ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2011
JUL-2011

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Terasa Vasy - mincare si servicii execrabile

In cursul unei scurte vizite la baile Herculane (prima si ultima din aceasta viata), am avut proasta inspiratie de a incerca sa mincam la terasa Vasy. Dupa o plimbare prin centrul statiunii cu zona comerciala si hoteluri (centrul vechi fiind in paragina si deprimant) am hotarit sa ne oprim la un local (restaurant/terasa/pizzerie) pt a minca ceva.

Vazind oferta de chiosculete si terase cu 4-5 mese ne-am hotarit sa restringem criteriile spre un local mai mare, curat si preferabil mai nou; asa am ajuns sa ne "plimbam" prin "complexul Vasy" - intrarea stg la pizzerie (orele 11.30) plin de fum, incercam la etaj (terasa) - pustiu si mizerie, asa incit coborim, trecem prin autoservire (aproape pustie) si ajungem in strada; in partea stg. peste drum se vede o terasa noua, draguta (fatala!!!) cu mese, bancute si acoperis din lemn (prin care se infiltreaza apa de ploaie direct in farfurie).

Ne asezam la masa si asteptam sa vina cineva sa ne intrebe "de sanatate"; dupa 10 min apare o duduie aeriana (la figurat); cerem meniul, dar ni se spune ca acesta este afisat pe geamurile superioare (gen fast food) si se compune din pizza si aprox. 12 feluri de mincare avind ca produs "de baza" salata de varza si cartofii prajiti la care se adauga o bucata de carne (pui/porc/vita) sau derivate.

Comandam pizza dar ni se spune ca inca nu se poate (nu au aprins focul!!!)

Reformulam comanda (mare greseala!!!) cu cite o portie "comunista" cu piept de pui, respectiv cotlet de porc si o apa minerala. Dupa 5 min. ni se pune in fata un PET de 0,5l (pahare nu sunt, la fel si tablemat-uri, iar oliviere - morgana), iar dupa inca 20 min "soseste" prima farfurie.

Din respect si politete (sunt educat de bunici si am absolvit si gradinita) fata de persoana insotitoare am sters masa cu un servetel si am asteptat sa "aterizeze si a doua farfurie care a avut o intirziere de +10 min. Acum urmeaza surpriza: cotletul de porc ars pe o parte si rece, iar cartofii atit de "crocanti" (nu arsi) incit cu greu pot fi mestecati (inca dispun de dantura naturala cu inventar complet); a doua surpriza a fost ''ambalata"in pesmet, in loc de piept de pui - razatura de pe oase (burger de pui); chemam duduia aeriana si o informam asupra "minunii'' descoperite in farfurie - ea se minuneaza si inocent isi cere scuze spunind ca nu e vina ei, dar nu vede nici o ''solutie", asa incit alegem noi o varianta din doua (consumatorii stiu de ce!!!) si cerem nota de plata.

Acum surpriza finala: ni se prezinta o nota de plata aproape "in alb", fara data, nr. , TVA. , cod fiscal (fara stampila) si fara bon fiscal (atentie d-le Basescu - aici sunt evazionistii dvs. !!!) cu pretextul ca tocmai sa defectat casa de marcat (eu nu am vazuto deloc); vazind ca nu vreau sa platesc fara a mi se elibera bon fiscal unul dintre angajati a venit cu idea de a aduce un bon din alta locatie (probabil autoservire/pizzerie sau alte puncte de lucru pe care probabil le are). Asa "situatia" a fost dezamorsata, fraierii jecmaniti, patronii au profit, statul multumit de incasarea TVA, iar ministrul turismului fericit ca sa administrat o doza de energizant unei statiuni in agonie care este din pacate baile Herculane.

Trimis de felix2011 in 06.08.11 20:06:47
Validat / Publicat: 06.08.11 21:37:38

VIZUALIZĂRI: 3348 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (felix2011); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cris1982
[06.08.11 21:47:33]

Acum cateva zile au mancat la aceasta terasa niste cunoscuti de-ai mei si s-au plans de mizeria existenta de acolo, platourile pe care le-a fost servita shaorma erau slinoase, jegoase. Altceva nu au indraznit sa comande de acolo...

felix2011AUTOR REVIEW
[06.08.11 22:36:44]

Bine ca nu au comandat si altele din meniu; ca informatie - platourile sunt din lemn asa ca spalarea si degresarea este o problema (poate grasimea si uleiurile patrunse in lemn le mareste durata de utilizare).

diizzy*
[12.08.12 14:53:29]

@felix2011: imi pare rau ca nu am citit mai devreme acest posr. am ajuns si eu acolo si mi-am comandat de mancare. in concluzie pot sa spun ca e cel mai rau restauranr in care am intrat vreodata, mancarea rea si rece, mizerie multa si servirea dezastroasa. atat am de spus.

TV74
[10.09.13 19:43:35]

Am avut proasta inspiratie sa aleg sa mananc la terasa Vasy XXL. Ciorba de perisoare continea mult orez si doar 2 perisoare jalinice, iar asa numitii cartofi taranesti datorita gutuli acrisor cu siguranta erau din ziua precedenta. Asadar, evitati sa mancati la aceasta autoservire

cris1982, diizzy*, felix2011, TV74
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Herculane?: