ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2021
ÎNSCRIS: 22.05.13
NOV--0001

Au inceput sa se sparga masini in Istanbul, in parcari supravegheate

Am folosit atat la dus cat si la intors ruta standard: Bucuresti - Ruse - Razgrad - Târgoviște - Omurtag - Kotel - Yambol - Elhovo - Lesovo - Hamzabeyli - Istanbul - Inegol - Bozuyuk - Kutahya - Burdur - Antalya - Side.

Am decis sa scriu acest articol in primul rand pt colegii AFA care fac escala in ISTANBUL sau merg la Istanbul la cumparaturi cu masina, pt ca desi merg de 15 ani in Turcia si eram convins ca este o tara sigura, mi-a fost sparta masina in parcare imprejmuita, pazita, cu bariere si camere.

La dus am plecat din Bucuresti in data de 16.06.2021 ora 03.15, impreuna cu alte 3 masini, nu am stat aproape deloc in vama la Giurgiu, unde nu ne-a intrebat nimeni unde mergem sau daca avem test COVID sau daca suntem vaccinati. In jurul orei 08.00 eram in vama HAMZABEYLI, la primul ghiseu ne-au cerut testele COVID sau dovada vaccinarii, pe care ne-au pus o stampila, iar apoi la politia de frontiera, desi eram singuri, a trebuit sa asteptam o jumatate de ora intrucat abia se schimbase tura si politistul inca nu isi facuse cafeaua. Cand s-a hotarat„organul„sa se apuce de treaba, ne-a pus sa deschidem masinile pt control si in maxim 15 minute am trecut toti. Am plecat apoi spre Istanbul, nu inainte de a alimenta masinile de la prima benzinarie de dupa vama TP (7,22 LIRE / litru aprox 3,6 lei) si a reincarca HGS -urile la PTT in benzinarie.

Dupa aprox 2-3 ore am ajuns la intrarea in Istanbul si au urmat 2 ore de chin, viteza 1, viteza 2, frana. Aceasta a fost cea mai grea bucata din traseu, dupa cum stie toata lumea, mai ales ca pe o portiune de 40-50 de km nu gasesti toaleta decat daca intri in oras.

Apoi de bucurie ca am scapat, am facut o pauza de masa de aproximativ o ora in prima parcare pe care am gasit-o.

Cu burtile pline, numai de condus n-aveam chef, dar ce sa facem? ne propusesem sa ajungem pana seara in Antalya.

La ora 14.00 am plecat, am avut noroc si nu am prins nici ploaie, nici radar sau alt eveniment neplacut si la ora 21.00 am ajuns la hotel in Antalya.

La intors in data de 26.06.2021, desi de obicei ne opream la Altintas, am ales sa facem oprire in Istanbul atat pt a face cateva cumparaturi scurte in data de 27 dar si pt a ne fi mai usor a doua zi.

Am plecat la ora 14.15 din Belek iar la ora 23.00 am ajuns la hotel The First Ottoman Apartments in Istanbul. Hotelul este situat la intrarea in centrul istoric si nu se poate ajunge cu masina pana la el. Astfel am parcat la aproximativ 300 de m intr-o parcare pazita 24h, imprejmuita cu gard, camere si bariere. Dupa ce ne-am luat din masina strictul necesar pt o noapte de cazare, am mers la hotel sa luam camerele in primire si sa mancam ceva.

Pe la 00.30 ne-am intors in parcare sa mai luam ceva si surpriza! masina avea geamul dreapta din spate spart, bancheta spate era rabatata iar din portbagaj lipsea un rucsac. Langa masina se aflau paznicul parcarii si 4 agenti de la Politia Locala. Desi parcarea era luminata ca pe stadion, masina era la 10 metri de ghiseul paznicului, erau maxim 15 masini, 5 camere video, hotii au reusit sa sparga 2 masini (a noastra si inca un BMW cu nr. de PH) si nimeni nu a vazut sau auzit nimic. Pe bune?

Au urmat 4 ore de declaratii, luat amprente, poze, nervi si la ora 05.00 ne-am ales cu un proces-verbal. POLITIA TURCA E IN ALERTA! BRAVO BAIETI, VA SUSTINEM!!!

Culmea este ca in timp ce hotii ne spargeau masina le povesteam la masa, unor prieteni care erau la prima vizita in Turcia, cat de sigur este si ca nu trebuie sa isi faca griji referitor la bagajele lasate in masina????.

ASA CA PE VIITOR AVETI MARE GRIJA CE VA LASATI IN MASINI.

Duminica am plecat spre Bucuresti fara cumparaturi pt ca aproape toate magazinele erau inchise, pe acelasi drum ca si la dus si am ajuns fara alte evenimente la ora 22.00 acasa.

P. S Am facut ce-am facut si tot ne-a costat mai mult decat cu avionul.

Trimis de iancusabin in 05.07.21 00:10:17
Validat / Publicat: 05.07.21 06:15:16

VIZUALIZĂRI: 1005 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iancusabin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.07.21 06:14:32]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Yoda
[06.07.21 13:53:30]

@iancusabin: Cred ca daca ai fi citit aici: vezi impresii ati fi salvat multi nervi la traversarea Istanbulului.

Eu nu las bagajele in masina, sau daca le las, nu umblu la portbagaj, ca sa nu se vada respectivele bagaje. Asta o fac peste tot. Imi pare rau de patanie, dar se fura si la Istanbul.

iancusabinPHONEAUTOR REVIEW
[06.07.21 14:23:22]

@Yoda: salutare! De obicei cand ai mai fost intr un loc de 10 -15 ori, nu mai stai sa citesti pt ca deja stii. Acum dupa ce s a întîmplat, se pot spune multi de„dacă„. Eu am scris pt a i ajuta si pe altii sa invete din greseala mea si sa n o repete

iancusabin, Yoda
Alte articole din această RUBRICĂDrumul spre Antalya: