ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2013

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică

Oribilllllllllll!

Ptr inceput am urcat vreo 60 de scari (doar primul etaj) cu copii mici dupa noi. In sus mai erau vreo 4-5 etaje.

Baia foarte mica si jegoasa (gresie sparta, mucegai).

Frigiderul - de pe vremea lu' bunica (baraie). Nu exista cuptor, doar plita. Aerul conditionat merge la 16 grade si mori de cald. Nu exista decat 1 singura cheie pe camera care are garantie de 50 euro. Muste ----milioane. Nu va trebuie ceas desteptator - veti fi treziti de ele. Furnici pe terasa. Sea view --- pe dracu (nu se vede marea aproape deloc). Foarte nesigur ptr copii mici indiferent in ce zona stai (isi pot lua zborul de pe balustrada). Dupa ora 1 noaptea va trebuie lanterna (se ia curentul pe terase).

Micul dejun ------- daca nu mancati dimineata e bine. Altfel e aceasi mizerie de mancare in fiecare zi. Cele mai ieftine feluri de sunca, cascaval, cereale, etc. IN fiecare zi e acelasi lucru.

Cina --- am servit intr-o seara oua de paianjen in cosul de paine. Atitudinea proprietarului la acest incident a fost una de indiferenta, motiv pentru care am cerut renuntarea la mese, desi platisem demipensiune (Niciunul nu a mai putut manca dupa ce ai acea imagine in minte). Singurul lucru care ne mai preocupa era singuranta copiilor.

Cina --- nu a fost in gen bufet suedez (ci de ales intre 3 feluri de mancare saracacioasa dupa care iti era inca foame)

Nu s-a putut plati cazarea cu cardul!!!

Plaja --- cu pietricele care va taie picioarele --- e oribila.

Singurul lucru bun ----- locul de joace ptr copii destul de variat.

De mancat se mananca foarte bine la taverna de langa --- mancare deosebita la pret bun si restaurantul de langa (exista posibilitatea de bufet cu 10 euro/persoana)

Daca vreti Thassos --- alegeti zona de NE unde plajele sunt cu nisip fin (de vis este Macryammos)

Trimis de d_patrascanu in 10.07.13 00:06:34
Validat / Publicat: 10.07.13 00:47:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Athena, HAlkidichi, Olimpic Beach

VIZUALIZĂRI: 2114 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (d_patrascanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [10.07.13 00:47:43] »

@d_patrascanu: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Admin [10.07.13 10:46:37] »

Am primit prin email următorul drept la replică din partea proprietarilor

Dear Sirs; I would like to protest the review of family P. of 10.07.2013, about Rodon House hotel in Thassos. This does not correspond to the truth!

The client came here with a bad attitute, their reservation stated 2 persons only and they insisted to pay only for that but each family had 2 children additional.

This is why they started complaining about everything even flies and ants!

Please remove this review because it is fake, otherwise I will be forced into taking legal action, since I have Rommanian clients in Rodon 12 years and NOBODY ever complained as you can also check from other major review sites.
Best regards, Rosa Katsaraki-Owner Rodon House

Traducerea în limba română

Stimați domni, doresc să protestez vizavi de impresiile familiei P. din 10.07.2013 referitoare la hotelul Rodon House, Thassos, ca fiind neconforme realității.

Clientul a sosit la noi cu o atitudine necorespunzătoare; rezervarea fusese făcută pentru 2 persoane, turiștii nefiind de acord să plătească, suplimentar, pentru cei doi copii cu care fiecare familie a sosit.

De asta au început să se plângă de orice, chiar de muște și furnici!

Rugăm eliminarea comentariului deoarece este fals, altfel voi fi obligată să întreprind măsuri legale, din moment ce de 12 ani găzduiesc turiști români și NIMENI nu s-a plâns vreodată - puteți verifica pe saiturile importante de reviews-uri

Salutări, Rosa Katsaraki . Proprietar Rodon House

RĂSPUNDE
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
Admin [10.07.13 10:56:13] »

Dear Mrs Katsaraki

We welcome your intervention - as in every other such case, we consider it benefic for our readers to "listen" the oppinion of both parts involved, before making our own and free oppinion about the situation described above.

As you see, AmFostAcolo.ro website is equally providing right for expriming constitutional, universal right of "free, uncensored oppinion" for both turist and owners.

Your request for removing the review canot be accepted. We strongly encourage you to create a free account and to freely present your oppinion here @AmFostAcolo.ro.

în Română:

Stimată dnă Katsaraki

Salutăm intervenția dvs; ca în fiecare alt astfel de caz, consideră benefic pentru cititori să audă punctele de vedere ale ambelor părți implicate, înainte de a-și putea forma propria opinie despre cele relatate.

După cum puteți observa, AFA oferă în mod egal dreptul la exprimare liberă a opiniilor, atât pentru turiști cât și pentru proprietari.

Solicitarea dvs este respinsă; vă încurajăm hotărât însă să vă creati un cont pe sait și să vă susțineți, la fel de liber, punctul de vedere

d_patrascanu [10.07.13 11:43:22] »

As dori sa raspund ca nu am venit cu 2 copii ci cu unul singur ptr care am platit patul suplimentar, care de altfel a fost rupt la sosire si schimbat la insistentele noastre.

d_patrascanu [10.07.13 11:56:05] »

"The bad atitude" asa cum explica proprietara a fost din partea lor.

In momentul incidentului de la cina, nu au venit din properie initiativa sa ne explice sau sa-si ceara scuze. A trebuit sa cerem noi sa vorbim cu patronul.

Acesta si-a cerut scuze formal, iar ca replica si contratac (fiind cea mai buna arma) ne-a aratat ca e normal sa platitm patul suplimentar (ptr care nu am avut nicio obiectie decat ca a fost rupt la sosire)

Admin [10.07.13 11:57:08] »

@d_patrascanu: e posibil să nu fi înțeles / tradus eu bine (sau să nu se fi exprimat dna Katsaraki foarte clar)

they insisted to pay only for that but each family had 2 children additional.

"Au insistat să plătească doar pentru atât (2 adulți, nota mea), dar fiecare familie avea suplimentar 2 copii"

Cealaltă familie câți copii avea?

[later] rezervarea a fost prin agenție, prin booking sau prin contact direct cu proprietarul?

d_patrascanu [10.07.13 12:26:29] »

Rezervarea a fost prin booking. Nu am mentionat ca avem copii ptr ca nu puteam rezerva din data dorita.

Iar pe booking fie ca rezervam cu copii fie fara, pretul final era acelasi (nicio diferenta).

In rezervare se mentiona ca paturile suplimentare celor prezente in camera se platesc. Iar in camera exista o sofa extensibila rupta. Daca o pastram nu am fi platit suplimentar (asa a explicat proprietarul). Ulterior au adus un pat pliant ptr care am platit.

Celelalte familii si-au adus saltea pat si patut ptr bebelus.

alinamarian [13.07.13 09:53:23] »

@d_patrascanu:

Noi suntem una dintre celelalte 2 familii. Am avut intr-adevar 2 copii de 1 an si 3 ani. Politica lor este ca un copil sub 2 ani nu plateste nimic iar cel peste 2 ani plateste 5 euro/zi pentru pat suplimentar si 5euro/zi pt cina. Deoarece noi ne-am adus saltea gonflabila si n-am luat cina pt copil pt ca oricum manaca f putin, nu am platit nimic. Dar nici ei nu ne-au cerut nimic, asa ca nu inteleg de ce proprietara afirma ca "am insistat sa platim numai pt 2 adulti".

Ca sa nu mai vb de cea de-a 3-a familie care a venit cu un bebelus de 5 luni (alaptat exclusiv natural si un copil de 3 ani. Nici ei nu au platit patul suplimentar fiindca au venit cu pat de bebelus si fetita cea mare a dormit cu ei in pat.

Asa ca atacul lor ca masura de aparare a fost cea mai proasta strategie posibila... si cred ca prin atitudinea asta, au doar de pierdut!

Admin [13.07.13 10:13:12] »

@alinamarian: întrebare: rezervarea făcută pe booking menționa (explicit) copiii? (sau era doar pentru câte 2 adulți?)

d_patrascanu [13.07.13 10:15:54] »

Repet: in perioada dorita, daca selectam cu copii, nu era liber, iar pretul era acelasi ca si fara copii.

alinamarian [13.07.13 10:21:47] »

@Admin: Nu, intr-adevar nu mentiona si copii din motivul spus de d_patrascanu.

Admin [13.07.13 10:25:36] »

@alinamarian, d_patrascanu: copiii se puteau totuşi menţiona în NOTE.

Reţineţi pe viitor şi faceţi această menţiune, pentru a evita ambiguitatea şi interpretări neplăcute, INERENTE.

alinamarian [13.07.13 10:26:41] »

@Admin: Noi i-am anuntat telefonic si am intrebat daca in conditiile in care nu luam pat suplimentar daca mai trebuie platit ceva si ne-au spus ca NU.

Dar, da, corect... data viitoare vom mentiona. Am retinut. Multumim.

kkkotto07 [13.07.13 14:03:05] »

Nu stiu ce sa cred, pe site-urile de specialitate foarte cunoscute au review-uri bune spre foarte bune. Pe de alta parte vazand pozele uploadate de alinamarian cred ca e putin spus un loc infect.

d_patrascanu [13.07.13 14:44:53] »

Riview-urile de pe paginile 3 in sus nu sunt asa de bune ca cele de pe prima pagina.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [13.07.13 17:16:56] »

Fără a avea nici un parti-pris cu proprietarii locației, însă fiind un mai vechi utilizator al rezervărilor prin booking, aș vrea să punctez un lucru. Faptul că rezervările făcute de turist nu corespund realității, prin omisiunea/uitare a prezentării situației de fapt sunt lucruri care nu sunt imputabile proprietarilor să fie clar! Nu stă în picioare motivația că dacă erau introduși în rezervare și copii, nu mai erau locuri. În acest caz, turistul trebuie să caute locația unde poate face rezervarea conform realității. Admin chiar a sugerat (corect) că măcar să fi fost menționați la Note sau alte solicitări speciale.

Personal, când fac o rezervare prin booking, pun absolut tot ceea ce doresc (inclusiv, de ex. faptul că doresc rezervare pentru loc de parcare, deși, de multe ori se menționează în prezentare că nu este nevoie de rezervare. Ba, spun eu, nu strică să mai scrii două rânduri!). În concluzie, grijă mare și atenție atunci când faceți rezervările, astfel, ca să parafrazez o expresie binecunoscută aici pe site, veți avea garanția unei vacanțe reușite. Numai bine și vacanțe reușite tuturor!

d_patrascanu [13.07.13 18:28:10] »

Multumim frumos ptr cele scrise anterior.

Bogdan888 [19.07.13 15:24:45] »

sal

am stat si eu acolo anul asta in iunie... acel hotel nu are nimic de a face cu confortul... nu il recomand nici dusmanilor mei... pot spune ca mai prost decat acolo nu stiu daca am mai stat undeva. Oribil.

Personal nu mi-a displacut faza cu micul dejun repetitiv... ma deranjat mult de tot confortul... si am incercat 2 camere, in ambele frigiderele erau comuniste si vechi de peste 10 ani... nu ma deranjat vechimea cat rugina din ele si zgomotul de la inchidere am stat in camera 20 deasupra barului si in camera 27 parca in celalalt corp unde era bazinul ala cu pesti.

Hotelul nu are nimic de a face cu plaja sau cu locatia el necontribuind cu nimic la asta... cum ieseai din el spre plaja se vedeau urme de buldozer ce arasera nisipul si facusera niste hartoape, care daca veneai seara spre hotel dupa plaja iti rupeai gatul.

Eu practic am facut dus numai cu papuci fiindu-mi scarba de pardoseala. Baia mai mica decat la o grasoniera comfort II.

Chicineta a fost dezastru plita arsa pana la refuz... in a 2 camera a fost mai acceptabila... dar oricum nu am folosit-o.

Nu m-am dus sa ma uit la TV dar numai 6 posturi toate in greaca... se putea pune o antena satelit macar. Wi-fi numai in receptie si in prima camera care era vizavi de receptie netul nu mergea decat de pe balcon.

Cea mai tare faza a fost cu apa calda curgea dupa vreo 3-5 minute minim, iar intr-o seara nu am facut dus pe motiv ca au avut o problema cu centrala... care sa remediat abia a 2 zii pe seara.

Intr-un cuvant nu merita.

Noroc cu locatia de vis si ca am colindat insula toata ziua... iar seara cadeam lati.

Faza cu patul pentru copil... am avut al nostru bebe de 3 ani jumatate si nu am platit nimic pt. el... a dormit pe un fotoliu pat ce era in camera. Insa am intrebat inainte de a ne caza daca platim... si ni sa spus de catre proprietar ca nu.

parerea mea ca hotelul nu este intretinut... si din an in an va fii mai prost intretinut.

Am avut doar MD... nu altceva si bine am facut... de ce? pentru ca din ce am vazut preparatele la cina nu prea aveau nimic de a face cu Grecia... ci mai mult cu bucataria internationala sau Italia... mi se pare anormal sa ma duc in Grecia si sa mananc preparate italienesti.

Oricum succes celor ce vor sa incerce experiente noi... Bravo celor ce sar peste.

Bye

P.S. La Trypiti Bungalows... am vazut ca e mai dezastru... cred ca isi fac concurenta unul altuia la servicii proaste.

d_patrascanu [19.07.13 18:31:04] »

Vad ca apar si altii care sunt f nemultumiti de serviciile de la Rodhon House. Intrebarea mea este: cum a reusit acest hotel sa primeasca 8.1 pe booking? E departe de aceasta nota...

Bogdan888 [25.07.13 17:40:23] »

salut

observ ca pana sa postez eu anul acesta si voi ,note mai proaste ,nimeni nu isi dadea cu parerea despre acest hotel. Pana in iunie 2013 doar 2 calificative aveau... acum ploua cu note bune cea ce este foarte ciudat... parerea mea ca cei de acolo au niste prieteni romani care posteaza pe AFA calificative foarte bune despre acest hotel in ultimul timp... se vede din postarile lor care se axeaza numai pe ce bun mic dejun au... cat de des au fost schimbate prosoapele... sau ca plaja era langa hotel... am postat eu ceva despre marimea dusului si hopa a aparut o postare care spune ca dusul este generos pentru o persoana... pute urat.

Acum pentru restul care inca nu au fost acolo... credeti-ma nu este atat de minunat. Faza aia cu apa de te duceai ca fraierul in baie din 2 in doua minute sa vezi daca a venit apa... mi-a plasat un gust foarte amar.

Multe lucruri le rememorez acum... si mi se par stupide... cand am ajuns ei inca amenajau la inceputul lui iuniee. Ca locul de joaca inca nu era aranjat etc

Apoi cadrul natural nu este meritul hotelului chiar deloc,iar plaja din Trypiti va rog nu o mai scoateti atat de mult in evidenta... e plina de pietricele unde iti rupi picioarele si tu si familia ta cu copiii... am fost doar de cateva ori pe ea si mi sa luat... pt o plaja asa de mult laudata ma asteptam la mai mult nisip nu pietre.

Da proprietarul si Rosa sunt super de treaba... chiar de laudat... insa au multe de facut ca sa ajunga sa aiba niste note reale si pe booking... nu faku-ri.

eu am dat niste note acceptabile pe booking insa la final au iesit cu 7.9 nota mea... ia ridicat mult cadrul natural si distractia... cea ce nu are nici o legatura cu hotelul.

Daca tot vreti sa va incercati norocul... totusi nu incercati camerele 20 sau 27... am stat in ele... nu le recomand decat celor ce vor experiente noi.

bye

alinamarian, Bogdan888, d_patrascanu, kkkotto07