ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 22.04.08
JUL-2012

O vacanta reusita

Pentru a patra oara in Turcia, Antalya, de data asta in Side, la Seamelia Beach Resort. O destinatie noua, o statiune noua, dupa Lara-Kundu si Belek deja vazute. Principalul criteriu de alegere a fost plaja cu nisip si intrare lina in mare, tot cu nisip. Al doilea a fost pretul.

Desi sunt doar 50 km de la aeroport, drumul pana la hotel depaseste o ora, functie de numarul de locatii in care opreste masina. Dupa decolarea din Timisoara la ora 13, am ajuns la hotel in jurul orei 17. Cazare foarte rapida, fiind singura familie care a coborat la Seamelia. Ne-am dat seama ulterior ca eram (cred) singurii romani cazati acolo. Majoritatea erau nemti, apoi turci, olandezi, belgieni, francezi, norvegieni, etc. Personalul vorbeste doar germana (si turca, evident), doar le receptie se vorbeste si engleza. Am gasit si cativa turisti vorbitori de romana, dar erau plecati de multi ani in Germania sau Suedia.

Hotelul este relativ mic, format din 4 corpuri de cate 4 etaje, fiecare avand 2 lifturi. Corpurile se “intalnesc” in mijloc in zona receptiei si restaurantului. Se intinde pe o suprafata relativ mica, avand toate facilitatile in jurul piscinei centrale: restaurant, barul de piscina, scena de spectacole, piscina de copii si cea cu tobogane. Distanta pana la plaja e de circa 200 m.

Camera

Foarte frumoasa, spatioasa, cu balcon triunghiular cu vedere foarte buna la mare, chiar daca era pe o laterala. Fara mocheta sau covor, dar cu podele laminate foarte placute la picior. Un pat dublu si un pat supraetajat pentru copii (suficient de lung si pentru un adult), televizor LCD fara programe in limba romana, baie spatioasa cu dus despartit de baie cu un perete de sticla si usa glisanta. Scurgerea era direct pe gresia antiderapanta, ceea ce nu a mai necesitat “lipitorile” de cauciuc pe jos. Minibar umplut zilnic cu 2 ape plate de 0,5 l, una gazoasa de 0,3 l si 2 sucuri la cutie de 200 ml. Curatenie zilnica, daca se intampla sa punem afisul cu “Nu deranjati”, minibarul era lasat in fata usii si primeai un biletel in care iti spuneau ca poti cere curatenie si dupa ora 17 daca vrei. Desi paturile erau foarte comode, pernele erau foarte umflate si incomode. Aerul conditionat functiona doar cu cartela in “priza” (am primit doar una) si se oprea de cate ori deschideai balconul (cred ca si usa de la intrare). Desi il foloseam doar cand dormeam, nu se facea foarte cald in camera pe timpul zilei, ceea ce banuiesc ca se datoareza bunei izolatii. Oricum, nu s-a auzit nimic din alte camere sau de pe holuri. Singurul zgomot deranjant a fost cel facut de generatorul de sub balconul nostru, care pornea cand cadea curentul. Si au fost cateva cazuri, intr-o seara chiar in intreaga zona.

Mancarea

In prima seara am nimerit “Gala Night”, ceea ce ne-a dat speranta unei bucatarii deosebite. In rest, chestiile clasice de mic dejun: oua fierte moi sau tari, omleta cu lapte, ochiuri, salamuri, carnaciori, branzeturi, gemuri, fulgi, legume si fructe etc. Cafea Iacobs granulata la aparate sau filtru la dozator. Nu am gasit cafea turceasca iar expreso doar la barul din lobby. Sucurile la dozator din gama Pepsi, bauturi turcesti, bere Tuborg la dozator, ayran doar la barul de la plaja si foarte acru. Pranzul era destul de slabut ca diversitate, doar cina compensa meniul intregii zile. Seara se faceau pe terasa gratare de pui, peste si miel, iar in interior gaseai tocanite de vitel, miel, pui, precum si diverse sortimente de legume fierte, inabusite, coapte etc. Baclavale erau doar seara, dar foarte diverse si foarte bune: cu nuca, cu fistic, cu nuca de cocos, etc. Fructe erau la fiecare masa: pepene rosu, cirese, banane, caise, prune, etc. Foarte buna a fost seara de peste, unde chiar daca nu suntem mancatori de asa ceva, am gasit niste gratare si fileuri foarte bune, pe langa susi si alte preparate din fructe de mare. Pranzul se putea servi si pe terasa barului de la plaja, unde se gateau mancaruri gen fast-food: kebab, gratare, cartofi prajiti, spaghete, hamburgeri, hot-dog, pizza turceasca, etc. Langa barul de la plaja se faceau gozleme dulci sau sarate, unde era si unicul dozator de ayran.

Piscine

Piscina principala, desi eram obisnuiti cu dimensiuni mai mari, nu era plina niciodata. Erau locuri la sezlonguri iar pe terasa barului de langa gaseai locuri tot timpul. Tot de pe terasa barului de la piscina se pot supraveghea in mod placut copii din piscina lor, aflata la doar 10 m de bar. Piscina copiilor este destul de mica, are o umbrela in mijloc dar nu are tobogan. In partea opusa se afla piscina de la tobogane, acestea din urma in numar de 3, nu foarte spectaculoase.

Plaja si marea

Dupa cum spuneam, piscinele nu erau pe lista noastra de prioritati. In schimb, am gasit cea mai frumoasa si placuta plaja si mare din tot ce am vazut pana acum in Antalya. Ca si la piscine, vazand spatiul relativ mic de sub copertine pentru sezlonguri, ne-am gandit ca va fi bataie pe ele. Nici vorba, gaseai libere la orice ora, dar evident se ocupau intai cele din umbra. Copertinele se intind pana destul de aproape de mare, ceea ce face accesul la apa foarte placut. Nisipul foarte fin de pe plaja se continua si in mare, unde se poate merge in apa pana la genunchi circa 20 m, dupa care se adanceste foarte lin. Dimineata apa marii era un pic racoroasa, linistita fara nici un val, iar carduri de pestisori mici fugeau prin fata ta in timp ce inaintai spre larg. Dupa amiaza se faceau valuri nu foarte mari, iar din cauza nisipului fin apa era tulbure in zona malului, dupa care se limpezea spre larg. In schimb, dupa amiaza apa era foarte calda, mai ales in zona de mica adancime.

Distractie

Fiind cu un copil de 5 ani, principala sa distractie era mini-disco. In rest, erau spectacole aproape in fiecare seara (mai putin diminica: holiday spuneau turcii???). Cel la care am stat pana la final a fost al unor acrobati chinezi (i-am vazut si anul trecut la Miracle). Pe plaja se putea juca volei, botscha si era un loc de inchiriere pentru sporturi nautice. La piscina se faceau jocuri, gimnastica acvatica, etc. Distractia noastra din fiecare seara era plimbarea pe faleza Evrenseki pana la port si intoarcerea desculti pe malul apei pana la plaja hotelului. Intr-una din seri a fost Beach Party, inclusiv Beach Mini-disco, ceea ce mi s-a parut o idee interesanta si a fost foarte gustata de copii.

Puncte bune ale locatiei:

- gaseai locuri intotdeauna la oricare bar (mai putin la pranz pe plaja, unde trebuia sa astepti), la sezlonguri, la spectacole

- se putea inota in piscina si seara pana la 19, am vazut copii in cea mica si la ora 21, iar dimineata erau inotatori si la ora 7.30 in cea mare

- singurele cozi la masa erau la cartofi prafiti si paste, uneori seara la gratare

- hotel nou, bine izolat termic si fonic

- hotel mic, lume linistita, muzica in surdina sau chiar deloc, ideal pentru familii cu copii mici (2-7 ani)

- amabilitate din partea angajatilor (am primit doua cafele la plecare, dimineata la ora 6 la lobby bar, fara nici un comentariu)

Puncte slabe:

- bauturi alcoolice si sucuri de calitate slaba

- pranzuri cu o mica diversitate

- distractii putine pentru cei ce cauta asa ceva

- lipsa unui tobogan la piscina de copii

- pernele incomode din camera

- lipsa unui "baby corner" cu mancare specifica bebelusilor

Am incercat sa prezint cat mai obiectiv acest sejur. Noua ne-a placut in mare masura, dar probabil anul viitor vom incerca altceva.

Trimis de dognean in 16.07.12 22:37:05
Validat / Publicat: 16.07.12 23:29:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Miracle, Belek Beach

VIZUALIZĂRI: 2643 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dognean); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [16.07.12 23:24:49] »

excelent review

• Alte impresii din această RUBRICĂSeamelia Beach Resort [Evrenseki] :