Vacan╚Ťa ├«n SOMOVA / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri

• IULIE, 2020
  • de: KSV [19.07.20]
  • RECOMAND─é

Vacan╚Ť─â antistress!

Parche╚Ö este un sat arondat comunei Somova se afl─â la aproximativ 23 km de Tulcea ╚Öi se ajunge la el de pe DN 22 Tulcea-Br─âila vir├«nd la dreapta, pe un drum jude╚Ťean aproape de ie╚Öirea din Somova. Dac─â e s─â ├«ntrebi cele mai multe persoane de unde ├«ncepe Delta Dun─ârii, aproape ├«n totalitate ╚Ťi se va r─âspunde c─â dup─â ce ai ie╚Öit din Tulcea ├«n aval. Total gre╚Öit. De fapt Delta Dun─ârii ├«ncepe din zona Somova - Parche╚Ö, zona fiind cea mai lini╚Ötit─â ╚Öi mai pu╚ŤinÔÇŁ [...] ÔÇö vezi review [+32 poze]
Descoper─â zona Somova
  • IULIE, 2019
  • de: Zoazore [11.08.19]
  • RECOMAND─é

Somova, oaza secret─â din Delta Dun─ârii

Coordonate: 45┬░12ÔÇ▓43ÔÇ│N 28┬░38ÔÇ▓54ÔÇ│E Pentru a marca centenarul articolelor mele, am ales s─â v─â iau ├«ntr-o plimbare pe lacul Somova din jude╚Ťul Tulcea. Ghid ╚Öi ÔÇŁbarcagiuÔÇŁ ne va fi C, so╚Ťul lui @aurora56, un prieten de n─âdejde ╚Öi un ghid experimentat. V─â previn c─â plimbarea e extrem de scurt─â, dar intens─â. Duminic─â, 14 iulie ora 9 diminea╚Ťa. Pornim din comuna Somova, din locul de lansare de la ÔÇŁOrfelinatÔÇŁ (acolo e un c─âmin de copii abandona╚Ťi). Locul e v├ónat mai [...] ÔÇö vezi review [+27 poze]
Vila Delta Nature Resort 5

Un loc minunat, insa administrat defectuos

Voi incepe cu aspectele mai putin... fericite ale experientei la Dellta Nature Resort. Bucataria lasa mult de dorit, este evident ca personalul nu este suficient numeric, nici suficient de pregatit sau, poate, nemotivat. Resortul detine o piscina simpatica, desi de dimensiuni reduse. Schimbarea apei si curatarea piscinei a dus la imposibilitatea folosirii ei timp de cel putin doua zile. O zi a durat procedeul in sine, si inca o zi a durat sa se incalzeasca apa... Curatenia in casute este [...] ÔÇö vezi review
Complex Turistic Varvara (ex Casa Vechia Varvara 1904) 2
  • SEPTEMBRIE, 2016
  • de: crismis [13.11.16]

O poveste despre Delt─â

Visez de mult─â vreme la un sejur de c├óteva zile ├«n inima Deltei. Cumva, n-a fost s─â fie, altele - ╚Öi turistice, ╚Öi neturistice - au avut prioritate. Bine, poate m─âcar un mini-sejur, unul mic-mititel? C├ót un week-end? A╚Öa, mai pe la marginea Deltei? Despre simul─ârile mele pe booking v-am mai povestit. Re╚Ťinusem vreo 2-3 loca╚Ťii prin zona Murighiol, dar era deja miez de var─â ╚Öi nu prea mai aveau locuri pentru c├ónd mi-ar fi convenit mie, adic─â primul sau al doilea week-end din [...] ÔÇö vezi review [+45 poze]
Complex Turistic Varvara (ex Casa Vechia Varvara 1904) 2

Relaxare la portile Dunarii

Pentru prima vizita in Delta Dunarii am ales un loc in care sa se poata ajunge relativ usor din Bucuresti, adica fara a lua vapor sau alta ambarcatiune. La Tulcea se ajunge cu automobilul in 3-4 ore de la Bucuresti si se mai merge inca 15-20 km pana in localitatea Somova (pe drumul din Tulcea spre Galati, sunt indicatoare, se gaseste usor). Chiar aproape de iesirea din Somova este pensiunea (sau casa de vacanta) Vechia Varvara 1904. Dupa cum ii spune si numele, casa chiar este din 1904 si a [...] ÔÇö vezi review [+5 poze]
  • Ai fost ╚Öi tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs