ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2011
ÎNSCRIS: 15.09.10
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 [ani]

Foarte multumiti!

Am plecat, ca si anul trecut, cu rezervare facuta cu doua zile inainte de plecare, asa ca optiunile pentru o vacanta last minute erau destul de putine. Am ales in final Seamelia Beach Resort, desi nu exista nici un review despre acest hotel pe nici un site romanesc sau strain. Am riscat, pentru ca hotelul era deschis in luna iulie 2011 si ma gandeam ca poate nu este totul terminat, ca serviciile nu sunt puse la punct, ca nu vom avea liniste din cauza lucrarilor etc.

Vreau sa va spun ca a fost totul excelent. Am gasit acolo un hotel superb, o adevarata bijuterie, totul nou, culori deschise si relaxante, totul pus la punct pentru turisti. Am primit un suite cu camera separata pentru fetita, cu o priveliste superba la mare, piscina si o terasa cu flori. In camera totul luna, cred ca am fost poate a doua sau a treia familie cazata acolo in camera. Ambele camere aveau tv LCD, minibar care se umplea zilnic cu apa plata si minerala, suc de fructe, pepsi si mirinda si bere Tuborg la cutie, free. Cu plata este safe-ul, 1,5 euro pe zi, mare, incape si laptopul si tot ce am mai avut de pus. Curatenia in camera s-a facut zilnic si destul de temeinic, prosoape zilnic schimbate, geluri de dus, sampon, balsam de par la sticlute mici, sapun mic gen Dove. Nu au dispenser de sapun, in schimb. Au si halate, le-a adus a doua zi. Lenjeria se schimba cam la 2-3 zile.

Hotelul este modern si frumos, o adevarata placere sa te plimbi peste tot. Piscina impecabila, foarte mare, inca una mai mica pentru copii si una pentru tobogane. Restaurantul modern, aerisit, racoros, mancare foarte buna si frumos prezentata, proaspata, diversitate, gratare de curcan, pui, vita, oaie, peste, permanent au fost minimum doua tipuri de carne la gratar la masa. Am avut parte si de delicatese gen somon, creveti etc. Bucatarie rafinata, mancare de calitate. Singurele chestii neplacute vederii erau mezelurile, din care nu am gustat si m-am bucurat intr-un fel, pentru ca m-am mai dezintoxicat si eu putin. Compensau cu varietatea mare de branzeturi foarte gustoase. Fructe cam de toate, salate de orice si in orice combinatie, legume in toate felurile gatite (la gratar, sote, la cuptor, cu carne, gratinate etc), prajituri nu mai spun, erau grozave, inclusiv baclavale, cataif si tot ce tine de patiseria turceasca. Multe nu am apucat sa le gust macar.

La capitoul divertisment as zice ca mai au de lucru, echipa era asa si-asa, spectacolele le faceau ei (intr-o singura seara a fost o trupa de dansuri turcesti din afara hoteului), dar pot spune ca s-au straduit si in final as zice ca ne-am distrat. Mini disco in fiecare seara, miniclub ziua. Mi-a placut ca lunea si joia seara aveau trupa live la barul de pe plaja si cantau destul de bine, se dansa, atmosfera era foarte ok.

Hotelul este pe una din cele mai bune plaje din Antalya, plaja de nisip lata, cu intrare lina in apa si fara valuri mari. Plaja se numeste Evrenseki. Fiind plaja excelenta, nici piscina nu era foarte aglomerata, adica gaseai locuri la orice ora te-ai fi dus.

Hotelul este ocupat 80% de nemti, rusi in proportie mica, cativa din Belgia, Suedia sau Elvetia. Din Romania am mai vazut o singura familie. Oricum, ocupantii in totalitate civilizati, discreti, nu au fost probleme. Gradul de ocupare a fost mai mic la inceput, dar spre sfarsitul sejurului a crescut simtitor, au reusit sa vanda probabil mult mai bine pachetele turistice.

Pe malul marii, intre plaja si hoteluri, se afla o zona de faleza foarte frumoasa, comuna tuturor hotelurilor, cu multa verdeata, palmieri, leandri, flori, gazon tuns la linie, perfecta pentru o plimbare seara. Asta compensa din plin faptul ca hotelul nu are prea mult spatiu verde.

Zona are cam la 500 m de hotel un bazar si ceva magazine de unde se pot face cumparaturi.

Ca minusuri, daca vreti, faptul ca nu au wi-fi in camera (numai in loby si e gratis) si nu au parcare. Am parcat insa fara probleme pe straduta dintre Seamelia si Royal Dragon, unde erau parcate multe masini.

Noi am fost foarte incantati de vacanta aceasta si consider ca am facut cea mai buna alegere, avand in vedere ca am dat numai 924 euro pentru o saptamana, doi adulti plus copil (am mers cu masina). Nu stiu cum fac oamenii astia sa ofere asemenea servicii la un astfel de pret, nu stiu cand isi vor amortiza investitia si cum fac fata costurilor, dar ceea ce ofera la acesti bani este mult peste asteptari. Nota 10 pentru manageri care permanent monitorizau totul si erau atenti la toate detaliile. Astept sa se construiasca si in Romania un astfel de hotel cu asemenea servicii si sunt curioasa cat o sa coste. Probabil ca nu ni-l vom putea permite.

Noi am vrut initial la Amelia, dar nu am mai gasit locuri, insa intr-o zi am mers spre Alanya si am gasit in drumul nostru si Amelia Resort. Acum ma bucur ca nu am mai gasit locuri, Amelia este izolat si intre el si plaja trece o autostrada, nu are acea faleza minunata si este si ceva mai vechi. Am avut noroc, as zice.

Cred ca daca luati in calcul un astfel de hotel, Seamelia este o optiune excelenta.

Editez sa mai spun ca erau multi copii in hotel, de toate varstele, inclusiv bebelusi de cateva luni in carucioare, care erau plimbati pe faleza seara pe racoare.

Am pus special si o poza cu scaunele de bebei din restaurant, exista si un colt dietetic cu mancare care cred ca s-ar fi adaptat unui copilas mic (nu stiu exact ce aveau, pentru ca fetita noastra are 7 ani). Oricum mancarea nu este deloc grea, grasa etc. Se gateste foarte dietetic si nimic din ce am mancat nu ne-a facut rau. Au mai fost unele mancaruri mai picante in schimb, deci pentru copil mic trebuie gustate inainte.

Inghetata se servea doar o ora, intre 16-17, la barul de pe plaja. Foarte buna, dar numai daca puteai sa ajungi atunci. Cafea turceasca numai de la loby bar, permanent intre 10-24. Dimineata la micul dejun aveau si cafea Iacobs la filtru buna, iar intre 15-17 la inca un bar din incinta hotelului. In rest, nes.

La bauturi nu stiu sa va spun prea multe, vinul rosu de la masa e bun, cel alb mai putin, berea e ok. Fresh-ul este cu plata, 1 euro cel de portocale si 1,5 de mai multe fructe. Sucurile de la dozator nu erau cine stie ce, ca de obicei. Cocktailuri acceptabile.

Impresiile sunt multe si amestecate pentru ca abia ne-am intors, dar daca va mai intereseaza ceva anume, puteti sa intrebati, va raspund cu placere.

Cu bine !

Trimis de denim in 01.09.11 00:28:45
Validat / Publicat: 01.09.11 08:29:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek, Vera Club Hotel

VIZUALIZĂRI: 3061 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (denim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere de pe balcon

webmaster [01.09.11 08:47:09] »

Foarte bun review-ul, cu valoarea multiplicata de faptul ca este primul din aceasta destinatie, ce pare o optiune serios-de-luat-in-seama mai ales pentru familiile cu copii.

Cat a costat sejurul? Ai omis sa completati nr de adulti, la "componenta echipei" - presupun ca acesta este egal cu doi?

denim [01.09.11 11:31:01] »

Am scris in text, sejurul a costat 924 euro individual, iar echipa a fost formata din mama, tata si copil 7 ani

Corina70 [01.09.11 11:41:11] »

sejurul l-ati luat de la o agentie de la noi sau din alta tara? daca se poate, as dori numele agentiei, in mesaj privat. multumesc!

webmaster [01.09.11 11:44:18] »

@denim, multumim pentru raspuns, am adaugat pretul sejurului si componenta echipei in caseta tehnica.

petrutaa [04.09.11 13:06:55] »

Cate topogane erau? Ce adancime aveau piscinele? Multumesc

denim [04.09.11 22:29:28] »

Trei tobogane. Piscina principala 1.40-1.45. Cea cu tobogane cred ca vreo 1.10, iar cea de copii nu stiu exact, cam 40 as zice.

reludan [16.09.11 15:13:56] »

de la ce agentie ai luat biletele?

daca se poate pe privat numele - multumesc!

bogdan74 [27.11.11 14:57:14] »

Salutare!

Din fotografia 37 sa inteleg ca baia nu contine cada cu dus mobil?

Multumesc.

denim [27.11.11 22:14:09] »

exista o cabina de dus cu paravan etanseizat, iar dusul este mobil. se poate fixa sus, dar este mobil.

bogdan74 [30.12.11 19:41:24] »

@denim: am citit ca aerul conditionat fuctioneaza cu un anumit program.

Mai retineti intre ce intervale orare fuctioneaza?

Este o problema cu caldura in camera cand este oprit din sistem?

Mai ales seara spre noapte, sau in jurul orei 12.30 dupa plaja?

Rog raspuns sicer, conteaza mult pentru mine acest aspect in alegerea acestui hotel.

Multumesc mult.

denim [30.12.11 21:24:23] »

@bogdan74: Bogdan, nu stiu despre acest program de AC, in perioada cat am stat noi nu a fost asa. Noi initial am avut niste nelamuriri cu privire la butoanele AC si am crezut ca exista un program, dar am fost la receptie si am intrebat, unde ni s-a spus ca nu exista program, merge atat cat ai nevoie si ii dai drumul, cu conditia sa fie balcoanele inchise. A venit cineva si ne-a aratat cum functioneaza si asta a fost tot. Stiu ca il mai opream pt ca era prea rece in camera, dar in nici un caz nu am suferit de cald. Nu stiu de unde ai informatia, dar personal nu o pot confirma.

bogdan74 [30.12.11 22:23:58] »

@denim: informatia este postata la referintele hotelului de pe site-urile agentiilor de turism romanesti de anul acesta.

Sa nu mai zic, alte review-uri romanesti nu am mai gasit niciunde, pe nici un site!

Noi ne bazam acum doar pe aceste impresii.

Multumesc mult.

bogdan74 [04.01.12 13:27:50] »

@denim: Altfel, drumul catre plaja trece printr-un mic tunel? (asa scrie la agentii)

Celalalt hotel vecin este chiar Aydinbey?

Intreb asta pentru ca efectiv oscilez intre aceste hoteluri si acum am observat din pozele tale ca sunt vecine, nu pot sa cred...

Stii ceva de Aydinbey?

Cu ce se poate ajunge in SIDE, si cat costa transportul, adica autobuzul, etc...

Multumesc mult.

denim [04.01.12 13:50:28] »

@bogdan74: Bogdan, tunelul este la Hotelul Amelia, eu am fost la Seamelia. Sunt din acelasi grup, dar nu foarte aproape. Amelia este dincolo de Side, spre Alanya.

La Seamelia plaja este extrem de aproape, practic traversezi o alee pietonala si ai ajuns pe plaja. Adica hotelul l-as numi pe plaja. Amelia este dincolo de autostrada, trecerea la plaja se face intr-adevar prin tunel. Nu recomand Amelia, pentru ca eu am trecut pe langa el si mi s-a parut izolat si cred ca e si zgomot de la autostrada. Aydinbey era langa Seamelia, nu as zice ca mi-as fi dorit sa stau acolo. Mi s-a parut mai prafuit si mai urat decat Seamelia. E vopsit in culori mai inchise si nu e aceeasi senzatie. Seamelia este foarte luminos si asta mi-a placut.

Noi am fost cu masina in Turcia si nu stiu cai de transport. Daca mergi cu bilet de la agentie cu avion, atunci transferul il veti face cu autocarul inclus, din cate stiu. Oricum, cred ca exista si transport in comun, pentru ca sunt multe hoteluri in zona si probabil ca exista ceva autobuze intre Antalya si Side cu statie in zona, este o presupunere insa. Si atentie, hotelul nu este in Side, ci in zona, la 5 km de Manafgat (ca de fapt asa se numeste orasul, Side este partea vechea orasului Manafgat).

cipri [05.01.12 21:43:28] »

Buna,

foarte bun review-ul tau; multumim.

As avea o intrebare, ce tip de camera ati avut? Cum am 2 copii (-3 si 6+) imi surade mult idea de paturi supraetajate!

Am vazut ca ai mentionat "suite" dar in descrierea hotelui tipul de camera se numeste: "bunkbedroom".

Multumesc.

denim [05.01.12 22:58:10] »

@cipri: Ca sa fiu sincera, nu stiu cum se numeste exact in termenii hotelului acel tip de camera. Oricum, e vorba de doua incaperi, cea pentru copii este intr-adevar micuta (are un spatiu destul de limitat, se vede si in poza) si are doua paturi suprapuse, o noptiera, o masuta de toaleta cu oglinda si minibar dedesubt, un dulap, plus tv pe perete. Are propriul balcon foarte mare, aproape ca e mai mare decat camera in sine. Camera principala este ceva mai mica decat camerele unice, dar spatiul adunat in tot acest apartament este oricum mai mare.

Mai exista si varianta cu pat matrimonial plus doua paturi suprapuse pt copii in aceeasi camera mai mare, sau pat matrimonial plus un pat single in aceeasi camera. Acestea doua le-am vazut in treacat, fiind usile deschise dimineata la curatenie. Daca vrei sa fie copiii in aceeasi camera poti opta pentru o camera mai mare cu doua paturi suprapuse plus pat mare.

Trebuie sa mentionez ca in acele paturi suprapuse nu pot dormi copii foarte mari, as zice ca maximum 9-10 ani, depinde de copil. Sunt paturi mai micute, in care un adult nu incape. Dar pentru copii pana in 10 ani sunt absolut ok.

Am vazut numeroase review-uri pe HC despre acest hotel, puteti arunca o privire.

dognean [09.02.12 14:36:48] »

Piscina pt copii are tobogane? Este umbrita sau e in plin soare?

Barul de pe plaja e aproape de plaja si are terasa cu mese si scaune? Sau e doar un bar de unde iti iei bauturile pentru plaja?

Pe faleza de piatra care intra in mare, din apropiere, se pot face plimbari?

denim [09.02.12 15:07:41] »

@dognean:

1. Despre piscina de copii nu mai stiu, sincer, noi nu am folosit-o. Sotul zice ca avea o palarie - ceva, dar nu imi amintesc pentru ca nu am stat deloc la ea.

2. Barul de la plaja are si spatiu cu mese si scaune si mai are si mancare la pranz, din cea gen fast food.

3. Te referi la digul de piatra? Da, se pot face plimbari pe el. Faleza este mult mai lunga, de-a lungul plajei Evrenseki si a inca unei plaje aflate in continuarea acesteia si este amenajata cu alei pietonale, vegetatie, tot ce trebuie.

Hotnills [14.07.12 08:11:34] »

@reludan: ma puteti ajuta si pe mine (pe privat) cu numele agentiei de la care a fost achizitionat sejurul la Seamelia? Va multumesc.

bogdan74, cipri, Corina70, denim, dognean, Hotnills, petrutaa, reludan
Alte impresii din această RUBRICĂSeamelia Beach Resort [Evrenseki] :