ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2011
    DIN: BUCURESTI
    ÎNSCRIS: 24.08.11
    AUG-2011

Super!!

Acestea sunt impresiile unui lider de opinie a trei cupluri care au stat la Albena la vilele VITA PARK la jumatatea lunii august. Ma consider o persoana destul de ,,fitoasa ,,privind vacantele personale, am mai fost si prin capitalele Europei, insulele grecesti Rhodos, Zakyntos, (si la All Inclusive) etc... asa ca pot spune cu toata inima ca am ramas placut surprins de sejurul bulgaresc la acest hotel.

La receptie ne-au intampinat doi pusti bugari cam aroganti si cu nasul pe sus care ne-au explicat sec ca ziua hoteliera incepe la ora 14.30, asa ca... trebuie sa mai asteptam. Nu ne-am facut probleme, oricum era 12.30 asa ca am luat loc in receptia hotelului si am asteptat cam o ora, in jur de 13.30 unul din receptioneri invitandu-ne sa mergem in camera la vilele de langa hotel.

Apartamentul pentru doua familii era compus din doua camere una cu aer conditionat si pat matrimonial iar cealalta cu doua paturi... pe care le-am unit imediat dupa plecarea insotitorului bulgar... bucatarie dotata cu frigider, aragaz, TV, farfurii... toate ustensilele, si baie cu dus cu acces separat de WC (un lucru foarte util dupa parerea mea)...

Dupa acomodare am parcurs urmatoarele operatiuni:

1. La receptie ni s-au dat bratarile de Ultra All, si atentie!!... un card pentru iesire si intrare autoturism in statiune contra sumei de 5 leva... , care trebuie returnat la plecare receptionerului.

2. Obositi si infometati dupa drum ne-am dus la barul restaurantului unde cu satisfactie am observat ca aveau tot ce vrei inclusiv Teachers, JB, Wembley, sucuri naturale, cafea vin, sampanie dupa care am plecat la masa la restaurantul Ralitsa de vis-a-vis.

Masa foarte bogata... absolut tot ce vrei, ulterior constatand ca meniul se schimba zilnic, prajituri, bauturi la disctretie... ce sa mai... IREPROSABIL!!... personal foarte amabil chiar in situatia in care mai plecam in camera cu cate un fruct sau o prajitura (. (deh... suntem romani)... nu ne spuneau nimic...

Piscina cam mica dupa parerea mea si sezlonguri greu de gasit din cauza nesimtitilor care isi puneau prosopele pe ele si nu mai veneau decat cand aveau chef... bineinteles ca ne-am luat sezlonguri punandu-le prosopele pe gard... aceiasi problema fiind si pe plaja... dar... s-a rezolvat in acelasi mod fara probleme.

3. Internet wireless fara conectare... bataie de joc la receptie unde cei doi pusti bulgari ba iti dadeau o parola gresita ba te anuntau ca s-a stricat netul asta, asta ca sa te faca probabil sa cumperi cu 5 leva un card de acces pentru o ora la calculatoarele din holul hotelului... in fine... amanunte minore care nu au umbrit partile bune de la Vita Park...

4. La POLITIA din Albena situata chiar langa hotel... politisti romani!!! , detasati special pentru problemele noastre... bineinteles ca nu a fost cazul sa apelam la ei pe toata durata sederii. 5. Teapa cu o masa pe sejur la restaurantul A LA CARTE de la Ralitsa... am inteles ca trebuia sa ne programam la receptie asa ca... am ratat-o.

5. Igiena ireprosabila, prosoape schimbate zilnic, cameriste amabile... no coment

6. In final avand in vedere pretul de 470 de euro un cuplu. 7 ZILE... si motorina de 250 ron am o singura parere despre acest hotel...

SUPER!!!

Trimis de G.M.X* in 24.08.11 19:29:19
    Validat / Publicat: 24.08.11 20:32:57
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Hotel KOMPASS

VIZUALIZĂRI: 3417 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (G.M.X*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.08.11 20:33:13]

@G.M.X: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

popadaniel67
    [25.08.11 12:58:31]

Buna,

Va felicit ptr modul fidel in care ati prezentat conditiile de la Vita Park – vilele, tinand seama ca am cam fost “vecini”, noi fiind in aproximativ aceeasi perioada la Vita Park dar in hotel, unde, cu exceptia cazarii, totul a fost comun – restaurant, piscina, barurile, etc.

Vreau doar sa va linistesc si sa nu considerati ca ati luat teapa cu ratarea serii “a la carte” de la Ralitsa, deoarece se pare ca teapa am luat-o noi, cei care am fost acolo.

Deci, dupa rezervarea la receptia hotelului am primit bonurile ptr trei mese a cate patru persoane (deh, am fost grup mare...) cu care ne-am prezentat peste doua zile (cica nu mai erau locuri in nr asa de mare...) la celebrul restaurant. Chiar asteptam cu interes cina, deoarece dupa 7 zile de meniu “ultra all inclusiv” dar de fapt variatiuni pe aceeasi tema (noi am avut sejurul de 10 zile) ne doream o schimbare, chiar si ptr o seara.

Am ales o masa mare pe terasa si am asteptat sa ni se aduca meniurile. A sosit cu ele o doamna si, plini de interes, am inceput sa le rasfoim. De aici a plecat si prima impresie neplacuta – nici o specificare in lb.romana. Evident, veti spune, ca doar suntem in Bulgaria, nicidecum pe litoralul romanesc. DAR, sa scrii meniul in bulgara, engleza, rusa, germana, poloneza (!!!) in conditiile in care, cel putin 75% din turisti erau romani, si se putea vedea cu ochiul liber dupa nr. de inmatriculare romanesti ale masinilor din parcari, este o lipsa sau “scaparare” mai mult sau mai putin voita.

Chiar si asa, desi ne puteam descurca mai mult decat onorabil in engleza cu meniul, ne-a fost imposibil sa stabilim un dialog coerent cu d-na ospatarita, deoarece era pur si simplu “setata” doar pe bulgara. In plus, meniul era saracacios in exprimare, asa ca nu stiai ce comandai in mod explicit (spre exemplu daca alegeai Fish putea fi orice, de la rechin la macrou congelat). Asa ca am recurs la ceea ce suntem obisnuit in mod curent, adica am mers “pe mana ospatarului”. Din nou, GRESIT!!! Personal, am cerut Mix grill si cand l-am primit, am descoperit, pe langa o bucatica de carne autentica (ceafa de porc, cred) si celebrele produse dintr-un amestec dubios pus pe gratar, care lua diverse forme pe la mesele obisnuite de peste zi (ceva gen mici, carnaciori, mini hamburger, etc.) si pe care le-am ocolit cu mare atentie tot sejurul (apropo, daca dupa ce gustai respectivul amestec si in secunda urmatoare nu-l scuipai, inseamna ca aveai un concasor mecanic in loc de stomac...).

Deci, de ce mi-a fost frica nu am scapat nici macar aici, unde altele erau asteptarile...

Ceilalti prieteni de la masa au cerut fie peste, fie ficat de pui, fie carne de pui (numai pui, nici vorba de porc, parca eram la turci…). Totul, dar absolut TOTUL, a fost lasat aproape neatins. Pestele era nedigerabil (a fost prezentat de d-na in cauza, dupa ceva eforturi lingvistice, ca fiind pastrav si scrumbie, dar de fapt era acelasi peste fiert servit in tavile de la mesele curente de peste zi), ficateii de pui, la fel – fierti, ca ptr ciorbe, etc. Apropo, sa nu va aveti sperante de ciorbe, nu numai aici, ci peste tot pe la mese - spre exemplu, in restaurantul unde serveam pranzul tronau doua oale de supa (una crema de broccoli si o alta de porc cu legume) in fapt doua fierturi fara gust chiar si dupa „reconditionari” intense cu sare si otet. Nu cred ca a existat cineva care sa incerce de doua ori la rand fiertura decat numai din cine stie ce porniri masochiste...

Asadar, din mult asteptata cina „a la carte” am consumat doar niste salate ordinare si acea placinta cu branza infasurata ca un burek care ni s-a servit ca antreu si care s-a dovedit a fi pana la urma chiar felul principal pe care l-am consumat cu placere. In plus, noroc cu bauturile cu care „ne-am mai scos”...

Am lasat la urma entertainment– ul intretinut cu aplomb de un batranel la keyboard (cu tot respectul, cred ca avea la 75 ani) si care se straduia sa faca pe plac auditoriului ce iesise la dans (in fapt tot un grup de romani) cu piese celebre din repertoriul „international” al baietilor de la O-Zone sau cu prelucrari folclorice inedite in care hora trecea in saraba si sarba prin sirtaki (sper ca este evidenta ironia...)

Cam astea au fost pataniile noastre de la cina „a la carte” unde totul s-a derulat cam in doua ore, rastimp in care felurile de mancare ni s-au adus de-a valma aglomerand pana la refuz masa (si inca o masa din jur) ca si cum ne-ar fi lasat sa intelegem ca „hai serviti, ca la 11 inchidem! ”.

Acum va las pe dvs sa trageti concluziile, poate au fost persoane ptr care cina respectiva sa fie magnifica, pe mine personal m-a dezamagit cap-coada si am regretat ca in acest rastimp nu am mers la una din terasele din statiune cu muzica live autentica (spre exemplu, la Poco Loco, undeva laga hotel Malibu, exista o trupa cu un repertoiu de cover-uri ce sunau perfect, pacat ca si aici, ca de altfel in intrega Albena, dupa ora 23 se pun husele pe instrumente).

Numai bine!

P. S. Ptr webmaster: daca acest ecou este prea lung il rog sa-l mute ca review separat la alta sectiune din Albena, ceva gen „Vita Park – cina a la carte”. Multumiri!

[25.08.11 13:25:16]

@popadaniel67: noi nu am putea muta textul fara sa stim notele (pe capitole) pe care ai dori sa le acorzi, perioada si tipul sejurlui etc

Ne-am bucura mai mult sa faci tu asta - sa initiezi propriul reveiw despre conditiile si serviciile intalnite acolo, asa cum amu fost percepute prin prisma obiectivitatii-subiectivitatii proprii. Procedand astfel, evaluarile tale ar contribui in mod cert la o *medie* si un grad de recomandare general mai reprezentative ptr acesta unitate.

ROMY
    [13.06.12 14:57:32]

Buna ziua

Vreau sa va intreb cat faceati pana la mare si daca pe plaja aveati vreun bar sau terasa unde sa poti manca?

Multumesc anticipat

popadaniel67, ROMY