ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.11.2011
ÎNSCRIS: 03.08.11
OCT-2011
2 AD. + 2 COPII

Timp liber II - Manastirea Caraiman

Amethystium... - Autumn Interlude - Arcane Voices...

Ce mai puteti face in Busteni?

Daca va incumetati, puteti urca pana la Manastirea Caraiman. Drumul este asfaltat, dar cu serpentine destul de abrupte. Deci, daca sunteti cu masina, ar trebui sa luati in calcul serios starea carosabilului.

Noi am stat la Vila Ermitage cateva zile (vezi review) si, fiind lipiti de manastire, am vizitat-o de cateva ori. Nu suntem dintre cei mai evlaviosi, dar nici atei. Iar locul ne-a impresionat.

Manastirea se afla la poalele muntelui Caraiman. In interior sunt doua biserici: una veche, de lemn, micuta si cocheta si una noua, impunatoare, care nu este pictata inca pe interior. Aceasta din urma are doua tablouri din mozaic la intrare si inca unul in interior. Noi ne-am nimerit exact in zi de sarbatoare si slujbele s-au tinut doar in cea mica.

Curtea manastirii este marginita pe doua laturi de un corp auxiliar cu camere si chilii, iar pe cea de-a treia latura se construieste inca un astfel de corp. Gradina interioara este bine ingrijita si din loc in loc sunt asezate bancute.

Noua ne-a placut foarte tare locul de rugaciune amenajat in jurul trunchiului unui brad. Acest copac a fost trasnit si retezat de fulger, in partea superioara aflandu-se montata acum o cruce mare, care lumineaza noaptea. La baza copacului a fost amenajat un loc special de rugaciune, sub forma unui foisor din sticla. Trunchiul bradului a fost casetat in patru laturi, pe fiecare dintre ele fiind asezate icoane.

Pentru copii, punctele de atractie au fost:

- minielesteul populat cu pesti exotici de culoare rosie, care inotau printre banii aruncati de turisti. (Bineinteles ca au aruncat si ai mei cu niste banuti, dupa ce si-au pus o dorinta. Apoi au venit sa ne mai ceara... Nu stiu daca mai aveau de pus dorinte sau n-au nimerit nici un peste, dar pentru ca sunt o iubitoare de animale, nu le-am mai dat.)

-magazinul de suveniruri de la poarta (le-am cumparat si o sticluta de mir, cu care s-au miruit in nestire, tot drumul, facandu-si cruci si pe frunte si pe obraji si pe nas, pana ne-am dat noi seama...)

Manastirea e frumoasa si abia asteptam sa o vedem si vara!

P.S. Am mancat o coliva extraordinara facuta in acest loc!

Trimis de silvia tudoran in 06.11.11 23:28:50
Validat / Publicat: 07.11.11 06:27:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI.

VIZUALIZĂRI: 2443 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Biserica cea noua - Manastirea Caraiman

[07.11.11 06:27:13]

Mutat la rubrica "Manastiri pe Valea Prahovei! " (deja existenta pe site).

[07.11.11 10:08:05]

Melodia atasata se poate sterge/schimba!

• Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Caraiman: