ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2010
ÎNSCRIS: 26.02.10
AUG-2009
3 AD. + 2 COPII

Hora la Prislop, pasul Prislop aer curat la inaltime

Eu cand spun ca organizez si planific un concediu de vizitare, nu glumesc.

In a treia zi de concediu si datorita multor calcule si schimbari, am stabilit sa mergem la Pasul Prislop, exact cand se tinea festivalul anual „Hora la Prislop”.

Dimineata dupa ce ne-am sculat, mancat si echipat am plecat cu masinile catre pasul Prislop. Pasul Prislop face trecerea dintre Maramures si Moldova si se afla la 1416 metri altitudine. Trageti aer pe nas si ganditi-va ca sunteti la 1416 m altitudine si veti simti prospetimea aerului.

In 2009, exact pe 16 august, cum am eu ghinion de multe ori, exact in acel an, la cea de-a XXXXI editie, s-a gandit sa vina si sa faca o baie de multime presedintele nostru, Traian Basescu. Nu va pot explica ambuteiajul creat, diperarea oamenilor, aglomeratia si nervii creati datorita faptului ca toti, cu mic cu mare s-au adunat sa-l vada pe presedinte. Si uita asa o zi in care vroiam sa ma bucur de festival a devenit, un stres, o lupta pentru a ajunge in Pasul Prislop.

Pana la pasul Prislop se ajunge foarte bine si usor cu masina, din Viseu prin Borsa, dar datorita multimii curioase sa-l vada pe dl. Basescu, serpentinele catre Pas erau pline de masini blocate. Erau autocare, masini ale politiei, masini ale celor care duceau provizii sunt in Pasul Prislop.

Noi am tras masina intr-o zona virana, langa drum, si cativa dintre noi am purces la drum pe jos, prin padure. Am reusit sa ajungem sus pe platou, unde era o multime de oameni, jandarmi si politie care erau depasiti de situatie si bineinteles domnul presedinte impreuna cu sotia. Ne-am uitat am incercat sa ajungem in fata scenei, dar fara nici o speranta, am intrat in biserica, am pus cateva lumanari, am vazut cimitirul eroilor si am plecat inapoi, pe jos, pe serpentine catre cei care ne asteptau in masina, plini de nervi.

Am incercat sa discut cu un politist, le-am explicat ca sunt masini cu copii in ele care stau si asteapta sa ajunga, ca un sens de mers era cat de cat liber si l-am intrebat ce se intampla. El mi-a raspuns ca este singurul an in care s-a intamplat asa ceva si asta datorita vizitei la nivel inalt. Am pus totul pe seama ghinionului care s-a manifestat si in alte sejururi mai recente si asta e, asta-i Romania.

A doua zi ne-am continuat drumul catre Moldova si am trecut iarasi prin Pasul Prislop, unde era o liniste si o curatenie desavarsita, nici nu ai fi zis ca acolo a fost o mare de oameni.

Trimis de amalyca in 22.09.10 09:08:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 2716 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amalyca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baie de multime la festivalul Hora la Prislop 2009
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[22.09.10 09:20:42]

o singura observatie:

41 in cifre romane, corect, se scrie asa: XLI.

webmaster20*
[22.09.10 09:47:38]

Retras punctele acordate standard, personal consider ca impresiile prezentate au un grad scazut de utilitate. Iti recomand sa sintetizezi mai bine impresiile de calatorie.

amalycaAUTOR REVIEW
[22.09.10 11:34:03]

@webmaster20

Daca impresiile mele "au un grad scazut de utilitate", de ce au fost votate? Fiecare judeca in felul lui. Dar parca numai mie imi tot retrageti punctele acordate... ???

webmaster20*
[22.09.10 12:48:46]

@amalyca, imi mentin parerea, acest review nu contine informatii de interes general pentru comunitate iar votul primit de 200 puncte nu cred ca este tocmai un bun punct de reper. Ramane, bineinteles, de vazut in timp. Te rog totusi inca o data sa ai mai multa grija la felul cum iti structurezi impresiile de calatorie, exista si o limita de 5 reviewuri/vacanta, limita care poate fi extinsa doar in cazul unor reviewuri care contin suficiente informatii utile/de interes general si care nu sunt rezultatul unor fragmentari excesive. Iar, pe de alta parte, au fost retrase puncte standard si de la reviewuri foarte bine scrise si apreciate tocmai pentru ca s-a depasit aceasta limita pe o anumita destinatie. Multumesc.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

amalyca