ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2010
ÎNSCRIS: 21.08.10
JUL-2009
team-building

Merita pentru ca este unic, dar...

Am fost in 2009 in vara la Gura Portitei cu compania, si cand am aflat unde vom merge am facut un research pe net, sa vad fotografii si impresii, si mi-a placut mult locatia. Asa ca am ajuns fericit acolo, ca tot omul, pana la Jurilovca (sper ca am scris bine ca e o denumire ciudata) cu masina si dupa aceea cu un vaporas. Pentru masina ai o parcare cu plata si paza, asa ca teoretic e in siguranta, practic eu nu as lasa 100 ron la vedere pe bord :). Buun, asadar:

1. Drumul: in mare cam de oriunde vii din tara mergi pe drumuri romanesti care sunt cum sunt, cele din judetul Tulcea nu fac diferenta. Sunt portiuni bune si altele mai rele, ajungi teafar. De la Jurilovca ai de luat doar vaporasul, asa ca daca ai rau de mare te pregatesti de aproximativ o ora de mers pe apa, ceea ce este FOARTE frumos.

2. Locatia: cand ajungi si vaporasul ancoreaza, te trezesti pe o bucata de pamant situata intre mare si canalele dunarii, arata bestial. Partea de mare este ceva ce nu mai gasesti in Romania, vorbim de cateva deschideri intre stanci, cu un nisip super fin si cu un platou al marii lin, puteti intra in apa si merge mult spre larg fara ca nivelul apei sa creasca mult (evident bine pentru cei ce nu stiu sa inoate sau pentru cei cu copii). Cand am fost noi era liniste, loc foarte mult sa poti pune un prosop, nu te streseaza nimeni cu porcarii gen "sa platiti obligatoriu sezlong... ". Marea e tot neagra, adica o mare care mie nu imi place, dar e lina si calda si te simti bine in ea, chit ca nu ii vezi fundul ca in alte tari.

Pe plaja sunt posturi de salvamar, ai un "beech-bar" daca pot spune asa, exista si teren fotbal dar de ciment, grija la cazaturi.

Partea de delta e si nu e, adica eu ca un impatimit al deltei pot spune ca toate canalele care trec pe aici nu iti confera o intimitate pescareasca, sunt canale circulate si sunt mai mult pentru pescarul amator care vrea sa stea pe un scaun cu undita in mana si eventual o bere... adica foarte fain :)

3. Cazarea: practic ai 3 variante mari si late, una cu cortul si aici e treaba ta, ai un camping amenajat cu dusuri, imprejmuit si curatel la capatul plajei, a 2-a varianta este la casute, clasicele casute romanesti de campare, nu am fost inauntru dar de afara pareau mici si calde... adica in casuta vara e cam cald. A 3-a varianta este o camera de inchiriat in unitatea de aici, sunt mai multe corpuri. camerele unde am stat eu sunt mici, cu gresie pe jos, cu un dus practic o gaura in podea si dusul, tot cu faianta si gresie, adica rudimentar. Camerele au plasa de tantari si aer conditionat, dar sunt mult sub cat platesti. Practic platesti locatia care chiar este unica in Romania, camerele erau undeva la 260-300 ron si nu faceau mai mult de 100-150 ron, dar repet... daca vrei hrana pentru suflet merita! aaa... si mai e ceva, pe langa hrana pentru suflet, si aerul conditionat merita!

4. Mancarea: proasta spre foarte proasta, evident ca au multe preparate din peste, dar unele sunt cam dubioase, stiu ce zic. Au si preparate de porc/pui, dar la preturi mari. E bine sa veniti cu ceva de acasa, nu va opreste nimeni.

5. Personalul: cei de la restaurant, cei de la cazare, cei de la baruri sunt toti ok, se incadreaza in normal, nu am nimic de zis de bine sau de rau. De fapt de bine este ca pentru cativa lei faci rost de ce momeli vrei tu ca si pescar, si la fel daca vrei un vin de casa sau o tuica buna se rezolva cu bastinasii, noi am luat cu damigeana asa ca a fost bine!

Concluzii: am pastrat pentru final faptul ca te poti caza pe o insula artificiala, iar camerele au unele o terasa care da chiar in micile canale din jur. Adica te poti trezii dimineata, deschizi usa la camera, iesi pe terasa, te asezi pe scaun si... dai la peste cu o cafea in fata si o sotie draga care inca doarme in pat (desi eu am fost cu colegii, asa imi imaginez!). Si dupa aceea iesi din camera, mergi 30 metri si faci baie in mare. Ca sa termin... merita! Nu primesti conditiile de cazare pentru care platesti dar natura compenseaza triplu, o data in viata asta merita!

Multumesc,

Bogdan.

Trimis de bogdan_andrei in 28.08.10 20:00:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GURA PORTIȚEI.

VIZUALIZĂRI: 7719 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan_andrei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mirelopodu*
[28.08.10 20:38:17]

Da, intr-adevar am citit si eu toate reviewurile de pe AFA, dupa care am intrat si pe siteul lor, mi se pare un loc deosebit din Romania, care cred ca e unic in felul sau. M-a fermecat si pe mine. Insa mi se pare cam piparat ca pret, probabil tocmai din cauza ineditului. Dar pentru cine uraste plajele aglomerate si concediile gen "Nisipurile de aur" sau alte asemenea, inclin sa cred ca merita.

Mi-a placut chestia cu "te asezi pe scaun si... dai la peste cu o cafea in fata si o sotie draga care inca doarme in pat (desi eu am fost cu colegii, asa imi imaginez!)" . Super tare.

mirelopodu*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Gura Portiței: