Vacan╚Ťa ├«n JURILOVCA / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 3]

Vila (pensiunea) Palaghia 3
  • APRILIE, 2021
  • de: mprofeanu [21.04.21]

Pensiunea Palaghia, o cazare bună în Jurilovca

A doua cazare ├«n plimbarea f─âcut─â prin Dobrogea la ├«nceputul lunii aprilie a acestui an a fost ├«n Jurilovca, la Pensiunea Palaghia, pentru prima vezi impresii. Am Fost Acolo ├«n primul r├ónd pentru a vedea Gura Porti┼úei, locul unde apa s─ârat─â ╚Öi apa dulce ├«╚Öi dau ├«nt├ólnire. De la Greci la Jurilovca, la Pensiunea Palaghia Ca de obicei pe la ora 9 plecam din Greci spre Jurilovca, urm─âtorul nostru popas, mai ├«nt├ói pe Drumul Jude╚Ťean DJ222K circa 3,5 kilometri p├ón─â la Drumul [...] ÔÇö vezi review [+41 poze]
Suvenir din Dobrogea (guesthouse) [?]
  • SEPTEMBRIE, 2020
  • de: BOGDAN DSN [03.03.21]

Ca la ╚Ťar─â la bunici

C─âut├ónd o cazare ├«n zona lacului Razim, am g─âsit aceast─â loca╚Ťie care ├«ntrune╚Öte toate condi╚Ťiile pentru a te sim╚Ťi ca ├«n copil─ârie la bunici... sau m─âtu╚Öi, dup─â caz. Suvenir din Dobrogea este ├«n satul Vi╚Öina, la 3 km de Jurilovca ╚Öi reprezint─â o cas─â autentic dobrogean─â. Gazda noastr─â a reu╚Öit s─â aduc─â la via╚Ť─â, o gospod─ârie minunat─â, ├«mbin├ónd perfect tradi╚Ťionalul cu lucrurile mai moderne. Pentru oaspe╚Ťi sunt preg─âtite 5 od─âi fiecare cu specificul s─âu - [...] ÔÇö vezi review [+43 poze]

Argamum și Doloșman, ancorate în tăcerea vrăjită a Razimului

C├óteva ├«ncerc─âri e╚Öuate nu m-au f─âcut s─â abandonez dorin╚Ťa de a vizita Capul Dolo╚Öman, vremurile astea virusate au fost tocmai bune de a vedea silueta col╚Ťunoas─â a marginei lacului Razim, locul ├«n care g├óndul se ├«mplete╚Öte cu ├«nchipuirea ╚Öi imaginile grandioase ├«╚Ťi taie respira╚Ťia. Din Jurilovca, ╚Öase km de drum m─â desp─âr╚Ťea de faleza st├óncoas─â, aceasta fiind principalul meu obiectiv din zon─â. Am avut parte de 3 ├«ntr-unul, ultimul obiectiv turistic fiind de fapt un [...] ÔÇö vezi review [+76 poze]
Casa Radu [?]
  • AUGUST, 2020
  • de: legionar [22.08.20]

Nu ocoliti 'Casa Radu' din Jurilovca

Am fost cazat in Jurilovca la pensiunea "Casa Radu". O cladire cu aspect rustic, specific zonei. Camera destul de spatioasa, curata. Am avut la dispozitie bucatarie bine utilata, frigider si loc de parcare. Gazedele foarte atente. Nu am avut aer conditionat, cladirea avand acoperisul din stuf caldura nu se simtea prea mult. In camera era un televizor cu diagonala foarte mica, cred ca 20 de cm iar patul fiind la o distanta mai mare de 2,5 m, vizionarea era aproape imposibila. [...] ÔÇö vezi review
  • IULIE, 2020
  • de: robert [18.08.20]

Manifest pentru Delt─â 2

ÔÇ×Acest articol se vrea un manifest, total dezinteresat, pentru vizitarea acestui t─âr├óm magic. Natura sau locul creat de Dumnezeu este frumuse╚Ťea des─âv├ór╚Öit─â. Nimic din ce a creat omul nu se poate ridica la perfec╚Ťiunea ╚Öi frumuse╚Ťea naturii. Mai mult, cu c├ót locul este mai virgin, mai neatins de m├óna ╚Öi influen╚Ťa omului, cu at├ót este mai frumos. ... Delta Dun─ârii este un ╚Ťinut exotic. Este ceva absolut sublim, ce apar╚Ťine de ╚Ťara noastr─â. ├Änchei cu un ├«ndemn f─âcut [...] ÔÇö vezi review [+25 poze]
Unde mâncăm în zona Jurilovca?
  • IULIE, 2020
  • de: robert [11.08.20]

Delicios KaLaMache

Storceagul este o pies─â de rezisten╚Ť─â a preparatelor culinare din Delta Dun─ârii, al─âturi de carasul crestat, pr─âjit, cu m─âm─âlig─â ╚Öi mujdei frecat cu ulei ╚Öi saramura pe tabl─â, simpl─â ╚Öi m├óndr─â de gustul adev─ârat de pe╚Öte s─âlbatic din Razelm sau canalele, cotloanele, jap╚Öele ╚Öi lacurile Deltei Dun─ârii. Originar se zice din zona Sf├óntu Gheorghe, storceagul este mai degrab─â o sup─â dec├ót o ciorb─â de sturion, preparat cu legume ╚Öi dres cu sm├ónt├ón─â ╚Öi g─âlbenu╚Ö de [...] ÔÇö vezi review [+34 poze]
Lake House [?]
  • SEPTEMBRIE, 2019
  • de: crismis [01.01.20]
  • RECOMAND─é

ÔÇ×To be or not to beÔÇŁ... festival de pe╚Öte la Jurilovca?!

Circul─â zilele astea o ponti╚Ť─â pe fb: ÔÇ×Cr─âciunul a trecut (╚Öi Revelionul, a╚Ö completa eu), sunt preg─âtit pentru var─â!ÔÇŁ De acord. Totu╚Öi, e clar c─â mai avem de a╚Öteptat. ╚śi p├ón─â atunci ce putem face dec├ót s─â retr─âim senza╚Ťiile verilor trecute, s─â ne afund─âm cu totul ├«n amintiri c─âldu╚Ťe ╚Öi colorate?! A╚Öaaa... S─â v─â povestesc cum a fost cu Jurilovca! :) Pe scurt, am ajuns la locul potrivit, la momentul nepotrivit, dar p├ón─â la urm─â a ie╚Öit o chestie pe cinste! [...] ÔÇö vezi review [+29 poze]
Pensiunea Casa Pescarilor [Lunca] 3
  • NOIEMBRIE, 2019
  • de: luna [04.11.19]
  • RECOMAND─é

Casa Pescarilor - un colt de Rai!

Bun gasit tuturor, Daca doriti sa va relaxati, sa pescuiti, sa va bucurati de natura, sa savurati o mancare delicioasa, intr-un cuvant sa petreceti clipe unice, va recomand cu cea mai mare caldura Casa Pescarilor (Lunca). Se poate ajunge foarte usor cu autoturismul propriu. Camerele sunt spatioase, deosebit de curate si foarte prietenoase. Exista varianta camera dubla, apartament si casute. Restaurantul cherhana se afla la parterul complexului cu preparate delicioase din peste si nu numai. [...] ÔÇö vezi review [+3 poze]
  • AUGUST, 2018
  • de: tata123 [28.09.18]

Jurilovca ÔÇô ÔÇ×fereastra sufletuluiÔÇŁ sau ÔÇ×Case cu sufletÔÇŁ

Un t─âr├óm ag─â╚Ťat ├«ntre cer, ap─â ╚Öi p─âm├ónt ÔÇô a╚Öa putem defini satul Jurilovca. ├Äntins sub soarele arz─âtor al Dobrogei, str─âjuit de lacul Razim ╚Öi m─ârginit de podi╚Öul Babadagului satul lipovenesc poart─â ├«nc─â semnele arhaicului, simboluri ale mentalului colectiv ╚Öi tradi╚Ťiilor ancestrale. O plimbare prin a╚Öezarea lui Jurilca, fondatorul lipovean sosit pe aceste p─âm├ónturi undeva ├«n veacul al XVIII-lea, ne ajut─â s─â descoperim farmecul mediului rural de alt─âdat─â. E din [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
Casa Kondrat [?]
  • MAI, 2018
  • de: Sosorina [28.06.18]

Casa Kondrat Jurilovca - cazare ok pentru sedere scurta

Noi aveam nevoie de o singura noapte de cazare, asa ca nu am cautat prea mult, am ales varianta mai economica din cateva optiuni identificate pe net. Am gasit cu greu strada pe care se afla pensiunea, cica la ei pe site era o adresa, pe gps figura alta adresa, am sunat-o pe doamna care ne-a asteptat la poarta - ca sa nu gresim strada :). O cazare decenta, de fapt tot spatiul de cazare (2 dormitoare si un fel de sufragerie deschisa cu o canapea) se potriveste mai degraba unui grup unic, nu [...] ÔÇö vezi review [+5 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM