ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2010
DIN: Slobozia
ÎNSCRIS: 12.03.10
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 2 ani si 11 luni

Plaja Adras, dintre Saturn si Venus / Cea mai frumoasa plaja.

Asa i-a zis fetita mea cand ii spuneam unde mergem: la cea mai frumoasa plaja. Din Romania, se intelege.

Eu asa o vad, de multi ani mergem vara la Mangalia si foarte rar alegem alta plaja, depinde de anturaj. De cand in anturaj a intrat si fetita noastra, nu prea mai avem de ales.

A, la Mangalia stau moca la fratele meu, altfel nu cred ca mai vedeam litoralul romanesc, mai ales de cand m-am "spurcat" la bulgaratata. In nici un caz nu as plati cazare la hotelurile romanesti pentru conditii incomparabile cu cele oferite de vecini, cam la aceleasi tarife, dar si cu niste mici bonusuri, cum ar fi regim de masa all-inclusive.

Dar, sa vorbim despre plaja. Daca nu stiti despre ce plaja vorbesc, este cea dintre statiunile Saturn si Venus, in dreptul ghiolului dintre acestea. Multi ani nu era deloc amenajata, doar faptul ca se afla chiar langa soseaua care leaga statiunile mai facea pe cate un turist sa ia la cunostinta ca exista si, eventual, sa o incerce.

Este o plaja care a reusit, datorita unei oarecare distante (daca alegi sa iti intinzi cearsaful la mijlocul ei) fata de "atractiile statiunilor" si fata de hoteluri, sa evite invazia sezlongurilor asezate din doi in doi metri, si aici sunt sezlonguri de inchiriat (la niste preturi de mare bun-simt - 8 lei/zi), dar asezate departe unul de altul si mai toata lumea, mai ales cei cu copii, poate sta pe cearsaf intre ele.

Suprafata cu nisip este foarte-foarte mare, lata de 200-300 de metri si lunga de vreo 3 km, dupa aprecierea mea ochiometrica.

Iti poti parca masina atat in parcarea amenajata de administratorul plajei - Adras, contra 5 lei/zi si nervii nestresati ca iti umbla careva la ea, sau mai aproape de tine, pe plaja, intr-o parcare organizata ad-hoc de-a lungul soselei.

Intrarea in apa este lina la mijlocul plajei, cu oarece pietroaie mai la adanc, dar e OK. Cand am fost noi, in aer erau 35 de grade, iar in apa 31, asa ca nu simteai nici o diferenta, lucru foarte apreciat de copilul nostru, caruia accesul in apa nu i-a fost deloc ingradit, si de mine, pentru ca locul meu preferat pe o plaja este in apropierea lichidelor, adica ori in apa, ori in vecinatatea unei halbe.

Nisipul se preteaza foarte bine la constructii din povesti, este fin, dar exista si multe scoici cu care se pot vitra ferestrele castelelor pentru zane si feti-frumosi. Cat despre confortul oferit pentru doritorii de bronz la cearsaf, nu ma pot pronunta, nu cred ca am stat jos 20 de minute adunate in 4 zile.

Ciupercute cu mini-terase si foarte bine aprovizionate, chiar si pentru cei mai pretentiosi - din 300 in 300 de metri.

Putine sunt si zonele "interzise" pentru sporturi motorizate pe apa, atat de nesuferite si incomode pentru balacitorul de rand.

Daca te inghesuie foamea, chiar la iesirea de pe plaja si intrarea catre hotelurile din Saturn este o terasa pe care noi o preferam, una mare, galbena, cu de toate: pizza pe vatra, mancaruri obisnuite, cofetarie, inghetata, racoritoare, bar bine aprovizionat, este chiar pe plaja, toata lumea la slip.

Tot acolo a descoperit fii-mea si un tobogan din ala gonflabil, dar foarte jegos si peticit, nici copilul nu a mai fost atat de incantat de el dupa ce ne-am apropiat, dar tot si-a facut pofta...

Pe ambele capete ale plajei este mare aglomeratie, turistii din hoteluri cred ca ies direct la slipul gol din camere si se aseaza in cel mai apropiat loc de usa restaurantului, sa fie primul la pranz.

Daca mergi cumva in zona, la anul, se intelege, si vrei sa ai parte de liniste, sa nu iti calce nimeni pe cearsaf, sau sa stai comod pe un sezlong fara sa platesti cat ai platit cazarea pe o noapte, sau sa iti lasi copilul sa se joace la malul marii fara sa il pierzi datorita faptului ca sunt vreo 20 de copii pe 10 metri si astia doar cei cu palarioara alba si raspund la numele de Andrei, daca vrei sa mergi cu masina plina de saltele, colaci, galetuse si vrei sa o mai si parchezi atat de aproape incat sa se justifice pornirea cu ea la drum, daca vrei sa inoti fara sa fii atent la sunetele ce pot trada apropierea vreunui descreierat care si-a inchiriat un crucisator si vrea sa il admire toata lumea de pe plaja, ori vrei chiar sa ai loc in apa deasupra unei saltele, atunci mergi cu incredere pe plaja dintre Saturn si Venus, Plaja Adras, No. 1 in topul meu.

Trimis de valimi in 12.09.10 09:45:10

VIZUALIZĂRI: 23555 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valimi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intindere mare de nisip, spre Saturn este curatat si discuit

pepsi70ro
[12.09.10 09:51:36]

Au mai facut ceva la soseaua aia dintre Saturn si Venus? Ultima oara era sa-mi sparg cauciucurile pe-acolo in fier-betoanele de pe margine.

Dar daca ai dat 100% la cadrul natural inteleg ca au facut-o. Felicitari!

[12.09.10 10:02:34]

Era in lucru si cand am fost noi, dar asta-i de bine in Romania.

Multam de aprecieri, pepsi!

ionescunic
[12.09.10 10:20:45]

Aici pe plaja asta intre Saturn si Venus am petrecut cateva concedii de vara din cea mai frumoasa perioada a economiei Romanesti 90-94.

De ce spun asta pentru ca plaja era buna, goala si o preferam in locul aglomeratiei din dreptul statiunilor, inca mai veneau timid cativa straini si mai ales ma incanta efectiv faptul ca daca intrai intr-un magazin de orice fel din Saturn ori Mangalia aveai surpriza aceea placuta sa descoperi lucruri noi si diferite mereu. Acest sentiment foarte placut nu mai exista in tara mea, toate magazinele au acelasi sortiment de ciocolata, de suc, de orice, nimic nou sub soare.

In 91 am gasit cola la un litru in Saturn in sticla de plastic, sticlele erau mai scunde un pic si mai grase, importate din Turcia, la noi au aparut cativa ani buni mai tarziu. Fiecare putea importa orice , era mult mai frumos sa vezi ca fiecare magazin vine cu altceva deosebit, acum toate sunt la fel si identice. Gama e destul de larga dar ceva deosebit nu gasesti decat la preturi astronomice.

Tot aici pe plaja asta am prins polonezele in 88-89, cine a fost isi aminteste, plecau cu cu un halat din hotel si pe plaja renuntau la el, ramanand in costumul Evei, saraca care nu stia ca a inventat o moda.

Spre Venus stateau turistii francezi (era un club exclusivist pentru ei in Venus) care isi vindeau lucrurile, expuse pe cearsaf pentru cativa lei, asa mai faceai rost de o pereche de papuci de firma, sau o rochie de vara mai deosebita ori un sampon sau sapun nou, deosebit.

Mi-ai trezit amintiri placute cu si despre prieteni care au emigrat demult si o perioada frumoasa a vietii noastre cand aveam bani si eram liber ca pasarea cerului (a se citi ca nu aveam servici/patron/sef).

[12.09.10 10:45:25]

vad ca altii au prin si vremuri mai bune pe plaja aceasta, de pe vremea cand inca mai era peste in ghiol si poloneze pe plaja...

pepsi70ro
[12.09.10 11:47:12]

Acolo este cea mai lata plaja de pe litoralul romanesc (imediat la iesirea din Saturn), pe vremuri acolo opreau autocarele cu turisti polonezi si scoteau marfa pentru vanzare, ciocolati, fuste tricouri, sapunuri sau alte asemenea banalitati, dar care atunci erau foarte cautate.

Tot acolo in fiecare an se organiza un campionat de fotbal pe plaja (de amatori) foarte apreciat la vremea respectiva.

Hotelurile din Saturn erau pline iar turistii aveau nenumarate posibilitati de distractie.

Si da, exista un solar (cu garduri din beton) unde se practica si nudismul.

Alina Morar
[12.09.10 13:19:44]

Si eu adoram aceasta plaja. Chiar intr-un ecou la unul dintre review-urile lui Pepsi, am pomenit de ea.

O adoram, spun asa, pentru ca din 2007, n-am mai fost acolo. Cand ma voi duce, iarasi, la noi la mare, o voi alege pe asta si pe cea din Neptun, care cred ca e super arhi inghesuita.

La sot ii placea, ca avea masina pe plaja si atat o poza... ma rog, asa-s barbatii cu masinutele lor)

[12.09.10 17:55:16]

mutat la 'Plajele de pe Litoralul romanesc'

[13.09.10 11:46:11]

WM, mutatul ca mutatul, dar titlul nu mai este deloc sugestiv, cred ca merita pastrat cel initial.

bubumaia
[14.09.10 14:10:53]

Eei, am inceput sa le citesc pe toate.

Review-urile, ma-ntelegi. Am apasat pe f. util/f. bun, da' nu m-a lasat: mai apasasem odata.

Deja incerc un regret ca atatia ani am ramas fixat pe 2 Mai si tanti Maria. Nu cred ca voi mai fi tentat curand de litoralul romanesc, insa, dac-ar fi sa fie, as da curs recomandarii tale, cu siguranta.

Fain review, multumesc ca mi-ai descretit fruntea, a doua oara intr-o singura zi. Pacat ca sunt la munca... as mai citi unul...

[14.09.10 14:17:26]

@bubumaia, ma simt flatat sa aflu ca review-urile mele sunt atat de apreciate, multumesc nespus.

In ce priveste alegerea dumitale de a-ti petrece vacantele la 2 Mai, este doat o chestie de gust, farmecul marii in acesta localitate este unul cu totul aparte pentru litoralul romanesc.

bubumaia
[14.09.10 14:57:07]

Cu totul adevarat, @valimi.

La tanti Maria mergeam deja ca la casa noastra de la 2 Mai. Cred ca si masina invatase drumul, stii... cam cum duce calul stapanul acasa de la MAT.

In ultimii 3-4 ani, insa, am descoperit ca nu-ti trebuie asa de multi bani cat imi inchipuiam eu ca sa petreci o vacanta decenta, ca sa nu zic mult mai frumoasa, prin "tarile calde". Anul asta mi-am calcat pe suflet si am mai vrut o saptamana la marea noastra. Mi-a iesit pe nas... am ales Anca Club Hotel la Eforie Nord in loc sa merg, ca tot stiam cum e, la 2 Mai.

Sa-ti fie bine!!

Alina Morar, bubumaia, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂPlajele de pe litoralul romanesc: