Vacanța în SINAIA / ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 1 / 119]
Afișate impresii [1 - 10] din total 1189 impresii
Caraiman Hotel 2
- FEBRUARIE, 2026
- de: zlatna [02.03.26]
- RECOMANDĂ
Hotel Caraiman Sinaia
In weekendul 27 februarie – 1 martie am petrecut un sejur la hotelul Caraiman din Sinaia. Rezervarea am făcut-o pe site-ul oficial al hotelului, unde prețul era mai mic decât pe Booking și se putea plăti cu tichete de vacanță. Adresa hotelului este Bulevardul Carol I, nr. 4, iar coordonatele GPS ale locației sunt: N – 45.35292 și E – 25.55202. Despre hotel Hotelul Caraiman a fost construit în anul 1881, fiind unul dintre primele hoteluri din Sinaia. A fost ridicat în stil [...] — vezi review [+32 poze]
Unde mâncăm în Sinaia?
- OCTOMBRIE, 2025
- de: ⭐ValentinB_88⭐ [04.11.25]
- RECOMANDĂ
Am mâncat bine la Restaurant Bucegi
Într-o zi de luni, mai exact ultima zi de luni din luna Octombrie, dornici de o mică escapadă și ceva aer curat am purces spre Valea Prahovei. Deși inițial planul era să mergem până în Predeal, socoteala de acasă nu s-a potrivit cu cea de pe DN1. Într-o aglomerație și un ambuteiaj infernal, nefiresc pentru o zi de LUNI, am ajuns cu greu în Sinaia. Mai departe, spre Predeal, Waze zicea că facem mai bine de o oră, apoi retur, doar până în Sinaia, alte 70-80 de minute... am [...] — vezi review [+13 poze]
Regal 1880 Hotel 3
- OCTOMBRIE, 2025
- de: Teodor17 [24.10.25]
- RECOMANDĂ
2 ani la rand
Am fost 2 ani la rank in acest hotel si am decis sa fac si o recenzie. Hotelul este unul foarte vechi din 1880 de unde vine si numele, cu toate acestea are conditii impecabile ale acestor timpuri. Anul trecut am fost cazati o noapte la etajul 1 iar acesta la parter 2 nopti. Diferenta dintre cele 2 camere inafara de etaj este ca la cea de la parter am avut incalzire in pardoseala care a fost mai placuta decat cea de la etaj care avea calorifer, ambele camere curate spatioase pat cu baldachin, [...] — vezi review [+24 poze]
Carpathia Hotel (ex Rowa Dany) 4
- AUGUST, 2025
- de: AlinaMar [13.11.25]
- RECOMANDĂ
Vacanta cum ne-am dorit la Hotel Carpathia Sinaia
Am stat 2 nopti la Hotel Carpathia din Sinaia si experienta a fost super. Camerele sunt moderne si foarte curate, personalul amabil, iar locatia este excelenta – aproape de centru si de principalele obiective. Mi-a placut mult ca au si piscina si zona de spa, ideale pentru relaxare dupa plimbari. Raportul calitate/pret mi s-a parut foarte bun si cu siguranta as reveni. [...] — vezi review
Castelele Peleș şi Pelişor
- AUGUST, 2025
- de: pepsi70ro [09.09.25]
- RECOMANDĂ
O zi la Castelul Peleș: între piatră, fotografie și amintiri regale
În urmă cu 2 săptămâni am ajuns din nou la Castelului Peleș, acel loc care pare mai degrabă visat decât construit. Eram cu mama și, deși mai fusesem aici în trecut, cu întreaga familie, ceva se așezase altfel de data asta. Poate lumina, poate liniștea, poate noul meu aparat de foto — sau poate pur și simplu m-au chemat statuile, care întotdeauna m-au fermecat. În curtea exterioară, sculpturile păreau că își țin propria conversație în piatră. Tăcute, dar pline de o [...] — vezi review [+44 poze]
Tanți (Tantzi) Hotel 2
- IULIE, 2025
- de: Visan125 [21.07.25]
- RECOMANDĂ
Notă maxima pentru hotel, notă minimă pentru restaurant. Vom reveni însă cu plăcere
Hotelul l-am ales datorită aerului său interbelic și a poziției excepționale, vis-a-vis de Hotel Palace. Am fost întâmpinați de un domn perfect integrat in atmosfera interbelica, deosebit de politicos care ne-a condus până la camera repartizată. Hotelul are 3 scări spre camerele de la etajele superioare. În vremurile trecute 2 din ele erau rezervate servitorilor deoarece sunt foarte înguste și abrupte. Noi, cum suntem persoane la a treia tinerețe (Doamne ce-a trecut timpul!) nu [...] — vezi review [+12 poze]
Castelele Peleș şi Pelişor
- APRILIE, 2025
- de: ux137354 [10.04.25]
- RECOMANDĂ
Despre castel
9.04.2025- data în care am vizitat Castelul Peleș și Pelișor. O să las mai jos câteva păreri: - este un loc minunat, cu un istoric aparte. Am apreciat fiecare încăpere în parte, iar decorul și arhitectura... minunate! - ghizii sunt foarte calmi, respectuoși cu oamenii și inteligenți- am aflat o sumedenie de informații în urma povestirilor spuse de aceștia. - în această perioadă, castelul este în reabilitare și este foarte deranjant! - cozile interminabile, oamenii [...] — vezi review
Pensiunea La Cristina 3
- DECEMBRIE, 2024
- de: ux136564 [04.01.25]
Pensiunea La Cristina Sinaia
😡 ÎNAINTE DE A FACE REZERVARE... CITEȘTE ASTA! 😡 Nu recomand sub nicio formă această pseudopensiune din “centrul Sinaiei” din mai multe motive: - mizeria din camera- cădița dusului infecta, plină de rugină și curgea din ea, pereții scorojiți, para de la duș plină de calcar, caloriferul și el plin de praf, 4 prosoape în cameră și toate diferite- se voiau a fi albe însă unele dădeau spre crem. - mizeria din cramă- ți se lipeau tălpile pentru ca 4 zile cât am [...] — vezi review [+17 poze]
Caraiman Hotel 2
- SEPTEMBRIE, 2024
- de: Magda lena [19.09.24]
- RECOMANDĂ
Sejur minunat la Hotel Caraiman, Sinaia
De curând am participat la Festivalul Sinaia Forever și am fost cazati la Hotel Caraiman. Hotelul este amplasat în Parcul Ghica, aproape de centru, de gara și obiective turistice. Camera spațioasă, curată, cu balcon, ne-a oferit tot confortul, fiind poziționată cu vedere la parc, am putut urmări toate concertele de pe scena Festivalului. Micul dejun, bufet suedez, foarte bun și diversificat. Personalul amabil și receptiv la cerințele turiștilor. Hotelul are o arhitectura [...] — vezi review [+1 poze]
Vila Opus View (ex Vila Marald) 3
- SEPTEMBRIE, 2024
- de: laura mihaela [09.09.24]
- RECOMANDĂ










