ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.05.2009
ÎNSCRIS: 15.05.09
JUN-2008

Inceput de vara la Sulina

Eu am vazut Sulina intr-un sfarsit de iunie nu excesiv de calduros, insa insorit si prietenos. Pe mine, locul m-a fermecat. E un fel de capat de lume in care descoperi diverse mici minuni - aduce un pic cu o incursiune in cufarul bunicii:)

Ecranul telefonului meu a ramas, de atunci, "decorat"cu un apus pe Dunare absolut uluitor. Lumina se schimba pe parcursul zilei si are momente magice.

Nefiind amatoare de peste, voi sari peste partea legata de mancare, caci m-am limitat - lipsita de creativitate si de respect pentru specificul zonei - la gratar-cartofi prajiti- salata, dealtfel corect facute si servite in toate locurile in care am mancat in vacanta aceea.

Am vazut si Muzeul Farului. A fost o experienta inedita, la care doamna care il are in grija a contribuit intr-un mod absolut adorabil, reusind sa-mi transmita foarte clar faptul ca sulinezii sunt mandri ca sunt sulinezi si ca orasul care astazi pare mort are o istorie impresionanta in spate. Sincer, am aflat o gramada de lucruri despre care nici nu banuiam. E adevarat ca trebuie sa nimeresti muzeul deschis si doamna eliberata de activitati domestice, insa mi s-a parut ca toate astea se potrivesc deosebit de bine cu restul peisajului:)

Plaja e imensa, nisipul extraordinar de fin si... era aproape pustie! Chiar si drumul pana la plaja, pe care l-am facut pe jos, are un farmec al lui. Evident, am facut un popas la cimitirul celor multe etnii si, evident, am cautat si vestitul mormant de pirat:)

Pensiunea in care am locuit (Coral, parca) nu e exact un palat, insa era curata si avea aer conditionat si gazde prietenoase. Sunt insa multe alte pensiuni si cu siguranta poate fiecare gasi ceva cat mai aproape de gustul si bugetul sau. Eu am nimerit in acea pensiune fara sa fac o cercetare prealabila.

De pescuit, nu pescuiesc - deci voi mai sari un "capitol" de regula definitoriu pentru un loc al Deltei; am fost in schimb, plimbata cu barca pe canale si m-am imbaiat in lacul Rosu printre pelicani si nuferi. Incantator!

Una peste alta, cele patru zile petrecute acolo vor avea intotdeauna un loc special intre amintirile mele. E un oras deosebit, in felul lui. Tocmai pentru ca e la capatul lumii, tocmai pentru ca abea mai poti ghici gloria pe care a cunoscut-o candva si tocmai pentru ca te lasa, la fiecare pas, sa-i descoperi micile minuni. Destinata, cred eu, mai degraba firilor contemplative si amatorilor de liniste (un dram, de simt al umorului e si el binevenit), Sulina e un loc care merita vazut. Macar o data.

Trimis de sunset in 15.05.09 22:27:03

VIZUALIZĂRI: 3127 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunset); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Cristian_h*
[17.05.09 16:38:12]

foarte frumos!

irinuca*
[18.07.09 17:15:17]

Text foarte frumos, chiar poetic (fara urma de ironie). Cred ca am sa merg la Sulina anul asta. Pare genul meu de peisaj. Eu mergeam de obicei la Sfantu Gheorghe.

Cris
[29.01.10 12:32:08]

Spune-mi te rog cum se procedeaza cu plimbarile cu barca? Ai gasit oferte la pensiune, cum alegi traseul si cam cat ar costa plimbarile astea.

Anul asta am vrea sa mergem si noi cateva zile in Delta si nu stiu nici macar de unde sa incepem pt planificare. Unde sa ne cazam ( in ce localitate) pentru a vedea cat mai mult din frumusetile Deltei?

Am tot gasit oferte pt inchiriat barci cu ora dar nu pot sa imi dau seama cam cate ore dureaza plimbarile. As vrea pe cat posibil sa imi fac un calcul al cheltuielilor pt 3 pers si pt 4-5 zile

kmy
[14.03.10 01:49:31]

E foarte bine ca va hotarati sa mergeti in Delta. Eu merg din 2003 in fiecare an spunandu-mi ,,trebuie sa merg si anul acesta ca la anul nu stiu daca mai avem Delta.

Tot mai mult din luciul de apa se concesioneaza, se interzice pescuitul, iar pasarile sunt pe cale de disparitie. In ultimii ani nu am mai vazut deloc pelicani.

Mi-e teama ca nepotii nostri vor vedea Delta Dunarii doar in filmele documentare... asa ca ar trebui sa mergem cat mai des acum cat ne mai putem bucura de frumusetea ei. Inca!

Cris, Cristian_h*, irinuca*, kmy, sunset
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sulina: