ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2012
DIN: Oţelu Roşu [CS]
ÎNSCRIS: 28.02.10
JUL-2012

Revederea cu Costineştiul după cinci ani

Venind din vestul ţării şi parcurgând o distanţă considerabilă până în Bulgaria la Nisipurile de Aur, am hotărât să mergem încă trei zile pe litoralul nostru, în Costineştiul tinereţii mele pe care nu-l mai văzusem de cinci ani.

Drumul a fost de data asta scurt, 120 de km din Nisipurile de Aur, trecerea granitei prin Vama Veche rapidă.

Ei şi acum e acum asteptam cu emotie să revăd staţiunea ca şi cum aş fi revăzut pe cineva drag după multă vreme. Am regăsit-o un pic schimbată dar din nefericire nu în bine, parcă mai agitată, mai plină de tarabe şi mirosuri diverse de mâncare, mai plină de zgomot. Trecerea de la staţiunea din Bulgaria, liniştită, fără muzică bubuind din diverse locaţii m-a descumpănit puţin şi mai mai că regretam că am venit.

Locaţia la care ne-am cazat este o vilă frumoasă pe aleea pietonală de lângă lac, Hostel Mateius.

Am făcut o plimbare repede la mare, căci după ea tânjisem atât în Bulgaria deoarece drumul în pantă din Nisipurile de Aur ne-a determinat să nu mergem la plajă în fiecare zi. În Costineşti apa era parcă mai limpede şi caldă iar pe plajă erau multi, mulţi turişti.

Am revăzut micile vaporaşe cu care se fac plimbări pe mare până la epavă, vînzătorii de bilete la spectacole strigând în portavoce şi am putut face plajă pe rogojină pe nisip chiar în buza mării aşa cum îmi place mie.

Costineşti nu este o staţiune de fiţe, mâncarea este ieftină, iar cazarea se face în general la vile deoarece hotelurile sunt putine şi au preţuri mari.

Am servit masa şi la Restaurantul DVG, unde am regăsit cea mai bună pizza şi ciorbă de văcuţă, dar am mâncat şi celebra hamsie cumpărată de la tonetele din stradă.

Cu părere de rău spun că nu am prins nici un fel de concert pe plajă şi mă gândeam că acum ceva vreme în fiecare seară era câte un eveniment.

Nu mi-a părut rău că am venit chiar dacă datorită discotecilor din jur nu am reuşit să dorm noaptea, mirosul mării de pe faleza din Costineşti este inconfundabil, nu l-am regăsit prin nici o ţară prin care am colindat, sau poate am devenit eu nostalgică.

Costineştiul este locul unde te simţi liber, tânăr, fără griji şi fericit, aproape de imensitatea albastră a mării, deci revenirea după cinci ani a meritat.

Trimis de alinafulg in 15.07.12 19:40:45
Validat / Publicat: 15.07.12 21:31:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COSTINEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 5170 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinafulg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Prin Costineşti, se apropie furtuna

[15.07.12 22:06:28]

Multumesc, m-ai facut sa-mi amintesc Costinestiul studentiei mele. Cu spectacolele de la Teatrul de Vara (cu Holografii tineri si frumosi, Divertis), cu Radio Vacanta si minunatele voci ale Mariei Almasanu si Andrei Partos. Cu discoteca Vox maris si Disco Ring. Cu cazarile in celebrele casute cu 3-5 paturi, in care dormeam si pana la 10 (cu blatisti cu tot) Cu celebrul punct de intalniri: Obeliscul.

O tempora o mores!

[15.07.12 22:10:30]

@MCM: Si eu imi amintesc de clipele frumoase petrecute acolo, din aceasta cauza trec cu usurinta peste inconvenientele faptului ca nu prea s-a facut nimic in ultimii ani in statiune ba chiar s-a degradat ce era inainte.

[15.07.12 22:12:33]

@alinafulg: N-am mai fost acolo de 25 de ani. Nici nu vreau sa merg, prefer sa-mi pastrez amintirile asa cum sunt.

razvanmus
[17.07.12 16:09:13]

Costinesti:

cazare si masa - relativ OK

plaja: cea mai jegoasa plaja din cate am vazut in viata mea.

Parca faci plaja in groapa de gunoi de la Glina (fara exagerare).

Sunt singurul care a vazut asta? Ma intreb daca ne-am obisnuit noi cu mizeria?

Ghertzoii care au concesionat plaja nu fac deloc curatenie dupa turistii nostri (care sunt asa cum sunt: ii vedem peste tot in Romania - curios este ca afara parca se civilizeaza).

Cosuri de gunoi din 100 in 100 de metri; din cauza burtii umflate de bere, probabil este destul de greu sa arunci gunoiul la un cos prea indepartat.

Sezlongul 20 lei fara umbrela (umbrele pur si simplu nu exista sau sunt foarte slab reprezentate de 5 pari cu 3 paie de stuf care nu tin umbra nici macar unui pescarus).

Daca vrei putina umbra iti cumperi o umbrela mica, cu frutti fresh sau pestisori, pe care o cari dupa tine de fiecare data cand mergi la plaja pentru ca, nu-i asa, in vacanta trebuie sa ai grija si de conditia fizica

Recomandare: daca vreti sa faceti plaja in Costinesti mergeti intr-un loc "neamenajat", mult mai curat, in care posibilitatea sa te loveasca in piept un rahat, vreun pet sau vreun cocean de porumb scade simtitor.

[17.07.12 22:25:00]

@razvanmus: Vezi, de-asta nu vreau sa mai merg. Prefer sa pastrez in amintiri Costinestiul anilor '85-'90.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[17.07.12 23:16:54]

In urma cu cateva minute m-am intors din Costinesti. Ar fi multe de povestit, foarte multe, insa recunosc, sunt dezamagit de comportamentul semenilor, care considera ca sunt in vacanta si pot face ce vor.

Degeaba administratorii plajelor/teraselor incearca sa pastreze un standard ridicat daca vine romanul in vacanta si distruge tot.

Imi pare rau sa spun, insa majoritatea am uitat cei 7 ani de-acasa, insa ne place sa aruncam vina pe orice, dar uitam sa ne privim in oglinda.

Costinestiul este a doua statiune de pe litoral, dupa Mamaia, cu grad de ocupare 90% in prezent, pastreaza inca una dintre cele mai bune plaje, insa este nevoie si de bun simt si de cei 7 ani de-acasa.

[18.07.12 11:49:31]

@pepsi70ro: Este adevarat ca de multe ori comportamentul semenilor nostrii nu este tocmai cum trebuie si in special in statiunile din România. Am văzut la Costineşti cum se mănâncă seminţe pe plajă, cum se aruncă dozele de bere goale pe nisip sau în mare. şi cum se merge pe stradă indecent îmbrăcat sau mai bine zis dezbrăcat. Cu toate acestea aceiaşi semeni ai noştri ştiu să se comporte bine, să fie civilizaţi pe alte meleaguri, în Bulgaria sau Grecia. De ce acolo se poate?

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[18.07.12 12:29:07]

@alinafulg: Un om fara bun simt si fara cei 7 ani de-acasa se comporta la fel, oriunde. N-ai vazut in Bulgaria sau Grecia astfel de oameni? Dupa o anumita varsta educatia se face mai greu.

[18.07.12 12:57:02]

@pepsi70ro: Este adevarat.

mirelutza
[20.05.14 14:15:00]

In 2013 am revenit in Costinesti. Luna august. Asa o dezamagire mi-a lasat statiunea, ca nu mai calc acolo niciodata. Ori in tinerete (studentie) cand am fost tropaiau prea tare hormonii, nici nu aveam copil sau "atmosfera" era alta, nu stiu, ca atunci mi-a placut enorm. Acum, abia asteptam sa plec. Am fost cazati la Casa Calu care vad ca nu are review dar nici nu e mare lucru de spus. Am stat doar 3 nopti, cum spuneam si nu ne-am agitat pentru o cazare mai simandicoasa intrucat de acolo am plecat direct la Mamaia 7 nopti. Inghesuiala, faleza un bazar cu papuci si shaorma la fiecare pas, mizerie, pe plaja te sufocai de lume si sezlongul 30 lei, dar fara umbrela si masuta, cateva familii comunicau intre ele urland, tiganeala, galagie noaptea ca treceau cu o masina cu boxele la max, din ora in ora, pana la 5 dimineata; a fost groaznic. Plimbarea de la un capat la altul al statiunii a fost o adevarata aventura prin poteci neamenajate, buruieni cat fiul meu de 8 ani, sau aglomeratie de aeroport... Concluzia? Cand am ajuns la Mamaia, parca scapasem de comunism si am dat de capitalism: alta lume, alta educatie, alta dotare, etc. etc., iar in Costinesti nu mai revenim curand. Poate doar fiul meu cand va fi student...

cocan
[20.05.14 15:26:19]

@mirelutza: Cu toata stima care este ,,capitalismul" sau considerati dvs ca este la Mamaia? Nu exista: mizerie, manele, preturi exagerate, nesimtire etc. Ma indoiesc ca ,,lumea si educatia" de la Mamaia duce a capitalism. Sa stiti ca, comunismul era frumos inainte de 89 la Costinesti, fata de Mamaia 2014 cu alta lume si alta educatie.

Confirm cele spuse de MCM si eu vreau sa-mi amintesc Costinestiul cum a fost altadata.

Fara sa va supar cu ce statiune ,,capitalista" puteti dvs.compara Mamaia?

mirelutza
[20.05.14 19:55:23]

@cocan: A fost o comparatie, atat. Adica "apasarea" din Costinesti s-a transformat in relaxare in Mamaia. Plaja neaglomerata, sezlongurile la acelasi pret ca in Costinesti, dar cu umbrela mare si 2 masute, asta ca sa dau doar un singur exemplu de civilizatie inexistenta in Costinesti, unde sezlongurile erau realmente lipite unele de altele si daca ma intindeam mai bine il loveam fara sa vreau cu piciorul in cap pe cel din fata mea. In fine, nu ma mai contrazic. Am zis ce am avut de zis.

alinafulg, MCM, mirelutza, razvanmus
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Costineşti: