI, acolo nu-i Turcia, nici Bulgaria.

In Grecia se merge, de obicei, pe mic dejun cu restul meselor pe cont propriu, fie la aproape nelipsita chicineta din camera (desi mie una, sa mergi in concediu si sa stai Nina gospodina sa gatesti, mi se pare oribil), fie pe la taverne, care sunt destule.

Am fost acum 2 ani in peninsula Kassandra, la Chrousso Village, cu AI, si singura masa delicioasa era micul dejun. Pranzul si cina, fara a fi dezastru, erau repetitive si limitate ca feluri (si destul de neapetisante).

Nu conteaza ca esti roman sau finlandez, vrei AI nu mergi in Grecia...

tm67bru
[20.07.13 23:31:07]

@Kyandra:

Nu conteaza ca esti roman sau finlandez, vrei AI nu mergi in Grecia...

Şi în niciun caz (în caz că ai fost, cumva, prin Antalya) la 3 stele.

Gânduiţi-vă bine, risipa de la AI presupune cheltuieli substanţiale, mult mai mari decât "normalul", în Grecia. Ori "3 stele" înseamnaă, automat & de regulă, preţ sejur redus.

Ce poţi să aştepţi atunci de la un AI de la 3 stele? În niciun caz "răsfăţul" din Turcia...

[20.07.13 23:31:39]

@Kyandra:

Am fost acum 2 ani in peninsula Kassandra, la Chrousso Village, cu AI

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acelei destinaţii.

BlackVyperAUTOR REVIEW
[21.07.13 16:39:12]

Bine v-am gasit!

@Kyandra

In mod cert apa este mirifica, iar plimbarea cu barca isi merita toti banii.

Hotelul ca si amplasament, ca si priveliste, este frumos iar camerele sunt in regula pentru un hotel de 3 stele plus.

Ca si divertisment nu recomand, mori de plictiseala, piscina se inchide la ora 18.

ionutule
[02.07.14 13:21:37]

Salut

Buna descrierea acestui loc. Din pacate de la an la an se pare ca se duce in jos la multe capitole.

Eu am fost oaspete al Akrathos Beach-ului acum 2 ani (2012). Era o locatie recomandata de un prieten care isi petrecuse un sejur in 2010 si fusese foarte multumit. Dar cum vremea trece, deja in 2012 era cu multe lipsuri fata de ceea ce gasise amicul meu cu doi ani inainte.

Ma doare sufletul sa vad ca se poate si mai rau. Macar in 2012 am avut inghetata gratis (1 ora la pranz), sezlonguri si umbrelute gratis, iar mancarea a fost putin (nu mult) mai buna.

Pacat de ansamblul de cazare care e foarte frumos. Personalul iti zambea (in cazul in care nu erai neamt, rus sau sarb) doar daca vedea si moneda Euro in peisaj.

Singurul lucru care merita facut este o plimbare cu barca pe insula AMOULIANI. Plaje, insulite, ape limpezi, terase, etc - de vis- o alta lume la doar cativa kilometrii. Noi am inchiriat o barca si parca toate lucrurile care ne-au ramas in memorie se leaga de acea excursie pe insula.

[02.07.14 13:43:44]

@ionutule: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

BlackVyper, ionutule, Kyandra
Alte impresii din această RUBRICĂAkrathos Beach Hotel: