ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.02.2011
DIN: Eforie Nord
ÎNSCRIS: 03.06.10
DEC-2010
8 AD. + 3 COPII

Restaurant Ancora - un loc curat si cu mult bun gust

Craciunul 2010 l-am petrecut pe Valea Prahovei. Nu ma mai simt de mult atrasa de aceasta zona (probabil pentru ca am fost de multe ori si pentru ca nu schiez), insa copiii prietenilor si-au dorit zapada si astfel am ales tot aceasta zona pentru ca este mai aproape de Constanta.

Pot sa spun ca de aceasta data am gasit o zona aproape pustie (se pare ca mult mai putini turisti si-au petrecut aceasta perioada la munte), semn ca romanul petrece aceasta sarbatoare in familie.

Chiar daca am servit masa la vila in care am locuit, am dorit sa schimbam putin locatia si seara am plecat sa "bem un suc" la Restaurantul Ancora (la sugestia unuia dintre prieteni).

Acesta se afla pe drumul care duce la Cioplea, la parterul vilei cu acelasi nume.

Locul este foarte dragut, cu mult bun gust, curat, cu multe plante si cu foarte multe obiecte pescaresti.

Eram convinsa ca proprietarul este din zona mea, insa m-am inselat: este doar pasionat de mare, scoici si plase pescaresti.

Pentru ca eram satui, am servit doar suc, cafea, papanasi, clatite cu inghetata si frisca sau fineti. Mezina grupului a mancat gratar de pui cu cartofi prajiti. Toate produsele au fost foarte gustoase.

Preturile erau rezonabile: sucurile si cafeaua 5 lei, papanasii si clatitele cu inghetata pana in 10 lei.

Aveau si multe preparate traditionale de Craciun, dar si multe feluri de peste, dar din pacate n-am putut sa le gustam.

Ospatara, o doamna in jurul varstei de 40 de ani si foarte amabila se incadra perfect in acel loc.

Va recomand din tot sufletul aceasta locatie pentru servit masa, daca va aflati in Predeal si daca visati cu ochii deschisi la mare!

Pozele sigur o sa va convinga!

Trimis de romanitzaa in 14.02.11 21:12:21
Validat / Publicat: 14.02.11 21:57:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 3498 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (romanitzaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[14.02.11 22:05:18]

L-ai intrebat pe patron de ce i-a pus denumirea Ancora? ...la munte?

celeste
[14.02.11 22:14:29]

Nu pot decat sa confirm cele scrise de tine... de ani de zile mergem la o vila cre este situata chiar vizavi de acest restaurant, iar cand noi fetele nu aveam chef de gatit mergeam la... Ancora unde au o ciorba de burta foarte buna.

[14.02.11 22:15:37]

@pepsi70ro

Din pacate nu era prezent!

Ospatara a spus doar ca d-nul este pasionat de mare.

Eu iubesc marea, asa ca locul mi-a placut tare mult, chiar daca nu se incadra in "tematica" locului.

Se pare ca cine iubeste apa, nu este constrans de nimeni si nimic!

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[14.02.11 22:18:37]

... doar de copyright

[14.02.11 22:18:48]

@celeste

Ma bucur ca si tu te simti bine in acest loc!

Promit ca, cu prima ocazie o sa mananc si o ciorba la ei.

[14.02.11 22:23:13]

@pepsi70ro

... Corect!

irma_ro*
[15.02.11 12:36:44]

papanasii de la Ancora sunt cei mai buni

localul are decoratiuni foarte frumoase, este locul perfect pentru cei care iubesc marea

muzica este de fiecare data foarte bine aleasa, iar vara terasa este superba

magdalena
[16.02.11 12:25:57]

Aparatul de radio din P12 era la loc de cinste la noi acasa! Au avut si parintii mei...

Restaurantul Ancora este cumva fostul Cioplea?

irma_ro*
[16.02.11 15:00:59]

@magdalena nu, restaurantul Ancora se afla pe drumul catre Cioblea, pe bd Libertatii

marius gaudi*
[19.06.11 10:55:03]

Pot sa spun ca nu am fost multumit de acest restaurant.

Era putina lume in Predeal, eram singuri la masa. A durat destul de mult pana am fost serviti.

Erau chifle mucegaite, la sesizarea noastra painea a fost inlocuita cu una proaspata.

Am gasit o musca in ciorba de burta, nu platise pentru ea, asa ca am eliminat-o in suturi.

Ospatara avea o mutra acra.

Poate am picat noi intr-un moment prost.

Iarna cand este mai multa lume probabil ca este in regula.

celeste, irma_ro*, magdalena, marius gaudi*, romanitzaa
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Predeal?: