ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2020
JUL-2020
Prieteni
PREȚ 250 lei
Raport PREȚ/CALITATE: BUN

Plajele de pe litoralul romanesc

Cochilia [Tuzla] cu bune și rele

Ilustrație video-muzicală
TIPĂREȘTE URM de aici

După scurtul sejur petrecut în Delta Dunării ne-am gândit în ultima zi, să dăm o fugă până la mare, tot eram aproape.

Am ales plaja din stațiunea Tuzla. Aveam și ceva treabă prin zonă, dar si auzisem vorbindu-se foarte frumos de ea! Chiar era un loc de pe litoralul nostru, în care nu –mi mai aduc aminte să fi fost vreodată.

După micul dejun consumat la KaLaMache am purces la drum, Drumul a fost destul de liber și într-o oră și jumătate parcam în fața Primăriei din Tuzla. Rapid am rezolvat problema, apoi am luat-o spre plajă! Inițial aș fi vrut să mergem pe jos, dar am cedat la insistențele fetelor. Chiar era destul de departe.

De pe strada principală se trece o cale ferată, apoi urmează o stradă de pământ. Deh se vrea o plajă sălbatică. Am parcat mașina sus pe deal și am coborât pe jos spre plajă. În imediata apropriere era complexul, ce vrea să rivalizeze cu atmosfera balineză. Din ce am văzut eu, nu m-a impresionat în mod special.

În sfârșit am ajuns și pe plaja Cochilia, ultima fiță pe litoral. Am dat de o plajă destul de îngustă cu un nisip nu foarte fin! Algele tronează la intrarea în apă, semn că se vrea păstrată sălbaticia zonei. Sau mai curând e vorba de nepăsare. O să dezvolt mai încolo acest subiect.

Am fost întâmpinați de un tip, gen hippie! Lume nu prea era pe plajă fiind în cursul săptămânii si destul de devreme. Cochilia fiind singura plajă amenajată din zonă, avea si niste prețuri pe măsură. Un puf cum zicea el, de fapt o saltea mai mare se închiriază cu incredibila sumă de 80 de lei. Norocul nostru că suntem destul de subțirei -)), mai ales soția, că am închiriat numai una. Deci 4 persoane, două pufuri, 160 de lei. Ieftin ca braga.

Dar ce-i așa special pe plaja Cochilia? Au umbrele din lemn si stuf, au pernele astea mari denumite generic puf, au două leagăne de lemn, destul de funny făcute, de unde influencerii si nu numai postează tot felul de poze pe instagram.

Au un beach bar foarte fain făcut din lemn. În fața lui sunt amplasate două bărci pescărești ieșite din uz si niste hamace. Chiar e foarte tare, Iar personalul de acolo, probabil ardeleni după accent e foarte fain. Băieti și fete foarte simpatici.

Mai sunt si niste zone unde să te ferești de soare acoperite iar foarte funny cu năvoade. Se vede mâna unui arhitect cu gusturi bune. Chiar am fost surprins în mod plăcut, să văd așa ceva pe la noi.

La bile albe trebuie să trec si toaletele curate, îngrijite și cu măsuri speciale anti covid!

Pe plajă chiar era o lume mai selectă, tineri educati aș putea spune. Nu am văzut burtoși cu lanțuri, nici pitipoance, nici manele, nici semințe, nici vânzători ambulanti. Este o atmosferă tare faină după părerea mea.

Sunt si multe minusuri. Apa este destul de adâncă și plină de alge la mal, așa că nu prea ești atras să faci o baie acolo. În schimb culoarea apei mi s-a parut incredibilă. O fi si din cauza pandemiei, nu știu, cert este că avea o culoare turcoaz nemaivăzută de mine la Marea Neagră.

Exact cu o zi înainte să ajungem pe această plajă am auzit la radio de un amplu control în zonă, în care s-au dat multe amenzi și s-au închis mai multe terase. Nu am crezut că a venit tsunami. Nu era absolut nicio terasă deschisă. Nici la Cochilia nici pe restul plajei. Nici măcar Cherhanaua din zonă nu era deschisă.

De-abia în capătul plajei era o terasă, tot închisă și ea, dar unde ospătarii s-au oferit să ne servească la pachet. Ne-am mulțumit cu un prânz frugal la caserolă, pe vestita plajă Cochilia. Nici măcar pește nu aveau din pricina furtunii de pe mare, din ziua precedentă.

Concluzii: plaja Cochilia este o plajă semi sălbatică cu preturi extrem de mari. Probabil se vrea ceva exclusivist, doar că ar trebui să mai lucreze ceva la capitolul curățenie.

Cu toate că nu erau mulți turiști de plajă erau o mulțime de salvamari strânși laolaltă într-un capăt al plajei. Din câte știu sunt angajați ai Primăriei. Cum tot frecau menta pe-acolo, nu puteau fi puși să curețe plaja de alge??? Întreb și eu pentru un prieten!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

este o idee interesantă, iar începutul e promițător.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

sincer mi-a plăcut mult atmosfera de pe plajă, dar și turiștii care mai erau.

Trimis de robert in 19.08.20 10:56:49
Validat / Publicat: 19.08.20 11:31:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Argentina, Bali, Brazilia, Caraibe, Chile, China, Dubai, Egipt, Europa, India, Maldive, Rusia, Sri Lanka, SUA, Thailanda...

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (robert); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

robert [19.08.20 11:08:31] »

Rog melodia: https://www.youtube.com/watch?v=Gzijb8yXErQ

mersifrumos! ​​

webmasterX [19.08.20 11:16:39] »

Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

robert