ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2010
ÎNSCRIS: 02.08.10
MAY-2009
2 AD. + 2 COPII

Adjuvant in unele cazuri

Eu am fost la Praid cu familia timp de 3 ani consecutiv, ultimul an fiind in 2009, dar din punctul meu de vedere salina mi-a ajutat foarte mult fetita care suferea de laringita striduloasa, efectele sau vazut chiar dupa prima cura de 10 zile facuta in 2006 cand avea doar 2 ani.

Tin sa precizez ca desi am plecat cu multa retinere deoarece multi comentau negativ la adresa salinei, ba chiar si doctorii considerau ca este un tratament dur pentru copii pana in 3 ani, rezultatele au fost mai mult decat imbucuratoare, mai ales ca fetita facea crize in timpul noptii pe neasteptate, fara nici un semnalment anterior, macar de vreo raceala.

Deci, dupa prima cura de 10 zile, fetita nu a mai facut nici o criza in timpul noptii, a mai racit, insa foarte importanta a fost si intensitatea racelilor, care bineinteles ca era mai mica si de durata mai scurta. Asa ca am revenit in fiecare an, pana in 2009.

Cat despre salina, pot spune ca nu este dintre cele mai bine organizata si amenajata, desi are o vechime destul de mare in comparatie cu salina de la Ocele Mari care e deschisa recent. Am sa dezvolt acest lucru spunand ca atat costul biletului cat si programul zilnic difera destul de mult (mina Praid in 2009 program de la 09-14, cost bilet 15 lei adult si plateam ceva si pentru copil desi avea 5 ani in 2009 - mina Ocnele Mari pret bilet 10 lei adult si copiii pana in 7 ani au gratuitate; programul fiind de la 09-17) inca de la intrarea in culoarele ce duc la gura minei exista deosebire de iluminare (la Praid de-abia zaresti drumul pe care-l parcurge autobuzul, in timp ce la Ocnele Mari traseul este luminat in intregime) Odata coborat din autobuz:

- la Praid ai la dispozitie 150 scari din lemn la coborare si tot atatea la urcare. Este bine pentru cei fara carucioare sau alte bagaje, dar ce facem cei cu copii in carucioare si cu alte obiecte de joaca pentru copii, avand in vedere ca intervalul de sedere in mina difera intre 30 min- 3 ore, depinde pentru ce afectiune trebuie sa stai si de alte tipologii ale fiecaruia; timp in care copiii trebuie sa aiba o preocupare, in afara de datul pe leagane sau la topogane (unde cu greu se pot urca deoarece sunt din metal si sunt alunecoase, iar distanta intre scari este considerabila)

- la Ocnele Mari autobuzul te lasa in gura minei.

Este adevarat ca este diferenta de concentratie de sare intre cele 2 mine, Praidul avand o concentratie mai ridicata, lucru sesizat chiar din autobuzul care traverseaza galeriile, ai senzatia ca te sufoci, insa pe parcurs organismul probabil ca se obisnuieste si dispare aceasta senzatie sau este tot mai slaba odata cu cresterea numarului de coborari in mina.

La Praid nu exista un spatiu de joaca organizat mai mare pentru cei mici, pana in 3,4 ani inafara de o groapa cu sare macinata care inlocuieste nisipul si unde copii se pot juca doar daca parintii le pun la dispozitie cele necesare; la Ocenele Mari la spatiul de joaca destinat celor mici gasesti galetele, tot felul de ustensile pentru nisip, masini de plastic, mingiute de plastic, casute de plastic destinate jocului, un spatiu amenajat special pentru vizionarea filmelor pentru copii, pista pentru masinute si triciclete, casuta lui Mos Craciun.

Atat la Praid, cat si la Ocnele Mari exista o capela in interiorul minei cu program de liturghie.

La Ocnele Mari exista si un lac micut cu apa sarata si cu o moara de apa, foarte frumos amenajat, la marginea caruia poti sa stai si sa inspiri aerul probabil mai umed in acea zona.

La Praid exista mese de tenis de masa, in timp ce la Ocnele Mari exista atat mese de tenis, cat si teren de fotbal si baschet.

Spre deosebire de Praid, la Ocnele Mari exista paturi icluse in separeuri unde cei cu tratament pot sa se intinda pe perioada sederii in mina

La Praid, pe o alta galerie se poate merge la crama care este amenajata din 2007, daca nu gresesc, unde se organizeaza tot felul de petreceri si intruniri si unde se pot degusta tot felul de soiuri de vinuri si tarii.

Bineinteles ca nu lipsesc chioscurile cu dulciuri, vin cald sau cafele ori ceaiuri, avand in vedere ca se sta la tratament in mina si 3 ore.

E bine de stiut ca daca te duci pentru tratament e indicat sa alegi o perioada din an cand temperatura de afara este apropiata cu cea din mina, respectiv lunile aprilie si septembrie. Sansele de a scapa de o raceala sunt mai mari pentru ca pe timpul verii transpiri si odata intrat in mina transpirat e destul de periculos. Totodata in aceste perioade am observat ca nu e agitatia din cursul verii cu afluxul mare de vizitatori, cand si in mina se formeaza un strat de umezeala pe jos si transportul este anevoios.

Ce nu mi-a placut la Praid a fost lipsa unui drum special pentru pietoni, de la intrarea in localitate si pana ajungi la mina trebuie sa traversezi pe margine drumul national care este foarte circulat.

Cat priveste distractia, nu se poate vorbi de asa ceva, dupa orele 20 nu prea mai ai ce sa faci.

E pacat ca avem resurse si nu sunt exploatate la adevarata lor valoare, daca vecinii nostrii ar beneficia de resursele noastre sunt sigura ca ar face minuni, iar financiar... nu mai vorbesc.

Trimis de cod in 07.09.10 17:33:34

VIZUALIZĂRI: 3270 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cod); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

recul*
[07.09.10 20:36:21]

interesanta abordarea ta prin comparatie! da, ai dreptate, aerosolii sunt nemaipomeniti, eu am stat cu copilul care are polipi cateva ore la Slanic si s-a cvazut imediat. nu mai sforaie si respira mai usor noaptea.

liviur*
[07.09.10 23:11:22]

Ma gandeam vazand unele reviwuri că unele complete si foarte frumos descrise ca acesta nu primesc f. multe voturi, iar unele scrise mai putin frumos ca acesta au voturi mai multe.

liviur*
[07.09.10 23:12:44]

Pentru acesta iti ofer fara nici o retinere 400 PMA.

biancuta
[08.09.10 00:34:30]

Interesanta comparatia ta, pacat ca nu ai mentionat in titlu ca faci o comparatie. Am auzit ca la Praid concentratia sarii si umiditatea sunt optime, iar rezultatele sunt foarte bune.

bessondm
[08.09.10 09:31:28]

Foarte interesante descrierile celor doua saline, mai ales descrierea avantaje/dezavantaje, puse in oglinda. Felicitari pentru rabdarea cu care ai sintetizat esenta experientelor din ambele locuri.

dartax
[08.09.10 10:25:28]

La Praid stand, poti vizita seara fie Sovata fie Corund, sunt la 8 km parca ...

codAUTOR REVIEW
[08.09.10 10:55:14]

Va multumesc pentru aprecieri. Incerc prin intermediul celor scrise de mine sa -i informez pe cei care citesc acest gen de reviuw-uri intr-o maniera cat mai obiectiva si realista. Nu am fost in prea multe locuri in strainatate, dar in tara pot spune ca am fost aproape in toate zonele si revin cu placere in unele locatii, sperand insa ca turismul din tara noastra sa ajunga la un nivel de marca(sunt o optimista incurabila)

Intr-un alt reviuw o sa pun cateva randuri legate de Sovata, unde bineinteles ca am fost, insa lucrurile din pacate nu sunt atat de imbucuratoare pentru o statiune atat de veche, cu traditie in tratamente de diferite afectiuni si care este din pacate cautata mai mult pentru intruniri si traning-uri ale unor companii cu activitate in tara.

Va doresc o zi buna tuturor!

[08.09.10 17:16:36]

Bun si util review.

deliutza27
[08.09.10 17:41:33]

Un SB binemeritat pentru cuvintele tale...si pentru ca m-ai convins sa-mi planific o vizita cat mai curand in locurile descrise de tine. Felicitari!

bessondm, biancuta, cod, dartax, deliutza27, liviur*, recul*
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Praid: