ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2014

Sub orice critică
Sub orice critică

Nu recomand, numai daca:

Buna ziua tuturor,

Din păcate pentru mine este prima vacanta în Grecia si nu am știut ca trebuie sa ma documentez inainte sa aleg ceva... De acuma știu si va rog sa faceți la fel.

Referitor la Akrathos beach,

Este un hotel frumos, într-o locație frumoasa dar din păcate gestionat FOARTE PROST, cred ca grecii din acest loc ori nu au fost nicăieri sa verifice ce înseamna all inclusiv, ori nu i interesează deloc.

- personalul de la recepție acceptabil (dacă nu ți se întâmpla sa ai probleme cu camera... sa nu aibe destule paturi sau sa curgă scurgerea de la WC), în rest curățenia este bine făcuta de către femeile de servici.

restul personalului de la restaurantul unde se servește masa în stil bufetul cantinei sau împinge tava(fără tava) și alege ceva (revin mai jos la asta), deci personalul, te cam ignora, culeg doar farfuriile iar șeful de sala este f. atent ca nu cumva vreun copil sa iasă cu o piersica (unicul fruct de la desert) sau suc...

- Mâncarea cum ziceam tip bufet de cantina sau împinge tava, toată lumea la grămada hotelul fiind plin era destul de aglomerat și câteodată nu aveai unde sa stai pana eliberau o masa. Din cauza ca iți puneai în farfurie și constatai ca nu prea este comestibila mâncarea se adunau teanc farfuriile pe masa pline sau de jumătate mâncate. Supa era teribila, habar nu au ce i aia, câteodată era mâncarea de dimineața refăcuta la amiază și câteodată acrita (am presupus) poate cu oțet ca sa nu se simtă alte "gusturi", oricum în general acrita mâncarea și nu am înțeles din ce motiv.

Nu pot sa spun ca am suferit de foame în final dar am suferit de ignoranta primita și de lipsa de respect fata de " musafirii" care au venit ca si noi 1050 kilometri.

Am mâncat combinații de mâncare cum ar fi paste cu sosul de friptura, deoarece sosul pt. paste era câteodată doar suc de roșii cu oregano (condiment pus peste tot si la greu pe majoritatea mâncărurilor si salatelor)

- Băutura: suc la TEC (dozator), bere de la butoi și băutura locala UZO si TZIPURO (ambele un fel de votca cu gust de bomboane negro/mentolate), noroc ca am avut la mine un pic de Palinca și câteva doze de bere...

restul băuturilor contra cost și nici una la un preț acceptabil

Toate aceste în incinta hotelului si la piscina.

La plaja: era totul separat și in afara ALL INCLUSIV

-adică direct pe plaja 3 Euro pe zi pt 2 sezlog-uri si o umbrela.

sau de la recepție un abonament, dar nu ne a mai interesat... in final am stat doar vreo 3 zile pe plaja.

- plaja cu nisip iar malul si apa mica la intrare majoritatea amestecata cu piatra (rotunda)

- apa curata fara alge sau meduze (nu veti gasii o scoica nici daca o cautati cu lupa)

Acum sa zic de partea buna:

Daca sunteti cu buget limitat este bine ca nu prea mai altceva de facut, urmatorul oras (Ouranopolis) find un sat cu un port si aprox. 20 de strazi.

ATENTIE nu cumva sa mancati langa port imediat ca va taxeaza aia de nu va vedeti si veti ramane cu un gust amar.

Deci partea buna este ca este cel mai apropiat de muntele Athos va va face placere croaziera cu vaporul pe langa malurile acetuia (intrarea in acea regiune este doar cu programare, am inteles ca max. 100 de persoane pe zi din care max. 10 straini)

Dar am intalnit definii pe drum si acesta a facut totul pentru copii

Alta parte buna este ca poti inchiria barca (de unul singur) si sa mergi sa te plimbi o zi intreaga (cea mai ieftina aprox 65-70 Euro pe zi /max. 5 persoane) pe insula din apropiere (Amouliani cred ca am scris corect) unde se gaseste o plaja minunata cu nisip fin si apa super.

- Drumul, la dus a fost obositor si surprinzator pt. ca la final inainte sa ajungem am avut vreo 50 Km. de serpentine care au durat o vesnicie, dar in final nu a suferit nimeni prea mult. Pentru copii mici este destul de greu de suportat.

- Cel mai apropiat super marchet cu preturi normale la aprox. 15-20 Km

In rest nu marita efortul.

Am inteles de la prietenii cu care am fost ca sunt alte locuri care nu sufera comparatie cu acesta si este probabil ca sa fie o chestie izolata unde s au adunat mai multi nesimțiți dornici de profit maxim.

Va rog sa scrieti si voi pareri, eu unul sunt curios daca se va schimba ceva in timp si am sa mai urmaresc parerile despre acest loc.

Aceasta este experienta mea personala si nu sunt un pretentios (am facut armata si stiu ce mai este :)

Trimis de mihai OR in 04.07.14 09:21:45
Validat / Publicat: 04.07.14 10:24:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5497 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihai OR); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.07.14 10:19:39]

Bun review de debut.

@mihai OR: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[04.07.14 13:31:05]

Buna ziua si noi suntem 2 familii din Oradea care vom merge in luna august la acest hotel si as dori sa stiu care a fost ruta folosita prin Ungaria sau Serbia, Macedonia? Nu ati mentionat nimic de ceva animatie pentru copii seara??

[04.07.14 15:01:36]

@alina boca:

da am mers Timisoara Varset serbia macedonia GR (dupa cum da si google maps ruta) (cu copii cu opriri, vama si la dus cu ploaie am facut vreo 14 ore), Atentie la portiunile di Serbia la respectarea regulilor pt. ca pedepsele sunt destul de mari.

Animatie este ceva seara, cam acelasi lucru in fiecare seara muzica si dans... sunt terenuri/locuri de joaca ceva interior si exterior, va recomand croaziera la Muntele Athos (poate nimeriti corabia!!!) si sa luati barca in chirie mai de la inceput si sa vedeti plaja de pe insula Amouliani... este probabil sa va mai ganditi si a doua oara sa mai mergeti incercati sa nu va suparati si sa va distrati/odihniti; si sa ignorati restul

[06.07.14 16:39:34]

Aici am fost si noi cazati anul trecut, vad ca lucrurile nu s-au imbunatatit, din contra... Mancarea a fost intr-adevar o problema, noroc ca ai mei copiii nu sunt ei foarte mancaciosi, iar eu si sotul, ne-am adaptat... Peisajul e superb, curat era in camera, dar nu a fost in niciun caz sitem all-inclusiv, ci o incercare permanenta de a te incadra in timp, de a reusi sa ajungi la inceputul perioadei de servire a mesei, ca sa prinzi ceva comestibil, pentru ca tot ceea ce era cat de cat gustos, o data terminat, nu mai revenea... Noroc cu frumusetea locului si cu tavernele din Ouranopolis...

[07.07.14 23:57:19]

@sunflower:

Mi se pare ca este nedreapta parerile voastre atat timp cat regimul ALL Inclusive este specificat pe siteul firmei, este comunicat la rezervare si este totusi hotel de 3 stele plus un pret mai corect.

Am revenit de la acest Hotel si nu pot spune ca am gresit. Este o locatie buna, corecta ca pret, servicii bune si corecte.

Daca era sa aleg dupa impresiile postate, toate negative, nu ma bucuram de un sejur in acest hotel si zona, minunate pentru odihna, relaxare si ceva excursii.

[08.07.14 03:53:49]

@VYS: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[08.07.14 09:30:19]

@VYS: Buna ziua inca o data, nu am vrut sa mai intervin la subiect, dar parerea mea este ca gresiti sa mergeti de 2 ori in acelasi loc fie el "corect" sunt convins ca mai sunt multe locuri frumoase si in alte parti in Grecia. Eu ce am scris mai sus am scris fara sa exagerez si nu sunt o persoana cu pretentii. Cum am zis am facut armata si stiu cum este mai rau de atat...

Iar la Akrathos am mers in vacanta si oricat am fii de corecti nu se poate ca un sef de sala sa se ocupe doar sa urmareasca clientii (un copil de fapt) sa nu iasa din sala de mese cu o piersica in mana. si acest lucru il vezi de 3 ori pe zi, ,,, cred ca nu mai este de bun simt si nu este nici corect si apoi unde este ALL INCLUSIV!?!?.

Eu personal am fost in Italia prin hotel-uri si am muncit in Germania in restaurant dar cand esti oaspete undeva esti oaspete si nu altceva si am si platit biletul in avans cu ceva timp inainte, apoi in sezon de recolta a fructelor in Grecia sa primesti doar piersici/nectarine si sa vezi alti oaspeti care merg langa plaja la masina cu fructe sa cumpere alte fructe copiilor!?!? cred ca iti vine sa te enervezi un pic.

Parerea de mai sus am scris o pentru ca aceasta a fost impresia care a ramas in urma si nu este numai a mea, ce si a altor 2 familii care sunt la fel de convinse ca nu vor mai merge nici macar in apropiere, iar eu sigur nu voi cumpara bilete inainte de a citii parerile cum le am citit si aici, doar ca le am citit dupa ce am cumparat deja biletele.

Si am zis si eu la fel nu se poate sa fie chiar asa dar mai apoi am cautat parerile si pe site-uri din afara tarii si am facut... o medie a parerilor si nu iese pe +.

Oricum ma bucur si apreciez ca exista pagini ca aceasta unde poti sa te informezi si sa ti formezi o parere. Multumesc amfostacolo.ro

[08.07.14 09:36:18]

@mihai OR:

Mulţumim şi noi

Totuşi, cel mai bun "mulţumesc" ar fi să scrii părerea-ţi proprie despre hotel ca review distinct (vezi linkul mai sus)

Notele tale ar contribui la o medie mai reprezentativă a acestei destinaţii...

[08.07.14 09:48:15]

@webmasterX: ajunge unul cred, ca s-a inteles parerea mea, apoi nu as vrea sa se supere cineva prea tare, cine stie poate se schimba ceva sau citesc si ei review-urile si dau afara bucatarul ca in rest ar putea fi acceptabil (corect). Cu respect Mihai

[08.07.14 09:51:20]

@mihai OR: nu se supără NIMENI.

ba chiar o grămadă de oameni - cititori simpli, turişti ca şi tine - SE BUCURĂ, te asigur de asta!!!

[08.07.14 10:19:42]

@mihai OR:

Aceeasi folosofie o am si eu, nu merg de doua ori in acelasi loc.

Cu parere de rau, nu poti cataloga faptul ca ti-a intors copilul cu piersica din mana de la usa.

Ca sa argumentez, exista afis destul de clar ca nu ai voie sa scoti din restaurant mancare sau bautura.

Fie ca ne place sau nu, regula e regula. Dincolo de acest aspect, din cate am vazut doar tipul mai batran care sta la usa restaurantului este cel care intoarce cei cativa clienti care merg defileaza cu ce scot din restaurant. Si eu am plecat de vreo 2 ori cu piersica si am mancat-o in receptie, nu am patit nimic pentru ca nu am defilat cu ea la vedere. Cand incalci o regula, o faci cat mai putin expus, parerea mea.

Cum ar fi ca toata lumea sa iasa cu te miri ce produse?

Cine face media parerilor greseste teribil. Niciodata nu o sa aleg dupa impresiile si parerile altora, de fapt gusturile nu se discuta.

ALL INCLUSIVE e o denumire generica, hotelul are definit regimul pe site si se poate lua si de la agentia unde ai rezervat biletul, deci nu ar fi trebuit sa fie o supriza. Scuza-ma dar la 600 Euro nu poti cere orice.

Raman la parerea ca toate impresiile postate despre acest hotel sunt eronate, de fapt extrem de subiective si deplasate. Nu poti acorda 3.6 unui astfel de hotel doar ca cineva nu doreste sa respecte niste reguli sau nu poti sa afirmi ca este scumpa o locatie (Ouranopolis) si sa aduci imagine negativa. Scumpa, ieftina asta este, dar nu o duce in derizoriu pentru ca exista locatii dezastroase care merita 3,6 puncte dar nu asta.

Sfatul meu pentru cei care citesc este sa treaca prin filtrul personal parerile altora, sa le raporteze la persoana lor si sa nu se lase influentati negativ.

De indata ce am timp o sa scriu povestea sejurului meu, mi-a placut si sunt multumit de serviciile hotelului, inclusiv de locatie. Nu ii pot da 10 dar pentru cele 3 stele care sunt mult peste unele de 4 tot din Grecia, si mult mai scumpe, dar 9 este o nota decenta.

Este o locatie cu reguli clare, programul respectat cu sfintenie, ordine peste tot, masa suficienta si sigur nu mori de foame cum am mai vazut in impresiile de aici.

Zona este frumoasa, insulele la fel, plimbarea la Athos interesanta privind prin ochii istoriei, plimbarea cu barca inchiriata inregula, mai ales in zona insulitelor Drenia, apa si plaja cu nisip, fara valuri.

Toate cele bune!

Dabator
[08.07.14 12:17:32]

@mihai_OR: Ți-am acordat și punctaj maxim și superbonus.

Asta chiar dacă eu consider că ai fost mult prea dur în cotarea mesei (0) și distracție și relaxare (0).

Argumentele au fost OK și este dreptul tău să cotezi oricum.

Cred însă că nu strică să te informezi înainte despre serviciul AI - atunci așteptările se pot seta mai aproape de realitate.

În Grecia există la multe hoteluri un așa zis AI bronze care nu va semăna niciodată cu un UAI din Turcia, de exemplu.

Este păcat să iei în Grecia AI. Cu toate astea am făcut și eu odată (la insistențele partenerilor de călătorie) greșeala să iau AI în Corfu la Roda Garden Village. Dar nici nu m-am așteptat la cine știe ce facilități. Pe formularul de feed-back le-am atras atenție asupra mâncării care era greu comestibilă mai ales din cauza unor condimente prost porționate. Și nici eu nu sunt foarte pretențios. Le-aș fi dat nota 5-6 însă.

Ca sfat personal - atunci când dai o notă extremă ești mai puțin luat în considerare decât atunci când dai o notă mică. Pentru că o notă extremă pare a fi amestecată cu un fel de revanșă, vendetă. O notă mică 2/3/4/5 ustură mai mult. Asta nu înseamnă că nu îți respect decizia.

Practic notele nu sunt acordate cu reviewul care mi se pare foarte echilibrat.

[08.07.14 12:22:24]

[09.07.14 15:57:24]

@VYS: @sunflower:

Poate îmi explicați, nu vă înțeleg exprimarea. Mulțumesc!

În altă ordine de idei, eu nici nu am scris o impresie despre acest hotel, dar o voi face. Vacante frumoase!

[09.07.14 18:18:49]

Buna ziua,

Dabator, multumesc pentru ca mi se pare ca ai inteles ce am vrut sa spun. ca si punctaj, DA este penalizator pentru ca am mers la masa doar pentru faptul fizic de a manca ceva si nu a suferii de foame sau cheltuii bani in alta parte (nu ca as fi avut unde) in ultimele zile nu mi am mai pus in farfurie de pranz si de cina, pt. ca asteptam sa manince ceva cei 2 copii cu care am fost, din cele 2-3 feluri de mancare care le alegeam pt. ei, ca mai apoi sa termin eu daca reuseam, ,,pentru ca imi era rușine ca ramanea in urma noastra atata mancare risipita (pentru ca sunt o persoana de bun simt si stiu ca acelea sunt doar cheltuieli pentru cineva). CUM ESTE ASTA pt. un concediu!? .

cat despre distractie- seara era aprox. 1 ora de (aceasi) muzica pt. copii unde erau invitati sa danseze cateva miscari impreuna cu 3 fete angajate sau cum vreti sa le spuneti... a mai fost intr o alta seara un spectacol cu un scamator din care copii mei au inteles destul de putine si inainte de terminare au venit de pe scaunele lor pentru ca nu mai erau interesati.

Imi pare rau ca, parca se creaza o discutie pe degeaba, dar parerea este a mea personala si altor 2 familii cel putin si nu mai spun de altii cu care am mai discutat acolo. Daca vi se pare chiar asa de radicala rog pe webmasterX sa o sterga si imi cer scuze pt. ca am indraznit.

Nu am sa va urez un concediu ca si al meu!! am sa va rog doar sa cititi in continuare inainte de a alege ceva pentru a va face o parere. ÎMI PARE RĂU CA EU NU AM FĂCUT-O ÎNAINTE DE A PLĂTII

( (cred ca asta ar trebui totuși sa o mai pun ca si review nou )

P. S. pt. alina boca - adunati ceva euro marunti (vreo 30 macar de 5 E), pt. autostrăzi

[09.07.14 19:01:31]

@sunflower:

Scuzati redactarea, am scris aiurea si a iesit o mare prostie in comentariul respectiv.

Nu are rost sa comentez mai mult, fiecare are parerea lui, o respectam si cam atat.

Cand voi avea timp si daca voi avea placere, voi redacta articolul meu de prezentare pentru acest hotel. Eu il consider in regula si nu pot sa ii dau note jalnice. Din acest motiv am intervenit si consider ca este nedrept sa existe doar articole cu note mici, titluri care sunt exagerate.

Cand am fost eu, tot cu 2 copii mici, predominanti erau sarbii, polonezii, ceva germani si bulgari, greci bineinteles si vreo 10 masini de romani. Stima pentru romani care au fost foarte decenti.

Eu inchei aici interventia mea si nu pot decat sa spun ca am avut un sejur in regula, relaxant si in aceeasi masura m-am bucurat de ce ofera zona. Un sejur la granita muntelui Athos este poate obligatoriu, aici sau in ce locatie ii place fiecaruie.

[09.07.14 19:45:08]

@all

Mai adaug aici un singur lucru, vorba evreului: și tu ai dreptate!

[09.07.14 19:49:37]

@mihai OR: da multumim de sfat am mai fost in Grecia cunostem drumul, noi mergem pentru apa curata si calda pe care o adoram!

[13.08.14 16:12:48]

am revenit din concediu si mancarea a fost f multa si diversificata (inclusiv scoici cu orez, calamar, file de peste) si mancarea care se termina era inlocuita rapid. era mancare chiar daca mergeai la sf programului de masa! probabil se schimaba treaba in iulie, august.

[13.08.14 16:29:40]

@alina boca: ori poate s-au schimbat managerii sau poate doar atitudinea... cine stie, in definitiv tot ceea ce conteaza e... transformarea aceasta în bine pe care ne-ați semnalat-o!

[13.08.14 21:38:26]

@alina boca: Cam asa a fost si la mine, motiv pentru care sunt PRO. Ma bucur ca nu sunt singurul pe aceasta directie.

anila82, mihai OR, sunflower, VYS
Alte impresii din această RUBRICĂAkrathos Beach Hotel: