ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2020
JUN-2020
Cuplu
BUN

Prima data in Maramures

Pentru ca tocmai am incheiat o minunata vacanta in Maramures, mi-am propus sa revin si eu cu un feedback mai recent.

Asadar, am plecat din Bucuresti in jurul orei de 5:30 in directia Cluj cu o oprire scurta la Sibiu. La ora 12:00 am ajuns in Cluj, unde am decis sa ne oprim cateva ore pentru o scurta vizita a orasului.

Pentru ca timpul nu ne permitea, am ales doar 2 obiective turistice: Gradina Botanica si privelistea de la Cetate. Gradina Botanica nu m-a impresionat, recunosc, asteptarile mele erau destul de mari avand in vedere ca era in top obiective recomandate, in schimb panorama de la Cetate iti ofera o imagine de ansamblu a orasului.

Dupa aproximativ alte 3 ore de condus, am ajuns la prima cazare Pensiunea Iza din Viseul de jos, unde am petrecut 3 nopti.

Pensiunea e ok, nu garantez pentru curatenie, nu ofera mic dejun desi pe booking am putut bifa aceasta optiune (insa ne-am recuperat banii de la gazda cum le-am atras atentia).

Recomand pensiunea La casa din Viseul de sus pentru mancare (am mancat aici de 4 ori in 4 zile cat am stat in zona). Au si camere pentru cazare, insa nu ma pot pronunta deoarece nu stiu ce ofera.

In zona am vizitat urmatoarele obiective turistice:

Manastirea Barsana (am asistat la slujba, a fost minunat);

Manastirea din Moisei (nu mai stiu cum se numeste);

Plimbare cu Mocanita- in ziua respectiva au circulat 3 trenuri, noi am fost in al doilea cu plecare la 10:30, care din pacate s-a defectat pe drum si astfel calatoria s-a prelungit cu aproximativ o ora. Peisajele din zona au fost minunate, iar experienta cu Mocanita merita clar.

Cimitirul Vesel din Sapanta-merita ca experienta, fiind unic/altceva fata de ce stim noi, insa nu e chiar vesel. Sunt prea putine mesajele cu haz, in rest sunt expuse povestile oamenilor inmormantati acolo.

Manastirea Peri din Sapanta-deosebita clar.

Muzeul Satului Maramuresean din Sighet- nu m-a impresionat, inca se mai pot gasi case ca acelea in multe sate din Maramures;

Cascada Cailor- WOW! Recomand urcarea cu telescaunul sau daca sunteti adeptii traseelor montane, va recomand traseul din padure (drum forestier). Noi am intrebat pe cineva de la telescaun (care nu functiona in ziua respectiva) pe unde sa urcam si ne-a recomandat sa mergem pe subteleferic. Urcarea este destul de abrupta, am facut aproximativ 2 ore pana unde ajunge telescaunul si de acolo in 20 de minute. Ne-am intors pe drumul forestier din padure care este clar mai accesibil (a durat aproximativ o ora coborarea). Oricare ar fi calea aleasa, cascada merita vizitata. Avand in vedere ca e cea mai mare din Romania consider ca este un obiectiv de neratat daca ajungi in zona.

Sighetu Marmatiei-orasel mic, dragut, aici am gasit cuiul in care "se agata harta" :D

Dupa cele 4 zile petrecute in zona Viseului, am plecat catre urmatoarea cazare Lostrita Pastravarie din Blidari. Hotelul chiar arata de 4 stele si pot spune ca e cel mai frumos in care am stat pana acum, din aceasta categorie. E genul de hotel in care nu verifici lenjeria sa vezi daca a fost schimbata????). Aici am avut inclus micul dejun (adaptat vremurilor COVID-adica te serveau ospatarii cu tot ce doreai). Am mancat aici de 2 ore cina, preturile sunt cam piperate (spunea cineva cazat acolo ca in Bucuresti sunt clar mai mari preturile, insa nu e asa), portiile sunt mari ca peste tot in Maramures, iar mancarea buna.

Avand in vedere ca eram aproape de Baia Mare, n-am vrut s-o ratam asa ca ne-am plimbat cateva ore prin oras. In mancat in centru la o terasa cu preturi foooarte ok, cred ca asa sunt majoritatea.

In zona am vizitat celebrul sat Breb, unde ne-am plimbat in jur de 30 minute admirand un “muzeul” al satului inca locuit.

In aceeasi zi am avut norocul de a participa la un festival al lavandei de care am fost din nou incantati.

Tips and tricks:

Nu exista multe puncte de unde sa cumparati suveniruri (gasiti cateva la manastiri si la cimitirul Sapanta. Eu am tot sperat sa gasesc in Sighet sau Baia Mare, insa sunt prea putine magazine si majoritatea erau inchise cand am fost noi).

Nu credeti in prognoza meteo ????) - noua ne arata in continuu ploaie, frig, insa vremea a fost minunata cu ploaie de vara in 2 seri.

Nu va speriati de stirile de la TV de genul “Inundatii grave in Maramures, cod rosu in nordul tarii, etc” pentru ca noi am pus la indoiala vacanta din acest motiv. Totul a fost in regula, nu am fost in pericol in niciun moment, erau probleme in zone izolate intr-adevar, insa oamenii se mobilizau destul de repede pentru a rezolva situatia.

Recomand un minim de 4 zile intregi pentru a bifa obiectivele de mai sus.

Distantele intre obiectivele turistice sunt destul de mari, asa ca e nevoie de masina.

Trimis de bianca94 in 06.07.20 13:46:02
Validat / Publicat: 06.07.20 21:20:51

VIZUALIZĂRI: 4231 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bianca94); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Cascada cailor

webmasterX [06.07.20 21:20:44] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... =99847&hid=3234.

mishu [07.07.20 07:04:56] »

@bianca94:  La mine "Prima data in Maramures" a fost acum acum 3 ani, insa m-as intoarce cu mare drag oricand, a fost minunat si se vede clar ca si tie ti-a placut.

Am bifat si eu obiectivele pe ude ai trecut si tu si merita intradevar sa faci un concediu in Maramures.

Felicitari, votat cu mare drag si in mod sigur ai si ceva poze cu care ai putea sa ne incanti. ​​

webmasterX [25.07.20 09:19:36] »

@bianca94:  Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Maramureș: