ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2012
ÎNSCRIS: 10.07.09
JUL-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 [ani]

A meritat!

Incep prin a spune ca este un sejur rezervat cu doar cateva zile inaintea plecarii, beneficiind de o oferta speciala, zic eu destul de buna, tinand cont de perioada de varf si de pretul mult mai ridicat al altor hoteluri din zona pe alte oferte!

Este prima vacanta in zona Side, dupa alti ani in care am fost in Lara si Belek (vezi impresii, vezi impresii)! Precizez ca sunt adeptul unor hoteluri care sa intruneasca un bun raport calitate-pret, iar acest hotel indeplineste in mare masura acest criteriu!

Zona in care se afla situat (Evrenseki), la doar cativa kilometri de Side, beneficiaza de cea mai buna plaja, dupa parerea mea, din Turcia! Este o plaja destul de lata, cu nisip fin, fara pietre si cu o intrare extrem de lina in apa, deci foarte potrivita pentru copii! Si cum la mare ne ducem in special pentru mare, din start acest hotel are un avantaj fata de cele din Lara, Kemer sau Belek. Ca si constructie este din 2011 deschis, deci foarte nou ceea ce se si observa cu usurinta la interior. In vecinatate avem hotelurile Royal Dragon si Aydinbey King's Palace, de o parte si de alta si Port Side in spate! Toate sunt hoteluri destul de noi! Nu este un resort foarte mare, dar are tot ce ii trebuie pentru a fi primitor! Piscina principala indeajuns de mare, piscina pentru copii, tobogane cu apa, plaja la o aruncatura de bat, bar pe plaja, camere curate si incapatoare, restaurantul curat si nu foarte aglomerat, bucatarie surprinzator de buna (creveti, miel la protap, carne de pui, curcan, porumbel chiar, prajituri multe si diversificate, bere Tuborg la pahar etc.). Se pot gasi si cateva neajunsuri ca de exemplu faptul ca piscina interioara este inchisa, la receptie nu prea se vorbeste engleza, seful de la receptie este un pic cam enervant, sucurile nu au o calitate prea buna, dar am incercat sa vad mai mult partile poztive si sa nu ma enervez pentru orice fleac, doar venisem pentru relaxare! Oricum pe ansamblu partile pozitive sunt mult mai multe decat cele cateva parti negative, inevitabile in orice loc, depinde numai daca le bagi in seama sau daca le dai atentie prea mare!

Curatenia in camere si in hotel este exemplara, si chiar am nimerit intr-o perioada cand autoritatile sanitare din Turcia faceau un control privind igiena hotelului si calitatea apei din bazine!

De-a lungul plajei se intinde o faleza ce apartine primariei din zona, fiind bine intretinuta si legand toate hotelurile dintr-o parte in alta. Se ajunge pana la complexul Kamelya, Selin si Fulya, trecand pe langa o multime de resorturi, unele in constructie chiar! La cateva sute de metri se afla un bazar destul de mare, pentru cei ce doresc sa mai si cumpere cate ceva, iar cu dolmusul se ajunge in 10 minute in Side orasul vechi, cu amfiteatrul, templul lui Apollo, poarta lui Vespasian etc. Drumul costa 3 euro dus intors!

Am uitat sa precizez ca 90% din turisti sunt nemti si nu rusi ceea ce este cat de cat acceptabil, nefiind nici pe departe la fel de galagiosi si prost crescuti ca rusii.

As recomanda oricand acest hotel, fie si numai pentru plaja si este de ajuns!

Trimis de if in 28.07.12 13:46:06
Validat / Publicat: 28.07.12 14:33:46

VIZUALIZĂRI: 2249 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (if); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

MCM [28.07.12 14:54:22] »

"... deci foarte nou ceea ce se si observa cu usurinta la interior... " Am face acest lucru daca ai incarca ceva fotografii

if [28.07.12 15:30:13] »

Un lucru nou se observa cu usurinta cu ochiul liber si nu din poze, pentru ca nu este trecuta data "fabricatiei" ca sa zic asa, pe obiectele din interior, pe marmura, granit, gresie, parchet etc. Am si precizat ca este deschis in 2011, ceea ce face ca acest hotel sa fie destul de nou! In concluzie sensul frazei se referea la a observa pe viu, altfel din poze este dificil! Oricum eu nu am obiceiul sa fotografiez "obiecte de inventar" din hotel, asa ca daca vreti ma puteti crede pe cuvant, daca nu, nu!

MCM [28.07.12 15:53:10] »

Nu conteaza ce cred sau ce nu cred eu.

Conteaza calitatea resortului din toate punctele de vedere: camera, receptie, bar, piscine, plaja, spectacole. Si cum cred ca stii deja, ca omul este subiectiv (ce unuia ii place, altuia ba) consider ca fotografiile ajuta foarte mult la informarea turistica. Nu esti de aceeasi parere?

Fraza de mai sus era un indemn de a incarca niste fotografii (facute camerei, balconului, baii, plajei, piscinelor etc, care cuprind toate obiecte de inventar, cum ai spus) care ar putea ajuta un turist (nu neaparat pe mine personal) sa ia o decizie in ceea ce priveste alegerea locatiei unei viitoare vacante.

sanis* [28.07.12 17:07:19] »

"bucatarie surprinzator de buna (creveti, miel la protap, carne de pui, curcan, porumbel chiar...) "

Interesant :-) Cind am fost in Cappadocia (2008) am intrebat daca nu cumva calugarii cresteau porumbei pt a fi mincati, nu doar pt guanaco (ingrasaminte). Ghida a ramas extrem de uimita: nu auzise niciodata ca cineva ar minca porumbei! Ma si intrebam: de ce potirnichi da, iar porumbei nu... Una din cele mai bune mincaruri mincate de mine a fost porumbei la ceaun cu usturoi: -) Gazda chiar crestea porumbei (avea vreo 200) pentru mincare.

if [28.07.12 17:51:44] »

Pentru ultima oara repet, hotelul este din 2011, si stiti cum se spune ca un lucru nou "miroase" a nou. Fotografii ale resortului se pot vedea pe site-ul lor: camere, restaurant, piscine etc. Va confirm ca sunt conform realitatii! De altfel eu am prezentat un punct de vedere personal si nu am dorit sa fac reclama cu orice pret hotelului. Subiectiv sau nu, considerati ca aceste randuri sunt opinii personale. Repet nu fac poze unor bai, camere, holuri etc. Eventual in filmarile pe care le fac surprind si aceste aspecte, dar in fotografii ele nu pot fi decat cel mult, unele dintre ele, elmente de fundal.

Decizia de a merge undeva eu personal o iau dupa ce consult site-ul hotelului, site-urile de specialitate (tripadvisor, holidaycheck, amfostacolo) si eventual intreb persoane care au mai fost, oricum nu ma conving pozele, poate inregistrarile video, dar pozele nu!

MCM [28.07.12 18:46:19] »

@if: Nu am probleme cu "unitatea centrala", am inteles de prima data, nu trebuie sa repeti. Ma duc sa ma uit pe alte site-uri de turism daca asta imi recomanzi. Eu mi-as fi dorit sa vad aici pe AFA, daca nu se poate, nu se poate. Am vazut ca nu atasezi fotografii la review-uri asa ca nu insist. Este optiunea ta.

Vacante frumoase

if, MCM, sanis*