ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2016
AUG-2016
3 AD. + 1 COPII

Către satisfăcător

Un sejur rezonabil

Noi am mers in Thassos in ultimele zile din August si inceputul lui Septembrie si am avut noroc de vreme excelenta. Hotelul este foarte bine pozitionat, la 3 minute de plaja si 5 min cu masina pana in Limeria. Se ofera loc de joaca generos pentru copii, cu umbra in jur si piscina pentru adulti si copii. Piscina pentru copii are cam 1m adancime, deci atentie la copii mai mici.

Camera: Am fost 3 adulti si 1 copil si am luat 2 camere duble in corpul de cladire din dreapta, fata de poarta de intrare. O camera la etaj 1 si o camera la etajul 2. Camerele sunt spatioase, curate, mobila nu este noua dar in stare decenta, gresie pe jos peste tot. Camera include o chicineta (chiuveta, plita, vesela), are televizor si balcon. Aerul conditionat nu este inclus in pret, daca se doreste se achita 5 euro/zi. Curatenie se face in fiecare zi, dar la ore nepotrivite pentru noi (2-3 dupa-masa), motiv pentru care le-am spus cameristelor sa vina mai tarziu sau chiar a doua zi. Motivul pentru care am mentionat etajul camerelor: apa calda este o problema daca stai la etajul 2, mai exact vine foarte greu sau deloc. Pentru un adult, este destul de neplacut sa faci dus aproape rece, iar pentru un copil este imposibil. La etajul 1, dureaza cateva minute dar vine apa calduta. Camera noastra de la etajul 2 era situata chiar deasupra bucatariei, asa incat mirosea frecvent a mancare inauntru. Usa spre balcon are plasa de tantari, dar poate fi rupta pe alocuri, noi am folosit pastile de camera pentru tantari ca sunt destui vara.

Mancarea: Noi am luat pachetul cu demipensiune. Micul dejun continea in fiecare dimineata: paine, unt, gem, sunca, cascaval, oua (alternativ cu placinta), rosii, masline, lapte cu cereale. Pentru cina, se putea alege din 2 feluri de mancare, se comanda seara pentru ziua urmatoare. Noi am mancat astfel friptura de porc cu cartofi, paste carbonara, lasagna, mousaka, vitel (excelent!), sardine cu cartofi (nu prea gustoase). Portiile au fost mari de fiecare data, indestulatoare dar nu mereu gustoase, erau insuficient condimentate. Fiecare tip de mancare venea insotit de o salata (de rosii sau varza) si aveam desert in fiecare seara: pepene rosu in general, uneori struguri sau iaurt cu miere. Un pahar de vin costa 2.5e.

Plaja: cu pietricele mici, fara nisip, inclusiv in apa, nu am vazut arici de mare dar sunt pietre mai mari in unele portiuni si pot fi taioase. Noi am avut papucii de plaja/apa dar nu i-am folosit mereu. Apa este foarte curata si limpede, sunt multi pestisori si se poate face snorkelling in zona, este foarte placut. Se poate sta pe cearceaf, sezlong sau baldachin. Noi am folosit sezlonguri in fiecare zi dar nu am platit nimic pentru ca nu a venit nimeni sa ne ceara bani. Este adevarat ca noi plecam la 10-11:00 de la plaja, poate venea cineva ulterior sa taxeze. Am auzit ca ar costa 10e/zi, iar langa baldachin era un anunt ca ar costa 20e/zi.

Langa plaja sunt 2-3 terase dragute si incapatoare unde se poate sta la o cafea sau servi masa (cafea greceasca 2.5e, capuccino 4e).

Alte remarci: foarte multi turisti romani la hotel si pe toata insula. Mai sunt turisti sarbi, bulgari si nemti dar in minoritate. Am vazut terase cu meniu afisat in romana.

Recomandam Taverna Giorgios din Limenaria (pe strada principala, fundal alb cu albastru): se mananca bine si la un pret rezonabil (creveti grilled 9e, midii in sos de tomate 7e, peste seabass grill 10e, branza feta grill 3e, souvlaki de porc 7e).

Sunt multe locuri unde se serveste Gyros cu 2.5e sau la farfurie 6e.

Pentru amatorii de dulciuri: chiar langa Taverna Giorgios este o gelaterie-cafeterie, nu am retinut numele. Atentie la pret! Daca se ia prajitura la pachet cost 2.2 sau 2.3 euro, daca se serveste la terasa 3e. Nu este afisata nicaieri aceasta informatie (nu este pretul trecut) si constati la sfarsit doar, cand trebuie sa platesti!

Trimis de boraborabora in 04.09.16 17:49:33
Validat / Publicat: 04.09.16 18:54:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1801 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (boraborabora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja langa hotel.

[04.09.16 18:01:39]

boraboraboraAUTOR REVIEW
[05.09.16 20:21:23]

@webmaster26: Da, este corect.

calatorul
[06.09.16 22:01:38]

@boraborabora: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

boraborabora, calatorul
Alte impresii din această RUBRICĂRodon House Aparthotel: