ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2022
Familie
24 AD. + 21 COPII -- v: de la 2 la 13
EXCELENT

Bucurie dupa pandemie

Dupa ce anul trecut am fost la Selectum Luxury unde nu prea am fost dati pe spate (vezi impresii), am vrut sa revenim la vechea iubire Gural Premier Belek, insa cele 2 comentarii postate de acolo anul trecut in care se mentiona ca Guralul nu mai este ce a fost, au cam bagat frica in noi. Astfel citind pe AFA ca lantul Delphin si-a revenit in ultimii ani, cu inima putin indoita am zis sa riscam si bine am facut.

Am ajuns in jurul orei 09.00 in receptie dupa ce am parcat masinile in parcareade langa hotel (aici un mic minus intrucat trebuie sa mergi cateva minute, hotelul nu dispune de parcare in interior).

Stiam ca nu vom primi camerele mai devreme de ora 14.00 asa ca am lasat bagajele in masina si ne-am dus pregatiti de plaja ca sa lasam voucherele si sa ne luam bratarile -- parca prea mov pt gustul meu :)

Dupa cateva bai in mare si masa de pranz, ne-am intors la receptie pt a lua cartelele de la camere.

despre SERVICII

Tot personalul a fost foarte amabil si politicos chiar daca nu erau cei mai buni vorbitori de lb engleza, nu am ce sa le reprosez.

Un plus pt personalul de la bucatarie care le-a facut copiilor prietenilor nostri cu intoleranta la gluten toate poftele.

Inca din prima zi au venit si ne-au aratat in restaurant toate produsele care nu contin gluten si nu a fost masa la care sa nu le pregateasca cate un desert sau ceva special.

Felicitari nota 10 cu 3 de plus!

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camerele pe care le-am avut noi la etajul 2 erau toate la fel, intr-adevar nu foarte mari dar dotate cu un pat dublu, unul simplu si o canapea, ceea ce pt noi (2 adulti si 2 copii de 8 si 9 ani) a fost suficient.

Bineinteles ca am avut seif, halate, papuci (am prins seria alba, neinscriptionati probabil pt economie), televizor pe care nu cred ca l-am pornit, minibar umplut zilnic cu apa, sucuri si bere, cana electrica pt ceai si ness, chipsuri si napolitane.

Curatenie s-a facut zilnic (dupa ce am citit aici ce salariu mic au femeile de serviciu, in fiecare an am grija de ele) precum si schimbul prosoapelor.

Despre gelul de dus (a scris un coleg ca mirosea cam ciudat) nu as vrea sa comentez tinand cont ca anul trecut am avut la Selectum cosmetice din gama Bvlgari si poate as fi subiectiv.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul dejun in restaurantul principal: fresh de portocale, lapte pt copii rece si cald, cafea la expresor, ceaiuri, somon fume, branzeturi de toate felurile, masline, oua pregatite in toate felurile, fructe, mezeluri (mi s-au parut cam subtiri la capitolul asta), tot felul de produse de patiserie si multe altele (era imposibil sa nu ti placa ceva)

Pranzul in restaurantul principal mi s-a parut mai putin diversificat decat cina dar gaseai de obicei doua supe crema, gratar de peste, de pui, prepelita sau vita, cateva feluri de mancare gatita, garnituri (orex, legume, cartofi, etc), prajituri, inghetata, fructe si altele. In zona piscinei precum si la casutele dinspre plaja se putea servi pizza (iti facea pe loc cu orice voiai in maxim 10 min), cartofi copti, kebab, crispi, aripioare si alte mancaruri gen fast food.

Cina: Aici e greu sa enumar tot ce am vazut de la miel, curcan, vita pana la cele 4 tipuri de peste proaspat (somon si dorada aveau zilnic) pe care ti-l prajeau pe loc, fructe de mare si sushi in cateva seri. Doar daca te apucai sa gusti cate putin din fiecare plecai in genunchi :) Bauturile au fost toate la sticla, sucurile din gama Pepsi, bere Efes, Becks si Miller, vin foarte bun alb si roze, rosu nu beau, vodka Absolut, Whisky Jameson, Jack Daniels, Bells si altele, tequila Olmeca, coktail-urile spuneau fetele ca sunt bune.

Barurile sunt destul de multe nu ma apuc sa scriu despre fiecare, se gaseste programul pe site-ul lor. Ideea este ca daca ai ficat puternic, exista tot timpul cel putin un bar deschis.

Sunt mai multe restaurante a la carte unde poti sa rezervare gratis dar capacitatea lor este destul de micuta. noi am fost mai multe familii fiecare cu cate 2 copii si a trebuit sa ne impartim cate 2 familii pt a prinde locuri.

La pescaresc nu am resit sa prind (prietenii nostri care au fost ne-au spus ca nu au primit nimic in plus fata de ce era in restaurantul principal) si am ales chinezescul. Am comandat fiecare altceva pt a gusta cat mai multe feluri si am plecat foarte multumiti.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja este cu nisip fin si este dotata cu suficiente sezlonguri astfel incat la orice ora ajungi este imposibil sa nu gasesti ceva liber. Intrarea in mare era brusca, in cativa metri ma depasea. Pe ponton sunt cateva pavilione private contra cost unde nu am vazut niciodata pe nimeni, cateva zeci de sezlonguri care erau mereu ocupate dar in schimb sunt mese libere la bar unde poti savura o bere.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Piscinele: piscina tristilor la care nu am fost, piscina principala foarte curata cu apa ciorba si piscina pt copii mici (desi nu ma mai incadrez aici, mi s-a parut o idee foarte buna, fiind pozitonata in lateral cu multa umbra si tot felul de tobogane si jucarii evitandu-se astfel deranjul reciproc)

Toboganele pt adulti si copii mai mari sunt deschise de la 10.00 la 12.00 si de la 14.00 la 17.00, chiar daca nu sunt foarte multe mi s-au parut destul de bunicele, copiii au fost foarte incantati.

Exista si un mini club dar cum v-am spus si mai sus, nu ma mai incadrez si nu l-am vizitat, insa piesa de rezistententa pt. categoria noastra de varsta a fost Luna Park-ul (masinute tamponate, carusel, canguri, barcuta, etc).

Cu toate ca avea un program cam scurt de la 19.30 la 21.30, a fost de senzatie, copiii distrandu-se maxim.

Am incercat intr-o zi sa vizitam Delphin Imperial si dupa multe certuri cu managerii de acolo (puneau aceeasi placa cu pandemia) am reusit. Nu am intrat in restaurant pt ca am venit de pe plaja dezbracati, insa mi s-a parut cam aceeasi idee, singura diferenta am observat-o la sucuri care erau la cutie.

In alta zi am vrut sa vizitam tot de pe plaja hotelul Delphin Diva dar aici ni s-a pus aceeasi placa cu pandemia si nu ne-au lasat sub nicio forma sa intram. Dupa ce le-am spus ca reusisem sa vizitam Imperialul ne-au intrebat nr. camerelor, au sunat la receptia noastra si ne-au spus sa ne intoarcem la hotel si sa venim cu bilet scris pe la intrarea principala. Am renuntat. Oricat as incerca nu reusesc sa inteleg mentalitatea asta.

Cu toate ca au niste minusuri pe care le-am enuntat, ni s-a parut un hotel frumos, compact unde ne-am simtit extrordinar si cu un raport calitate - pret foarte bun.

Trimis de iancusabin in 17.08.22 00:46:25
Validat / Publicat: 17.08.22 10:57:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2281 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iancusabin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

iancusabinPHONEAUTOR REVIEW
    [17.08.22 11:17:07]

Mulțumesc webmaster pt reasezare

elenaadinaPHONE
    [19.08.22 15:36:30]

Felicitări pentru vacanta reușită!

Am văzut multă, multă mâncare fel de fel!

Toate arată foarte bine!

iancusabinPHONEAUTOR REVIEW
    [19.08.22 15:41:02]

Mulțumim! Nu ne a fost ușor cu atâta mâncare! Și nu numai arătau bine erau și foarte gustoase

M'LiviuPHONE
    [20.08.22 21:16:48]

Da... Da și iar da!!! Pot spune ca cine a fost in 2021 si in 2022 la Delphin Palace nu a dat greș in nici o privința... probabil si la celelalte Delphin uri. Eu anul trecut am reușit sa vizitez Diva si anul acesta pentru 2 ore împreună cu băiatul meu Imperial... Mai luxos este adevărat dar ca servicii la fel...

Felicitări pentru vacanta reușită și pentru faptul ca ați fost in număr asa mare.

Ati depășit grupul nostru ????????????.

Despre servicii, despre distracție despre calitatea băuturilor a mâncării a dulciurilor... Cred că pozele spun totul...

Încă o dată felicitări ????????????????????

elenaadina, iancusabin, M'Liviu, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Palace Resort: