ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2010
DIN: braila
ÎNSCRIS: 16.08.10
SEP-2010

Bucovina un colt de rai!

Ce sa zic a fost o experienta super frumoasa locuri frumoase, curatenie, am scapat de acel DN1 aglomerat si plin de masini de fitze!

O zona foarte frumoasa care merita sa fie vazuta, nu te plictisesti sa vizitezi acele meleaguri si am sa va recomand cateva locuri: intai am inceput cu manastirea Varatec este o manastire micuta dar cu un aspect foarte vechi, apoi manastirea agapia care este undeva intre munti, de acolo te poti abate din drum vreo 8 km pe un drum forestier prin padure sa vezi schitul sihla si o grota foarte draguta cu un peisaj mirific.

Apoi in traseu urmeaza manastirea Gura Humorului ceva mai mare decat cele de mai sus si mai impunatoare langa ea sunt foarte multe pensiuni care nu percep un tarif prea mare, e aproape de Gura Humorului care este un orasel frumos sunt si celebrele tarabe cu suveniruri cam scumpe cei drept dar merita sa iei cate ceva ca nu te intalnesti cu asa ceva in fiecare zi, de acolo te lasi purtat printre munti spre manastirea Voronet un loc incantator si poate plin de mister.

Cam multe pt o zi nu? Totul s-a incheiat cu un repaus de o noapte la o vila la 500m de schitul Doroteia undeva intre munti unde am stat pana tarziu si am ascultat susurul raului care trecea la 15 m de vila.

A 2 a zi am reluat traseul cu manastirea Moldovita, Sucevita si Putna, dar despre ele nu vreu sa va povestesc numic vreau sa le descoperiti voi misterul si sper sa aveti o surpriza foarte placuta deoarece sunt cele mai faine si zona cea mai frumoasa, sper sa mai revin in aceste locuri ma repet inca o data peisajul e superb, locuri frumoase, distractie la maxim si un traseu pe masura nu se compara cu valea prahovei care e fff aglomerata!

Trimis de undertacker_69 in 13.09.10 21:14:37

VIZUALIZĂRI: 2271 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (undertacker_69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

alinutzza140*
[14.09.10 08:22:15]

Cred ca rew. trebuia incadrat la Descopera Bucovina. Vad ca ai punctat cazare si masa dar nu ne povestest nimic despre acestea.

undertacker_69AUTOR REVIEW
[14.09.10 09:22:51]

alinutzza140

Asa e nu am punctat pt ca a fost o singura noapte, masa a fost seara la o manastire, iar cazarea dupa cum a zis la o vila draguta, cu toate conditiile, iar masa de a2a zi a fost la un han "Hanul Razesilor", acesta avand si un hotel de 3 stele si din cate am inteles grupurilor de turisti le pune la dispozitie transport si un ghid pt vizitarea obiectivelor turistice. pt alte detalii iti stau la dispozitie, sper sa ajung sa stau mai multe zile acolo si sa dau detalii mai multe ca stii cum e in 2 zile nu prea le poti face pe toate! O zi frumoasa.

gcorneille*
[14.09.10 11:38:54]

ce plimbare lunga si ce putine detalii...

[18.09.10 00:23:38]

Mutat in rubrica "Manastirile Moldovei"

sandu.53
[10.10.10 17:32:21]

o frumoasa descriere si niste poze intr-adevar foarte frumoase. felicitari!

alinutzza140*, gcorneille*, sandu.53, undertacker_69
Alte impresii din această RUBRICĂCircuite / mini-circuite "Mănăstiri bucovinene":