ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2020
AUG-2020
Familie
REZONABIL

Sulina frumoasa si uitata

Am fost de curand, de pe 09 august, 8 zile la Sulina.

Traseul din Bacau-Focsani-Soseaua Brailei-Braila-bac-Tulcea. Am lasat masina intr-o parcare pe o sosea laterala portului Tulcea si am platit la parcomat 50 lei pentru 8 zile. Daca vreti sa lasati masina in parcarea din port, trebuie sa platiti 40 lei/zi.

Am avut rezervare la barca rapida la Delta Trans si in cca o ora si jumatate am fost la Sulina. Daca nu stiti amplasarea pensiunii sunt taximetre pe esplanada orasului.

Cum cazarea noastra era relativ aproape am decis sa mergem pe jos, ceea ce nu va sfatuiesc deoarece strazile 4,5 si 6 nu sunt asfaltate si e cam greu de mers cu trolerul prin praf si pietre.

Strazile paralele cu canalul Sulina sunt numerotate incepand cu esplanada, cu 1,2, 3,4, 5,6. Cele perpendiculare au diferite nume, astfel ca e usoara orientarea, de exemplu str. Mihai Eminescu colt cu str. nr. 6. Aici stateam noi. De aici pana la plaja sunt cam 3 km astfel incat mergeam la si de la plaja cu taxiul, 12 lei drumul. Dar sunt locatii si mai aproape de plaja dar te indepartezi de oras.

Plaja este semisalbatica pentru ca nu se ingrijeste nimeni de ea, in afara de zona de sezlonguri dar e mai aglomerata. Oricum intotdeauna am avut spatiu suficient in jurul nostru acolo unde ne puneam umbrela si rogojinele. Apa este foarte mica pe o distanta fata de plaja semnificativa asa ca pentru copii este perfect. Un sezlong era 15 lei, o bere la pahar 5 sau 6 lei depinde de sortiment. Puteai sa mananci pe plaja in 4 locuri si aveai inghetata si sucuri in alte 2 locuri. Un porumb fiert era 8 lei. Poti manca peste, pui, porc, bors, cartofi prajiti etc. Recomand cherhana la Cristi, are peste marin foarte bun, chefal, calcan (scump), pisica de mare, file de salau (dunare).

In Sulina nu prea ai ce face, tot ce e interesant e ingramadit pe esplanada: restaurantele, pontoanele de unde pleaca barcile in excursii sau la Tulcea, magazinele alimentare, etc.

Nu recomand sa mancati la restaurant peste de Dunare ca nu gasiti salbatic, este numai de crescatorie si cred de la Metro sau ceva. In schimb pestele marin este perfect sau icre de stiuca.

Dupa ora 19.30 se aglomereaza restaurantele si s-ar putea sa nu mai gasiti loc.

La inapoierea spre casa am mers Sulina-Tulcea-Galati-bac (fiind duminica a fost foarte aglomerat) - am iesit din Galati prin Smardan (foarte bun si lejer drumul pana la Tecuci) - Tecuci (drumuri foarte proaste in oras) - Tisita - E85 - Bacau.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Sulina este punctul cel mai estic al UE. A fost un oras cosmopolit cu 30.000 locuitori iar acum de abia mai are 3500 locuitori. Este amplasat de-a lungul bratului Sulina care este singurul brat al Dunarii navigabil.

Sunt cateva magazine alimentare care primesc marfa adusa cu vaporul de la Tulcea, cateva restaurante, toate inghesuite pe faleza.

Se pot face excursii cu barca in toata Delta. Bratul Sulina se varsa in mare si depune aluviuni la varsare astfel ca suprafata orasului Sulina creste de la an la an.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Distractia e pe plaja la Marea Neagra si relaxarea tot acolo sau in excursii cu barca prin Delta Dunarii.

Trimis de nichifor in 24.08.20 18:56:43
Validat / Publicat: 24.08.20 19:35:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SULINA. A mai fost în/la: Am fost intr-o excursie de o zi, nu am stat acolo.

VIZUALIZĂRI: 3762 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nichifor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Apus de soare in golful Musura

webmasterX [24.08.20 19:19:46] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Sulina, SULINA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Sfaturi utile pentru vacanța în Sulina]

krisstinnascris / TELEFON [24.08.20 21:15:12] »

@nichifor:  Unde ați avut cazarea in Sulina?  Foarte bună alegere ai făcut, felicitări pentru destinația asta estivală!

nichiforscris / TELEFON [24.08.20 21:44:01] »

@krisstinna:  postez mâine sper despre cazare, mulțumesc ca a-ți citit articolul

mardanelo [03.09.20 16:52:09] »

... Sulina a avut in perioada de glorie doar aprox. 5000 loc. Care este a patra locatie unde se poate manca pe plaja dupa 1-Filipka (nu recomand), 2-Tip-Top (recomand) si 3-mai noua Cherhana a lui Cristi?

nichifor [04.09.20 07:53:09] »

@mardanelo:  la cristi e bun pestele si cred ca destul de proaspat, am vazut de vreo doua ori cand il aducea. Chestia e ca nu prea e loc de stat si mananci din carton. In rest e ok. Recomand chefalul pe plita.

mardanelo, nichifor
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sulina: