ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.11.2010
ÎNSCRIS: 24.10.09
JUL-2007

Special pentru femei, preferat de barbati - Sfantu Gheorghe

ZOLOTOE KOL'TO - Lipoveneasca Pri Doline, Pri Lujku

Iubiti cuvantul marea? Le sticlesc ochisorii sotilor/prietenilor atunci cand aud cuvantul pescuit? ! Cele doua cuvinte pot fi grupate impreuna, si cred ca veti fi interesate de impresiile urmatoare: Delta, respectiv Sfantu Gheorghe.

Sfantu Gheorghe pare a fi un loc unde bantuie VANTU. Nu trebuie sa va ganditi neaparat la omul de afaceri cu acelasi nume, desi are si el in zona un complex turistic. Puteti sa va ganditi, in schimb, la pestisorii care atarna neputinciosi de-un fir si-un ac indoit, alaturi de-o privire masculina radioasa, triumfatoare (pentru ca pestii cei mari, de fapt cei mai mari – “scapa” sau “sunt scapati” - intotdeauna, desi niciodata nu e vinovat pescarul). Ne putem preface entuziasmate…sau macar interesate….

Dar…de fapt… ar trebui sa ne gandim la o tolaneala lenesa la plaja, cu soare si mare, cu un pahar de ceva rece in mana.

Am reusit sa ma las convinsa sa petrecem o saptamana in Delta - de o echipa intreaga de pescari zbuciumati, in cadrul careia sotul meu incerca sa-si compuna din cand in cand o expresie a fetei obiectiva si dezinteresata. Evident ca erau vorbiti dinainte. Toti. In cele ce urmeaza am sa va prezint Sfantu Gheorghe, asa cum l-am vazut si simtit.

Am plecat in Delta o echipa de persoane de valoare …de o duzina. Exact 12. Toate detaliile (cazare, masa, transport, momeli s. a.) fusesera discutate anterior, intelese, aprofundate si acceptate de jumatatile noastre masculine. Ne-am intalnit toti la Tulcea, langa un hotel mare, unde ne-am lasat masinile, ne-am cumparat bilete si am urcat pe vas.

Trebuie spus ca sunt doua variante de transport in comun din Tulcea catre Sfantu Gheorghe (ambele fluviale) - unul cu o nava rapida numita cataraman si una cu o nava clasica. Diferenta de pret a biletului nu este mare, desi nava rapida ajunge de doua ori mai repede. S-a ales, fiind pentru prima oara pe acest traseu, cea clasica, pentru a ne bucura cat mai mult de peisaje. Care sunt, intr-adevar, superbe, desi dupa vreo ora devin oarecum monotone.

Trebuie sa subliniez ca pe punte era o inghesuiala destul de mare, desi dupa imbulzeala de la puntea de acces catre nava…ajunsesem sa o consider o adevarata relaxare. Nava este mare, intr-adevar, dar si pasagerii sunt multi si cu multe bagaje. Numai noi, cei doisprezece, am avut o caruta si ceva, la propriu, pentru ca la Sf. Gheorghe cu caruta au fost carate… si nu au incaput toate (puteti vedea in fotografie).

Ne-am cazat la pensiunea Lucia. Patronului ii spuneam Nea Chirila... normal, Lucia-i nevasta-sa. Niste oameni cu care ne-am inteles foarte bine. Conditiile de cazare au fost multumitoare, oricum printre cele mai confortabile din zona la momentul acela, pentru ca oamenii Deltei sunt, in general, saraci. Ceea ce a fost extraordinar la pensiune a fost masa, pentru ca am ales sa mancam pranzul si cina acolo. Nu am mai mancat niciodata, nici pana in prezent, atat de diversificat si gustos peste. Exclusiv PESTE! A fost o cura binevenita cu peste si, un mic secret – oricat peste veti manca, nu se vede pe coapse. Aaa…sa nu mint, am primit si raci intr-o seara, dar nu mi s-au parut mare minune, desi unii apreciaza mult aceasta specialitate. Cel mai distractiv a fost cina comuna si discutiile pe marginea subiectului: daca este cineva care nu stie, atentie: nu toate partile racului se mananca!!!

Transportul de la pensiune pana la plaja se facea cu asa-numitul „trocarici”, adica un fel de trenulet tras de un tractor, care pleca din juma’ in juma’ de ora. Pe „trocarici” conditiile de confort si procentul de pasageri pe metrul patrat sunt cam ca la Bucuresti, in autobuze, vara. La mare se ajunge repede, daca vrei sa mergi pe jos faci doar 30 de minute, dar drumul este prafuit si monoton si fara pic de umbra.

Plaja este speciala. Nu trebuie sa-i cautati cuvantului nici un alt inteles. Este plaja cu cel mai fin nisip intalnit vreodata (desi uneori palmele neasteptate ale brizei care se starnesc, ca din senin, poarta minuscule firicele de nisip prin cele mai neasteptate locuri).

O plaja intima, salbatica. O plaja unde, daca te indepartezi un pic, poti sa gasesti portiuni de sute de metri de nisip unde nu sta nimeni si unde poti intalni - unii vor stramba din nas, dar puteti remarca ineditul si autenticitatea – nu doar pescarusi, ci si catei, vaci, pelicani.

Apa marii este calda si mica, asta insemnand cam un metru, poate un metru si-un pic. Nu cred ca veti gasi apa mai adanca in prima suta de metri catre larg. Eu am incercat si n-am reusit. Nu stiu sa inot si mi s-a parut - daca nu mai bine - atunci cu certitudine mai sigur.

O noapte am fost chiar si la pescuit, cu cortul, pe malul Dunarii, la doar cateva sute de metri de plaja marii. Ei…va dati seama ca nu am pescuit eu, dar am intalnit si pescarite.

Mi-era groaza de tantari, dar nu au fost asa de multi, poate si pentru faptul ca nu era trestie pe mal in acea zona. Locul era superb: in stanga priveam intinderile sclipitoare ale marii, iar in fata se vedea fluviul. Recunosc ca se prindea si peste- in general crap- dar era un batranel langa noi care a prins si o dihanie de vreo 10 kilograme… nu stiu ce fel de, am retinut doar ca era peste rapitor. Oricum, subiectul nu prezinta importanta pentru mine. Ma asteptam sa fie o noapte foarte linistita, dar imediat dupa lasarea intunericului au aparut vreo douazeci de salupe, toate cu motor si pline de lipoveni, care au pescuit si s-au ”intretinut” zgomotos pana spre dimineata. Banuiesc castiti ce faceau…

Apropos, cel mai cunoscut si infiorator animal din Delta - tantarul- este foarte rar, surprinzator, in localitate. Poate ca sunt mai multi prin zona porturilor. Spun porturi pentru ca in afara de portul mare, unde am ajuns cu vaporul, mai este un portulet mai mic, foarte dragut, cu multe barci si salupe. Se pot inchiria de acolo diverse ambarcatiuni pentru a vizita inima Deltei, obiectiv turistic strict protejat (insula Sacalin, padurea Letea sau altele) -asta este realmente extraordinar, dar voi da detalii cu alta ocazie, pentru ca am nevoie de timp…

Despre comuna - este de marime medie; contrasteaza izbitor saracia lucie cu situatiile materiale bune: poti vedea o frumusete de vila langa micile case vechi, traditionale, din lut si trestie; foarte rar vezi cate o masina, flacaii satului se deplaseaza si calare pe stradutele satului acoperite tot cu nisip; numai straduta principala este asfaltata; esti la mare si la tara in acelasi timp.

Este o proprietate acolo, complex turistic cu cinema in aer liber si discoteca, Ovidiu Vantu. Am vizitat-o. Foarte scumpa, dar si cocheta…oricum nu ne cazam acolo nici daca ar fi fost pe gratis, pentru ca unii dintre noi mai avem si suflet.

Dupa aceasta excursie, care mi-a placut - a si fost destul de ieftina - am plecat pe vestitul nostru litoral (cu incantatorii bisnitari, nelipsitele manele si inghesuiala de pe plaja) de unde ne-am intors fara regrete si cu promisiunea ferma ca nu vom mai calca cel putin 10 ani.

Fetele la plaja... barbatii la pescuit (daca nu se poate altfel!), excursii in mirifica lume a Deltei. , liniste si relaxare - asta ofera Sfantu Gheorghe.

Deci... se poate impaca si capra, si varza... nu incercati sa personificati capra sau varza... interpretati proverbul in sine!

Trimis de dianabzs in 12.11.10 14:29:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SF. GHEORGHE [TL].

VIZUALIZĂRI: 7251 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianabzs); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 apus de soare pe Dunare, aproape de locul unde fluviul intalneste marea

TEOANCA
[12.11.10 15:00:37]

Mai sa fie!

Iar sunt eu prima.

Asa, ca de la sotie de pescar la sotie de pescar. Bravo!

Atat.

Cris
[12.11.10 15:11:31]

Excelent povestit, felicitări. Abia aştept să fie validate şi pozele.

valimi
[12.11.10 15:31:59]

Paradisul ambelor categorii, atat pentru pescari, cat si pentru amatoarele de piele fripta. Banuiesc ca si pentru copii este plaja mult mai sigura acolo, nu? Apa mica, aglomeratie ioc, nisip cat cuprinde, sa se tot joace piticii.

Am si eu o intrebare, drumul pana acolo cu vaporul cat costa/persoana si cat dureaza?

pepsi70ro
[12.11.10 18:09:45]

Mi-am amintit cu placere de Sf. Gheorghe, am fost mai demult in zona, am stat mai retras in Delta ziua, iar noaptea furam gaini din curtile oamenilor si haine de pe sarma. iar de la corturi arme albe. Poate voi scrie despre aceste aventuri..

Nu va speriati, erau simple exercitii de supravietuire, faceau parte din antrenament, dar numai noi stim ce distractie era cand simteam pestii ca inoata printre picioarele noastre.

In Sf.Gheorghe am mancat cel mai bun bors pescaresc facut de cativa lipoveni care in fiecare noapte plecau la braconaj, dar am descoperit si cea mai fina plaja unde exista si cel mai mirositor balegar.

Felicitari pentru review!

bubumaia
[12.11.10 21:36:03]

@dianabzs, azi m-am setat sa-ti citesc review-urile.

Doua, mai exact. Pe care le-am "sorbit", captivat de talentul tau deosebit si de placerea evidenta cu care le-ai scris.

Cum as putea sa nu fiu? !

Tema imi place.

Povestirea imi place.

Imi place chiar si ideea unei vacante in acea zona. Habar n-am cum ar putea fi in vara anului viitor cea zona, insa e, cu siguranta, o destinatie tentanta. Doar s-o pot convinge pe Maia ca e mult mai bine decat in alta parte.

Imi dai si mie o mana de ajutor? Please? !!

anadragusin
[13.11.10 00:32:01]

Excelent scris si descris. Iti citesc cu mare, maaare placere review-urile, chiar daca nu sunt in tema prea mult cu subiectul.

[13.11.10 10:12:59]

am atasat aceasta melodie, sper sa va placa!

sandu.53
[13.11.10 13:28:40]

imi place tot, imi place stilul tau, imi place Delta, imi place pestele,imi place muzica vesela a webm., imi plac fotografiile! fug insa pe cat pot de tantari...

bravo, relaxant review-ul tau!

biancuta
[13.11.10 16:01:42]

Mi-a placut cum ai povestit! E o zona in care inca nu am ajuns, dar nu se stie niciodata...

trader*
[14.11.10 10:45:02]

Am fost si eu in Sfantu si este exact asa cum ai descris. Felicitari!

dianabzsAUTOR REVIEW
[14.11.10 16:53:54]

ma bucur mult ca v-au placut cele povestite, iar melodia surprinde foarte bine atmosfera din Delta - multumesc webmaster!

@valimi

intr-adevar, plaja este foarte potrivita pentru familiile cu copii datorita adancimii foarte mici, pe o distanta destul de mare de la mal; imi amintesc ca vroiam sa facem, noi fetele, aquagim, si pentru asta trebuia sa mergem foarte departe de tarm.

calatoria de la Tulcea la Sfantu Gheorghe se poate face cu nava clasica de pasageri si dureaza aproximativ patru ore si jumatate (atunci ne-a costat 20 lei de persoana) sau cu nava rapida de tip catamaran expres care ajunge in doua ore (atunci in 2007 costa 30 lei de persoana).

pentru informatii suplimentare se poate consulta urmatoarea adresa de site: http://www.deltadunarii. info.ro/turistic/transport. html

numai bine!

bessondm
[15.11.10 15:37:32]

Si eu m-am simtit grozav la Sfantu Gheorghe, fara a fi pescar... felicitari pentru descrierile faine postate!

Am scris si eu despre sejurul meu in Delta (click aici), chiar mi-ai adus aminte ca mai aveam cate ceva de povestit, despre incursiunile prin labirinturile sale de plauri, stuf, arini umbrosi..

kisuletz*
[25.05.11 17:23:04]

Cand ai zis de complexul turistic cu cinema te refereai la Green Village? Nu stiu exact daca Green Village si Delfinul se afla sub acelasi patronaj, dar as vrea sa stiu daca stiti cum e in complexul Delfinul, la casute? grupurile sanitare, dusurile sunt ok?

Restaurantul e acelasi cu cel din green village sau e altul?

anadragusin, bessondm, biancuta, bubumaia, Cris, dianabzs, kisuletz*, sandu.53, TEOANCA, trader*, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sf. Gheorghe-Deltă:

• pagină generată în 0.056092023849487 sec