ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.12.2020
Raport PREȚ/CALITATE: REZONABIL
3 AD. + 1 COPII -- v: 8

Descoperă Gura Portiței

Locul unde Marea Neagră sărută Delta

Gura Portiței se afla de mult timp pe lista noastră de locuri de vizitat din România - iată că în 2020 am reușit să ajung aici pentru prima dată. Am petrecut aici aproximativ 8 ore și mi-am promis că voi reveni - am fost foarte încântat de ceea ce am găsit. Încercați să ajungeți aici cât mai de dimineață pentru a petrece mai multe ore în acest mic paradis.

Cum se ajunge? Doar cu barca, cu plecare din micul port din Jurilovca. Cu o seară înainte am fost în recunoaștere prin port și am făcut o rezervare la una din bărcile de aici. Fiind aproape de jumătatea lunii septembrie, se pare că nu era nevoie de această rezervare - în sezon este mai sigur să o faceți. Bărcile pleacă pe măsură ce se completează numărul de locuri din fiecare. În general sunt bărci de 10 -20 locuri, astfel că nu va dura prea mult până veți porni la drum.

Plecarea a fost stabilită pentru ora 9 dimineața cu rugămintea de a fi prezenți cu 10 minute înainte. În port și în apropiere sunt multe locuri de parcare, iar dacă ești cazat în Jurilovca ai scăpat - poți veni pe jos. Pentru cei ca noi, costul unui transfer dus-întors este de 60-70 lei/persoană, iar durata unei curse este de 20-25 de minute. Se iese din portul Sf. Gheorghe pe un canal, apoi se străbate cu viteză lacul Golovița. După debarcare se stabilește de comun acord, ora la care se face returul. Cei care sunt cazați la Gura Portiței, au asigurat transferul gratuit cu ambarcațiuni proprii.

Există două plaje amenajate plus una mai sălbatică, neamenajată, unde se poate sta cu cortul. Un spațiu delimitat este destinat exclusiv celor cazați, restul fiind la liber. Pentru un sezlong se plătește 30 lei (preț septembrie 2020), dar te poți așeza și pe nisip sau pe propriul cearceaf. Cei cazați în complex beneficiază și de o piscină. Pe plajă este amenajat un loc de joacă și o tiroliană pentru copii.

Am explorat puțin complexul – aleile sunt îngrijite cu multe flori, mai multe bungalouri, dar și căsuțe pe plajă. Lipsa aglomerației din lunile de vârf a făcut și mai plăcut timpul petrecut aici - era mai multă liniște, mai puțini turiști, spațiu mai mare pe plajă. Pentru a doua decadă a lui septembrie, marea a fost nesperat de caldă, numai bună pentru scăldat. Apa era limpede, de un albastru minunat, de nu mai știai dacă ești în Grecia sau în România... totuși este altă lume comparativ cu stațiunile de pe litoral.

Un beach-bar oferă băuturi diverse, dar și muzică la un nivel decent. În fața acestui bar există o terasă cu umbrele, unde puteți savura băuturile reci, dar puteți să le luați și la sezlong. O apă este 6 lei, iar un Pepsi la sticlă de 250 ml costă 8 lei. Prețurile nu sunt mici, dar trebuie să ținem cont că totul se aduce pe apă. Ne-am așezat la vreo 50-60 de metri distanță de beach-bar, astfel că auzeam doar valurile, pescărușii... și din când în când un glas cristalin de copil„Mamiiii, vreau apă’’.

Mergeți la Gura Portiței pentru că este una din locațiile ideale pentru relaxare, încărcarea bateriilor și deconectarea de la stresul zilnic. Dacă alegeți să vă și cazați aici veți beneficia de un răsărit minunat și de o plimbare agreabilă pe plajă ca să prindeți ultravioletele. Mai multe info - guraportitei.ro

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de BOGDAN DSN in 13.12.20 14:15:01
Validat / Publicat: 13.12.20 15:30:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GURA PORTIȚEI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (BOGDAN DSN); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P07 Apa are culori frumoase

Dan&Emascris / TELEFON [13.12.20 16:14:48] »

Astazi e pentru mine ziua articolelor tale.  Iata intr-adevar o destinatie pe care au apreciat-i si altii, dar inainte de toate un loc unic despre care asa frumos ai scris in titlu ca marea saruta delta. ​​

​​Nu am ajuns pe aici si nu stiu daca voi pasi cadva desi e foarte tentant, dar eu nu sunt asa fan plimbari pe apa, asa ca ma mai gandesc. ​​

Cu doar cateva ore in urma am recitit insa articolul tau despre Albota pe care il  pusesen la favorite in mintea mea. Si azi m-am hotarit sa facem o iesire de iarna la poalele Fagarasului si am rezervat cateva nopti la ei. ​​

​​Felicitari pentru articolele si pozele tale de mare calitate. Numai bine! 😃

mishu [13.12.20 16:19:37] »

@BOGDAN DSN:  Foarte inspirat titlul articolului iar recomandarea insotita de aceste poze minunate mai mult decat bine venita.

Felicitari, votat cu mare drag. ​

Mika [13.12.20 17:13:26] »

@BOGDAN DSN:  Foarte frumoasă plajă, o compar cu cea din Sfantu Gheorghe. Anul acest am fost și eu in deltă, pentru prima dată am stat mai mult. Mi-a plăcut, sper să mai revin iar Gura Portiței o pun pe listă.

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [14.12.20 19:09:50] »

@Dan&Ema:  Mulțumesc pentru aprecieri - mă bucur că pot fi utile articolele scrise de mine. Nouă ne-a plăcut foarte mult la Gura Portiței - poate că în plin sezon nu este așa agreabil (mai cald, mai multă lume etc). Fă-ți curaj și mergi acolo, măcar o dată.

Albota este o altă locație încântătoare​ - un sejur plăcut vă doresc!

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [14.12.20 19:10:37] »

@mishu:  Mulțumesc Mishu.

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [14.12.20 19:13:09] »

@Mika:  Neapărat trebuie să o treci pe listă. Și Delta este minunată, chiar merită văzută, chiar în mai multe locații.

Rodel [15.12.20 16:47:53] »

Delta Dunării... Gura Portiței, locuri de vizitat, dar atât de greu de ajuns la ele! Din Sibiu ajung mai ușor în... Delta Nilului! Review-ul tău mi-a adus însă aproape această așezare din Deltă, pozele, la fel, încât nu pot decât să-ți mulțumesc.

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [15.12.20 21:18:18] »

@Rodel:  Mulțumesc Rodel - dacă poți ajunge la Gura Portiței, nu ezita să o faci. Merită din plin, este o lume diferită față de alte stațiuni de pe litoral. Parcă îmi pare rău că am amânat mulți ani vizita aici - totuși cred că voi reveni destul de curând.

Mă bucur că ți-a plăcut ceea ce am scris.

Toate cele bune!

4 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    Dan&Ema, Mika, mishu, Rodel

pagină generată în 0.0749661922455 sec