ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2021
10 AD. + 9 COPII
REZONABIL

Sub orice critică

'Lux' pe economie

Desi nu voiam sa scriu despre acest hotel, pt a nu intra in polemica iar cu cei mai cunsocatori decat mine, nu pot sa ma abtin cand vad ca toata lumea il compara cu GURAL si il recomanda ca fiind mai bun. Eu nu sunt de aceeasi parere.

Am fost in perioada 17.06-26.06.2021 un grup de 10 adulti si 9 copii cu varste cuprinse intre 1 si 13 ani. Am ales acest hotel deoarece Gural -ul din Belek a fost inchis iar la cel din Tekirova nu am vrut din cauza pietrelor din apa, iar noi mergem la mare in special pt copii si apoi ne gandim si la alte aspecte.

Hotelul este intr-adevar luxos, camerele sunt mari, serviciile aproape ireprosabile, bautura de buna calitate si cam atat.

Probabil daca nu as fi avut copii, altfel ar fi sunat comentariul pt ca aspectele pe care vi le voi povesti in continuare nu m-ar fi interesat, dar asa...

In primul rand, in aceasta perioada marea majoritate a turistilor erau romani care au venit ca si noi la pomul laudat, uneori ma simteam ca la Eforie????

In al doilea rand nu a fost niciun spectacol timp de 9 nopti, nu club deschis, o singura fata care canta seara live pe ponton si cam atat, in timp ce la alte hoteluri ex Delphin erau spectacolele seara de seara.

Desi in resort este o zona de vilute cu nenumarate tobogane si leagane pt copii, aquapark si luna park, in opinia mea hotelul nu a fost gandit pt familii cu copii.

Cu ce ma ajuta pe mine oglinda din camera de 3x2 m cand am langa mine 2copii?! ????

ce ma fac cu baia fara usa in aceleasi conditii?

Cum reusesc sa ajung in acelasi timp si la amfiteatrul pt copii care este la 1 km de hotel si la singura "atractie pt adulti" muzica live de ponton? si lista poate continua

Cum pot sta eu seara cu copiii la Luna Park care desi este deschis doar 1 ora de la 21.00 la 22.00 cand nu am nicio masa unde sa stau, sa astept si sa pot bea ceva?

La fel si cu locul de joaca pt copii situat intr-o cladire de langa Luna Park si deschis de la 20.30-22.00.

Ca sa nu mai zic de Aquapark care are program intre 10.00-12.00 si 14.00-16.45 si nu are nici macar un amarat de bar, avea un singur frigider cu sucuri si apa care se termina la ora 15.30. Nu am mai intalnit un asemenea program nici la cel mai sarac hotel la care am fost.

Pt cei cu copii, mai vi se pare lux acum?

Daca da, succes.

In opinia noastra totul este gandit foarte prost pt familiile cu copii, chiar nu reusesc sa imi explic de ce au investit atat in zecile de tobogane si leagane. Poate pt poze.

Daca ar fi sa compar cu GURAL nu as alege niciodata acest hotel, nici daca ar costa mai putin cu 4-500 de euro.

despre SERVICII

Serviciile sunt aproape ireprosabile, servire la masa, la sezlong pe plaja, la piscina ospatarii pe role isi dadeau silinta insa erau prea putini comparativ cu cati oameni erau.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Noi am avut 3 camere la etajul 3 si 2 la etajul 6. Toate camerele sunt intr-adevar mari insa cele de la etajul 6 nu au balcon (sau cel putin cele pe care le-am avut noi) si au un miros puternic de canalizare.

Parca nu prea este ok la nivelul asta.

Am dat nota 8 aici pt ca eu am avut camera la etajul 3 cu balcon, insa pernele sunt groaznice (si pt ca nu prea am putut sa dorm as fi dat nota mai mica dar mi-a fost frica ca ma ia lumea la pietre????????). Nu am intalnit asa perne proaste nici la cea mai ieftina pensiune din Romania.

Curetenie mi-a fost facuta zilnic insa minibarul se umple mai din 2 in 2.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Sistemul este ca la impinge tava: te plimbi cu farfuria in mana si le spui ce vrei iar ei iti pun in farfurie, mai putin dimineata inainte de 8 cand ospatarii abia incep programul si sunt maxim 2-3 in sala. Atunci poti sa iti pui singur si nu zice nimeni nimic. Cum zicea prietenul meu: "doar saracii se trezesc asa de dimineata".

Micul dejun mi s-a parut la fel zi de zi, nu pot sa spun ca mancarea este de proasta calitate ci mai degraba mai pe economie.

Pranzul cu 2 supe, gratar si cateva feluri de mancare gatita, pizza, paste, foarte slab la capitolul peste. In afara de seara mediteraneana, am vazut de cateva ori dorada, somon, peste sabie, macrou si peste mic.

Seara putin mai bine.

In comparatie cu GURAL, slabut la mancare, ca sa nu mai zic de dulciuri.

Cand faceau clatite aveau ca si prezentare cutii de bomboane belgiene iar crema de o puneau era budinca, tot de poza.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja din aceasta zona este cu nisip fin si intrare in mare destul de lina. Dimineata apa era ca in lac iar dupa-amiaza erau valuri. In afara de o bucata mica de pietre la intrarea in mare, in rest este nisip fin.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Am scris mai sus, niciun spectacol, niciun club, tristete maxima.

Trimis de iancusabin in 05.07.21 01:39:20
Validat / Publicat: 05.07.21 06:22:11

VIZUALIZĂRI: 3417 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iancusabin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.07.21 06:20:11]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 103660&hid=9610.

[05.07.21 18:10:45]

@iancusabin: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

iancusabinAUTOR REVIEW
[05.07.21 19:38:52]

????

IonelGPHONE
[05.07.21 22:54:25]

Daca ma gandesc bine voi erați aceia care in momentul în care veneati la plaja va luați un brat de prosoape si ocupați cate 10 șezlonguri fara sa le folosiți și pe deasupra mai țineati ocupate tot atâtea si la piscina fara sa treceți macar o data pe acolo. Si mai ai tupeul sa spui ca teai simțit ca si la Eforie. ????????

La banii la care este acest hotel serviciile sunt premium.

[05.07.21 22:57:07]

@IonelG: Asa e, ai dreptate. Venisem direct de la sapa din solar si e prima oara cand vedeam un hotel de 5 stele. Despre servicii daca ai citit bine si eu am spus ca sunt premium

[05.07.21 23:03:19]

@IonelG: Referiri sunt interpretate drept atac la persoană - intolerabile pe AFA. Dealtfel, judecarea, etichetarea unor oameni pe care nu îi cunoști denotă niscaiva carențe de educație...

AVERTISMENT

Ești user nou, altfel primeai direct „galben”

tm-tc
[06.07.21 10:42:53]

Lipsa spectacolelor nu e vina lor, au fost interzise pana la 01.07 din cauza pandemiei. Au fost multe discutii pe tema asta, de ce unele hoteluri au tinut spectacole, dar totusi majoritatea nu au tinut.

E riscant pentru ei sa tina pentru ca isi pot pierde certificarea de Safe Tourism ceea ce inseamna inchiderea completa a hotelului pana la urmatoarea recertificare (o luna cred), evacuarea si relocarea turistilor etc.

Legat de problema cu numarul mare de romani, asa este. Suntem multi, si din pacate multi stau prost la capitolul bun simt... asta e...

Corina70PHONE
[06.07.21 14:47:43]

@iancusabin: Ai perfecta dreptate, noi suntem acum la Selectum și suntem dezamăgiți, nu merita banii. Diversitate redusa la mâncare, sauna în restaurant și în spatiile comune, goana după un șezlong care are și un petic de umbra naturala, lipsa umbrei naturale și a vegetației bogate, teritoriu mic, animație și spectacole de seara slăbuțe rău.

Degeaba e luxos conceptul arhitectural, degeaba lauda toți cosmeticele Bvlgari, stau prost la capitolul diversitate mâncare, aer condiționat în spatiile comune și entertainment.

Iar faptul ca în resort sunt prezenți foarte mulți turiști romani duce la o senzație neplăcută. Nu ma refer la toți, ci la acei veniti în grupuri numeroase, cu mulți copii lăsați de capul lor sa tipe și sa alerge, iar părinții se striga unii pe alții, hahaie, se manifesta zgomotos, ca doar au dat o grămadă de bani sa se simtă bine în concediu. Ii uita Dumnezeu la mese în restaurant, se întind la suete, băuturi și cafele, iar alții se plimba cu farfuriile în brate căutând mese libere. Inițiator, nu fac referire la grupul vostru, spun doar ce am observat ca se întâmplă în aceste câteva zile de când suntem aici.

Nu as mai reveni nici gratis la Selectum și nici nu l-aș recomanda prietenilor. De banii ăștia cu siguranță poți avea un sejur plăcut sub toate aspectele, ba chiar două, în alte resorturi, unde pandemia nu și-a pus amprenta.

Aici totul e "pe economie". Aerul condiționat, iluminatul, diversitatea mâncării, înghețata e la mama naibii fata de zona de lângă restaurant, ți se topește pana ajungi cu ea la șezlong. Nici la toaleta de la restaurantul principal nu au fost în stare sa pună niște becuri mai luminoase, efectiv orbecai în cabina de toaleta, nici măcar nu îți dai seama dacă e curat, probabil ca și curățenia se face aici pe pipaite, ca pe văzute sigur nu se face. Aceeași problema cu iluminatul slab se regăsește și în camera, în baie, iar chestiunea cu lipsa ușii de la baie chiar este neplăcută și deranjanta.

As mai avea multe de zis, dar per total Selectum, asa cum se prezintă în 2021, nu merita banii platiti, si nu sunt deloc putini. O fi avut vremurile lui de glorie pana în 2019, dar anul acesta e dezamăgire pentru noi, a fost mult mai bine la Gural Premier, în 2019 (vezi impresii).

Aici se aplica perfect zicala "la pomul lăudat sa nu te duci cu sacul".

[06.07.21 16:08:59]

@Corina70: Buna! Ma bucur ca nu sunt singurul „nebun„ de aici.

Voi macar aveti spectacole, noi nu am avut deloc. Cu toti prietenii cu care am vorbit si au fost la alte resorturi mai slabute au avut spectacole.

Nu stiu cum a fost inainte acest hotel dar cu siguranță acum nu mai este la fel.

[06.07.21 22:02:19]

@iancusabin: vă rog dacă se poate sa spuneti și cât este camera pe zi pt. 2 sau 3 adulți, nu de alta ca eu am dat 250e/zi/3adl la un hotel ff aproape de acesta in belek si am un sentiment asemănător de dorinta de minime cheltuieli...

[07.07.21 00:47:44]

@eug: Salutare! 2 adulti si doi copii pana in 10 ani aproximativ 300 de euro si 3 adulti aproximativ 450 de euro cu discount de early booking inclus

[07.07.21 12:45:09]

@iancusabin: cu Avionul inclus, cred

cryss27
[07.07.21 13:53:38]

Anul trecut a fost si mai bine, toata zona pentru copii fiind inchisa, pretul ramanand acelasi. Au avut in schimb vreo 2 petreceri cu muzica house si cateva concerte live. In schimb exceleaza la selectia de bauturi fine iar la restaurantul steake house am mancat cel mai fraged si bun muschi de vita.

Fiecare hotel are avantajele si dezavantajele lui, niciunul nu e perfect. Poate doar Max Royal si Regnumul dar si pretul este aproape dublu si nu se merita pt 7 zile.

[07.07.21 14:18:42]

@cryss27: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[07.07.21 14:32:05]

@eug: fara avion

[07.07.21 14:41:19]

@cryss27: Ŕeferitor la bauturi ai dreptate, la fel si Steak House la care noi am avut o singura rezerva gratuita pe sejur.

Noua ni s a parut mai bun raportul calitate pret la Gural - vezi impresii - chiar daca nu aveau asa multe bauturi ca aici. Stau destul de bine si cei de la Gural. Cred ca poti sa rezisti 9 zile si cu bere Miller, whisky Jack, Glenfiddish, Chivas si coniac Martell. ????

[08.07.21 13:54:55]

@iancusabin: pai eu l-am gasit pe o agenție turcească saptamana trecuta la 1350 lei/ 3adl. Cum de la noi ajunge dublu?

Si daca am dat doar 250e/3adl. la tui belek ar trebui sa ma simt norocos?

iancusabinAUTOR REVIEW
[08.07.21 18:41:08]

@eug: Esti sigur ca agentia este de incredere? Tu ai rezervat pt TUI de la ei?

Daca da, te rog trimite-mi in privat numele ca sa stim pe viitor.

Niste impresii despre TUI ar fi binevenite. Bauturi, mancare, facilitati pt copii, etc.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[09.07.21 00:03:41]

@iancusabin:

Mă număr printre cei care consideră că Selectum este peste Gural. Am fost şi la Selectum şi la ambele hoteluri Gural, ce-i drept înainte de pandemie, iar opinia mea se bazează pe experienţele foarte reuşite ale unui cuplu fără copii.

În articolul despre Selectum (vezi impresii) eu am scris destul de clar că o cazare în clădirea principală o văd extrem de potrivită pentru cupluri, nu şi pentru familii cu copii, simpla introducere a unor paturi suplimentare pentru copii în camerele de altfel suficient de spaţioase stricând tot romantismul. În opinia mea, pentru familiile cu copii care aleg Selectum mult mai potrivită ar fi cazarea în zona de vile, acolo fiind grupate mai toate facilităţile pentru cei mici, iar prin separarea activităţilor nimeni nu se simte deranjat.

Atunci când am scris despre hotelurile Gural (vezi impresii şi vezi impresii) am precizat că ambele mi s-au părut adevărate paradisuri pentru copii. Nu uit nici acum după nişte ani cum la Gural Belek nu am avut parte de nicio masă în linişte fără ţipetele şi fără plânsetele celor mici, astfel că ajunsă la următorul hotel îmi ţiuiau urechile de prea multă linişte .

Niciun hotel nu a mai fost la fel ca înainte nici anul trecut şi nici anul acesta, restricţiile impuse de pandemie creând un disconfort mai mic sau mai mar e turiştilor.

În opinia mea, o vacanţă în pandemie chiar şi cu restricţii tot este mai bună decât nicio vacanţă.

Corina70, cryss27, eug, iancusabin, IonelG, tm-tc, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂSelectum Luxury Resort (ex Attaleia) [Kadriye]: