ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2016
ÎNSCRIS: 04.09.15
AUG-2016

Plaja trei papuci

Plaja trei papuci este locul ideal pentru ce-i ce doresc sa scape de aglomeratie, de galagie. Este o plaja aleasa mai mult de localnici dar si de turisti ce doresc liniste.

Se poate ajunge cu masina pana aproape de plaja. Nu stiu exact adresa. Noi am pus pe GPS strada Salonic si am ajuns direct la parcarea de la plaja. Este usor de intuit, se vede un drum pietruit. Se poate ajunge si cu transportul public pana in bulevardul Mamaia apoi pe jos cam 5-10 minute, Un punct de reper ar fi universitatea Ovidius.

Plaja a fost marita acum in 2016. Prima partea a plajei este special amenajata pentru cearsafuri iar mai in spate loc pentru senzologuri. Mi-a placut ca este mult loc, nu ai nici o problema cu "vecinul" de plaja.

In apa se intra lin, fiind astfel un loc bun si pentru copii. Apa este curata, limpede chiar, Aceasta, imi trecea de genunchi si inca mai vedeam nisipul. Am vazut chiar si un banc mic de pestisori. Din pacate nu am avut ochelari pentru snorkeling pentru a va da mai multe informatii.

Siguranta este asigurata de un salvamar. Fiind o plaja mai linistita m-am simtit in siguranta, in privinta hotilor.

Sunt 2 baruri unde se poate servi cate ceva. Nu stiu exact preturile dar un frappe este cam 10 lei. Acestea sunt in partea dreapta. Aceasta zona mi s-a parut putin mai animata, fiind si muzica. In partea din stanga este liniste.

Se poarta inchiria si skitjet (cam 80-100 de lei 15 minute) sau se poate incerca o tura cu banana.

Un minus este lipsa toaletelor. Acum o luna erau unele ecologice care aratau groaznic, dar pana si aceleau lipseau acum. Un alt minus era lipsa cosurilor de gunoi, asta explicand mizeria aproape de scari.

In concluzie mi s-a parut un loc perfect pentru a petrece o zi linistita pentru cei ce nu doresc sa se indeparteze de Constanta. O plaja mai frumoasa decat cea de la modern.

Interesant despre acest loc este legenda numelui, una trisra In primii ani ai secolului XX, Constanţa era în plin proces de dezvoltare. La marginea oraşului, în zona Spitalului Militar, se aflau casele ultimilor colonişti, veniţi să muncească în Port. Tot acolo locuia si fiul unui docher in varsta de 12 ani, Ghita. Acesta s-a imprietenit cu un alt copil. Hasan, fiul cel mare al unei familii ce locuia si ea la marginea orasului. Hasan era infirm din nastere, era beteag. Amandoi copiii iubeau foarte mult marea asa ca isi petreceau acolo mult timp. Asa au facut si intr-o zi... si-au lasat papucii cu talpa de lemn pe plaja si au intrat in apa sa inoate. Atunci s-a pornit o furtuna iar cei doi copii nu au mai reusit sa se salveze. Dupa ce si-a luat tributul marea s-a linistit. Peste putin timp au venit pe plaja noi tineri au gasit cei trei papuci...

Voi reveni cu noi experiente "amfostacolo".

Trimis de Leontina. in 20.08.16 00:52:01
Validat / Publicat: 20.08.16 10:42:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII. A mai fost în/la: Vama Veche, Costinesti, Mamaia

VIZUALIZĂRI: 11230 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Leontina.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja trei papuci

Zoazore
[20.08.16 14:53:43]

@Leontina. - P01 este imaginea plajei de-o știu eu! Frumos și trist, dar tot frumos!

[20.08.16 21:43:54]

@Zoazore - da, este o plaja foarte frumoasa.

Zoazore
[20.08.16 21:56:37]

@Leontina. - O știu, dar tu ai descris-o atât de frumos... Parcă mai frumos decât este în realitate. Te face să mergi s-o vezi!

[20.08.16 23:00:08]

@Zoazore - mie nu imi plac plajele aglomerate. Plaja aceasta mi se pare perfecta pentru relaxare, accesibila si fara a plati nimic.

krisstinna
[21.08.16 00:46:20]

@Leontina. - Nu am știu de această plajă.

Tristă poveste, m-a emoționat enorm.

Știu că marea își ia tributul în fiecare an.

Mulțumesc, am citit cu interes și mi-a făcut plăcere.

adri-nico
[21.08.16 21:05:30]

Aseara am vazut la tv o stire cum ca o femeie a fost muscata de un ciine pe plaja Trei Papuci. Am fost an de an la mare dar de plaja asta nu auzisem. Acum am inteles de unde ii vine si numele. Trist! Dar reviewul este bun.

[22.08.16 00:27:13]

@adri-nico - Sincer eu nu prea am vazut prin zona caini... Poate seara isi mai fac aparitia dar ziua nu am vazut.

adri-nico
[22.08.16 08:19:48]

@Leontina. - A fost acum 2 seri la stiri. Si aia care faceau reportajul, chiar au filmat citva exemplare, mai e uneva pe linga mal/scari. femeia a fost salvata si i s-a acordat ingrijiri chair de cate salvamar.

krisstinna
[22.08.16 08:28:47]

@adri-nico: Și eu am văzut/auzit știrea la tv.

[22.08.16 09:31:52]

@krisstinna - Da... din pacate in Romania cainii sunt cam peste tot o problema, aparent imposibil de rezolvat. Natura ne-a oferit multe lucruri dar din pacate poporul nostru nu stie sa le aprecieze.

adri-nico, Leontina., Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂPlajele de pe litoralul romanesc: