ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2021
    Familie
    2 AD. + 2 COPII -- v: 5 și 8
    EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Super vacanță la Delphin!

Mult așteptata vacanță din 2021 a venit și după 2 nopți intermediare una În Gelibolu și una la Pamukkale (vezi impresii) am ajuns în Lara.

Hotelul ales a fost Delphin Palace datorita impresiilor pozitive citite în timp pe acest site. Le mulțumesc tuturor.

Știam ca merg la un resort care își respecta standardele și nu am avut nici o emotie chiar dacă suntem într o perioadă dificilă. Pot spune ca serviciile au crescut.

Ne-am propus sa fim la ora 9 în hotel știind ca vom fi primiți și invitați la micul dejun și la plaja pana va fi gata camera. Cu aproximativ 50... 60 km până în Antalya am prins un accident care a îngreunat traficul făcând pe o distanta de 3 kilometrii aproximativ o ora... Se mai întâmplă. La ora 10 eram în fata recepției fiind întâmpinați cu un cocktail și ajutați la bagaje. Am prezentat voucherele și adeverințele de vaccinare plus codurile Hes. Ne-au pus bratarile și la ora 10.20 serveam micul dejun.

Fiind pregătiți am mers la plajă revenind la ora 13 sa preluam camera.

Din momentul în care am întrat în acest resort am simțit ca această vacanta va fi peste așteptări și asa a fost.

Cineva afirma pe acest site într un titlu semnificativ... Turcia și cei 100 de ani care ne despart... Avea dreptate maximă...

Sunt o armata de oameni dar foarte bine organizați. Nu prea le poți găsii defecte.

Mulți sunt deranjați de popularitatea rușilor și de faptul ca sunt prioritari... O singura dată am simțit acest lucru dar nu am fost deranjat...

Multi turiști rusi și am observat un aspect, rusii mereu dădeau bacșiș. Și la barul de pe ponton și la Lobby.

Pot spune ca resortul era la capacitate de peste 70%. Totul se desfășura la foc automat. Acum aranjau mesele pentru petrecerea de la piscină și într un timp foarte scurt dispărea totul.

În amfiteatru unde am fost aproape în fiecare seara după spectacol se dezinfecta toată arena.

Mesele erau debarasate și dezinfectate după fiecare turist atât la ponton cât și mesele din restaurant, lobby ssmd.

despre SERVICII

Toți angajații erau foarte promti chiar și cei tineri se descurcau impecabil. Erai servit la masă sau pe șezlong dacă doreai. Toți angajații purtau masca atât în interior cât și în spațiu de afară. Toți și cel care tundea iarba și era singur în gradina avea mască. Dacă asa sunt regulile... Le respectau cu strictețe. La noi... În restaurante vin cu ea sub barbie

Din ce am citit în impresiile din trecut pot spune ca băuturi premium erau acum prezente și la pool bar nu doar la lobby.

Toate băuturile răcoritoare apa și berea erau prezente în frigidere și te puteai servii singur dacă doreai.

Dacă serveai pe ponton sau în lobby o băutură nici nu apucai sa o termini și erai întrebat dacă aduc încă un rand. Bravo lor!!!

Organizare de excepție. Sincer am fost în multe hoteluri în Turcia dar aici parca se întreceau pe ei...

despre CAMERE & COND. CAZARE

Hotelul are ceva ani dar camera s-a prezentat bine. Nu este foarte mare nici luxoasă. Baia este dotata cu tot ce trebuie. Curățenie se făcea zilnic și pana la ora 13.30... 14 când intrau cei mici la somn.

Minibarul reumplut zilnic. Conținea bere răcoritoare, apa și ceva dulciuri...

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

E foarte foarte greu sa fii cârcotaș când vine vorba de mâncare. Doar dacă ești rău intenționat...

Multă... Foarte multă... Diversificata pe lângă restaurant principal aveai multe alte locuri în care puteai servii pizza, paste, kebab, nugget, krumpir, sandwich uri, fructe, înghețată atât ambalata cât și la cornet între 10.30 și pana la 17.30 dacă nu greșesc și mai era și seara în restaurant.

Toate băuturile răcoritoare la doză. Berea la sticlă. 4 tipuri de bere! Cocktailuri foarte bine pregătite.

Mai aveau acele cărucioare care aduceau fructe, înghețată și răcoritoare atât pe plaja cât și la piscină...

Mai erau restaurantele A la Carte. Am încercat doar italian și am fost mulțumiți de servire și de preparate. Meniul era și în limba română ????????????

În una din zile s a organizat pool Party. Și aici au avut preparate delicioase voi pune fotografii...

La micul dejun fresh uri în fiecare zi.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja curată. La mare mergeam dimineața pentru ca era liniștită. După amiaza la piscina și topoganee. Apa foarte caldă... Barul de pe ponton foarte bine aprovizionat!

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Activitati pe tot parcursul zilei atât pentru cei mici cât și pentru cei mari...

Muzica live, karaoke, spectacole pentru copii și pentru cei mari.

Gala night ne-a plăcut foarte mult!

Topoganele funcționau între orele 10-17 cu pauza de prânz o oră...

Erau 5 topogane pentru cei mici a fost suficient...

Am încercat sa mergem într o după amiaza la Be grand. Inițial ni i s-a spus ca se poate face o excepție apoi a intervenit altcineva și nu am mai mers. Vroiam sa vad schimbările făcute eu find la acesta când era sub denumirea de Rixos. Vroiam sa vadă cei mici aquparc. Dar datorita pandemiei nu se poate.

Trimis de M'Liviu in 24.07.21 09:52:52
    Validat / Publicat: 24.07.21 10:53:29
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Side, Belek, Marmaris, Kusadasi, Ayvalik, Akcai, Oludeniz, Didim, Ozdere. Aliaga, Gelibolu...

VIZUALIZĂRI: 5936 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (M'Liviu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P03 Un zâmbet frumos tot timpul și o primire extraordinară!

• ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 36
    [24.07.21 10:56:10]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Poate reușești să faci ceva cu emailul contului tău

- dacă e, într-adevăr, nefuncțional — îl poți schimba din „Contul meu -» SETĂRI

- dacă emailul a redevenit funcțional - scrie-ne

[24.07.21 16:33:35]

@m liviu*:

Felicitări pentru alegerea inspirată, pentru vacanţă şi pentru articol!

Mă bucur să aud că Delphin-ii încep să-şi revină, să se întoarcă la gloria care i-a consacrat odinioară. Posibil să fi înţeles şi ei că economiile duse până dincolo de limita bunului simţ pe termen nu foarte lung se vor întoarce împotriva lor, ducând la pierderea turiştilor pe care s-au străduit atât de mult să-i fidelizeze.

Pentru mine Delphin Palace a fost al patrulea Delphin vizitat şi am fost dezamăgită la momentul respectiv tocmai de servicii, de băuturile străine ascunse de parcă erau bijuteriile Coroanei, de personalul insuficient, slab instruit şi nepoliticos. Adică exact aspectele care m-au impresionat la prima vizită. Timp de o săptămână la Palace eu nu am auzit acele "Do You Have Another Wish? " sau "Another One? " cu care ne obişnuiseră în trecut. În afară de plaja frumoasă din Lara şi de marea caldă şi curată, doar mâncarea la fel de bună şi variată şi curăţenia camerei şi a resortului îmi aminteau că sunt la Delphin şi aş mai avea motive să-mi doresc să revin.

Din cauza pandemiei, nici anul trecut nu au fost permise vizitele între Delphini.

Noi am profitat de fiecare dată de această facilitate, vizitând celelalte hoteluri ale lanţului aflate în apropiere, oprindu-ne la o cafea, o bere, un cocktail sau o gozleme, înainte de a ne întoarce la hotelul nostru, dar erau alte vremuri...

Gala night ne-a plăcut foarte mult!

Ai fost norocos . La Gala Night totul este spectaculos şi fac tot posibilul să se întreacă pe ei înşişi. Am prins Gala Night la actualul Be Grand şi a fost fantastic. La Palace am nimerit în săptămâna cu Delphin Family, petrecerea pentru turiştii fideli şi a fost ok, dar nu la fel de grandios.

[24.07.21 16:48:35]

@m liviu*:

Revin după vizionarea fotografiilor.

Pandemia îmi pare a fi fost doar un pretext pentru a vă refuza accesul la BeGrand, pentru că văd că la Diva aţi reuşit să ajungeţi.

Apă şi bere la sticlă găseam şi în urmă cu câţiva ani, dar mai nou văd şi Pepsi la doză, deci au făcut ceva progrese . Pe plajă veneau tot aşa cu cărucioare cu minilăzi frigorifice, dar sucurile erau la sticle de plastic de un litru. Turiştii obişnuiţi îşi umpleau câte un pahar sau două, cei "însetaţi" luau toată sticla .

La narghilea ai fost?

[24.07.21 19:35:07]

@nicole33: Narghileaua am ratat-o... Posibil sa nu fi avut. Dacă era în zona restaurantului Turcesc nu am fost seara în acea zona. Pot spune ca au o gama suficient de mare de sucuri la doză... Și pentru noi dar mai ales pentru copii a fost ok...

Asa cum ai zis vor sa și recâștige clienții vor sa iasă cu capul sus după aceste vremuri grele. Cat vor avea standarde va fi greu sa i ocolești...

La Diva am întrat într o dimineața. Era un manager pe ponton își bea cafeluta????

A zis ca face o excepție și ma lasă să vizitez resortul. Normal nu se poate!

Mulțumesc pentru vizită. Toate cele bune și vacante frumoase în continuare!

[24.07.21 20:14:27]

@m liviu*:

Când am fost eu la Palace, teoretic trebuia să fie şi pe ponton şi la piscina de relaxare, dar practic a fost doar la piscina de relaxare pe "insulă". Important a fost că la Delphini narghileaua a fost mereu gratuită.

După nişte ani în care s-au aflat în cădere liberă şi un an greu în care s-au confruntat cu pandemia şi cu lipsa turiştilor, progresele înregistrate sunt vizibile şi acest lucru îmi dă încredere pentru o vizită viitoare. Tot voi primi şi eu brăţara VIP .

Mulţumesc pentru urări! Citesc despre Turcia şi număr zilele până o voi revedea

[25.07.21 09:48:57]

@nicole33: acum 2 ani narghilraua era amenajat lângă relax pool!

[25.07.21 09:56:43]

@nicole33:

Tot voi primi şi eu brăţara VIP.

Sa înțeleg ca în vacanta ce urmează ai deja rezervat și un Delphin. Te întorci în Antalya ????după ce ai bifat Oludeniz și resorturile la Icmeler și Dalaman. Tot 3 săptămâni anul acesta????????????

Despre Delphin am citit câteva date... servind cafeaua într o dimineața pe ponton. Ca un remember cafea turceasca pe ponton, la barul unde se ținea muzică live și în Lobby.

Lanțul Delphin are în medie turiști între 1 500 000 si 1 850 000 anual... Este un colos. Angajații normal foarte mulți. Fiecare hotel având între 450 și 700 angajați...

Sa aveți vacante frumoase și drumuri bune!

Yoda
    [25.07.21 22:23:45]

@m liviu*:

Cred ca aceste cifre sunt mult umflate. Sunt 5 Delphinuri si doua Botanik, nu? Cred ca ar trebui sa lucreze toate la 100% din capacitate tot timpul anului si sa nu stea nimeni mai mult de 7 zile, ca sa ajunga la 1.500.000. Altfel nu da matematica... Cele mai mari Delphinuri au cate 800 camere, majoritatea insa au in jur de 400 - 480. Cel putin asa spune pe site: delphinhotel.com

[26.07.21 00:26:09]

@Yoda: Posibil sa fie umflate nu am stat sa fac un calcul pe zi pe luna... Voi atașa un screen la datele găsite pe site la poze dacă se mai poate adăuga. Mulțumesc.

[26.07.21 09:09:53]

buna. imi doresc sa ajung si eu la un Delphin si s-ar putea sa-l aleg pe acesta daca l-ai descris asa frumos. spune-mi, te rog plaja era nisipoasa, intrarea in apa era lina?

eu am "oroare" ???? de papuci pentru pietre!

in rest, ai scris un review complet... bravo!

nicole33PHONE CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [26.07.21 09:16:33]

@artemisa24:

Plaja este cu nisip, lata și foarte ok.

Intrarea in mare este suficient de lina și tot cu nisip in mare. Exista câteva pietricele la mal, însă nederanjante.

eu am "oroare" ???? de papuci pentru pietre!

Nu ai nevoie de papuci pentru apa, dar tot va trebui sa mergi cu șlapi pana la malul marii, deoarece nisipul se încinge tare, iar șezlongurile sunt destul de departe de apa.

[26.07.21 09:47:48]

@nicole33: multumesc nicole... oh, da stiu ca e nevoie de papuci pana la mal din cauza nisipului... nu vreau sa fie pietre in apaaaa????

si mai vreau sa-mi spui ceva, te rog...in jurul lui exista magazine, etc? vreau seara sa ies la plimbare si nu vreau in pustiu

eu am vizitat Lara mai demult dar nu mai tin minte exact cum erau pozitionate. e cel de langa Miracle?

nicole33PHONE CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [26.07.21 11:19:58]

@artemisa24:

Nu. Lângă Miracle, de fapt lângă Titanic Beach este Delphin Be Grand, apoi este un rău, apoi D. DivA, Imperialul și apoi vine DPalace.

Ai și magazine imediat in apropiere, tot ce vrei

[26.07.21 11:49:13]

@nicole33: ????????

[26.07.21 17:16:09]

buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu informatie daca se poate, avand in vedere ca noi mergem in daca de 09 august, va rog sa imi spune-ti daca la aeroport v-au cerut testele/certificat Covid 19?

Multumesc!

manuta_1969
    [26.07.21 19:14:33]

Salut, ma bucur ca au deschis accest hotel deoarece am citit ca era inchis si te reloca la be grand sau imperial. Eu voi intra pe data de 3 septembrie [ sper sa nu intre Turcia pe zona rosie }. Felicitarile mele despre cum ai povestit. Rezervarea la restaurant a la carte era gratis??? si daca luna park era gratis?? Va doresc vacante reusite.

[26.07.21 21:43:47]

@manuta_1969:

Rezervările la restaurantele a la carte sunt gratuite. Dacă vrei tu să laşi ceva pentru că ţi-a plăcut mâncarea/servirea, poţi să o faci liniştit.

Luna Park este gratuit.

Eu voi intra pe data de 3 septembrie [ sper sa nu intre Turcia pe zona rosie }

Multe se pot schimba până în septembrie. Şi eu urmăresc cu interes evoluţia situaţiei din Turcia, chiar dacă schimbările de culoare nu pot spune că m-ar afecta în mod deosebit.

[26.07.21 22:11:16]

@m liviu*:

Sa înțeleg ca în vacanta ce urmează ai deja rezervat și un Delphin. Te întorci în Antalya după ce ai bifat Oludeniz și resorturile la Icmeler și Dalaman. Tot 3 săptămâni anul acesta

Nu voi ajunge în Antalya anul acesta. Pentru brăţară îmi mai trebuie doi Delphini pe care îi voi lua în aceeaşi vacanţă, dar încă nu mă grăbesc. Delphinul poate să mai aştepte, cât timp am descoperit alte hoteluri mult mai interesante

Iniţial am planificat o vacanţă de trei săptămâni şi patru hoteluri, cu prima cazare în Tekirova, de unde să plec apoi spre vest, dar am "rupt" o săptămână pentru Egiptul din mai şi acum nu-mi pare rău deloc. Am reconfigurat traseul, va fi o vacanţă mai scurtă şi mai statică decât cea de anul trecut, cu doar două cazări, prima în Fethiye şi a doua în Bodrum.

Mulţumesc mult pentru urări! Sper să fie cel puţin la fel de bine ca anul trecut

[26.07.21 22:30:12]

@muresanoana: Noi am călătorit cu masina. Cu această informație nu va pot ajuta. În rest totul este ????!

Vacanțe frumoase!

[26.07.21 23:12:35]

@artemisa24: Mulțumesc de vizită și aprecieri. Cum a spus Nicole nisipul încinge în rest cele câteva pietricele la întrarea în apa nu sunt deranjante. Sunt alei în fata șezlongurilor care mai sunt udate de ei pe parcursul zilei. Toate cele bune și vacante frumoase!

[26.07.21 23:55:20]

@mandi:

acum 2 ani narghilraua era amenajat lângă relax pool!

Mulţumesc pentru confirmare!

Tot acolo am "fumat" şi eu narghilea în urmă cu patru ani, dar doar după ce am făcut rezervare prealabilă la recepţie (!?), pentru că altfel nu ne primeau. Acolo am băut şi ceai turcesc şi cafea turcească, foarte bune ca de fiecare dată. Mi-a plăcut ambientul aproximativ tradiţional cu măsuţe + tăvi frumoase şi cu fotoliile-perne foarte confortabile

[27.07.21 08:57:41]

Delphin-urile imi plac teribil dar un singur lucru nu ma atrage ????

faptul ca, pe plaja sezlongurile au copertina de colo pana colo si la cum am vazut in poze... as fi nevoita sa stau alaturi de cine stie cine (nu doar acum in situatia asta ci, asa in general)

Eu vreau un hotel cu sezlonguri cu umbrele... deh fiecare cu fluturasii lui ????????

in rest, la capitolul servicii, cred ca jos palaria!

RHP unde am fost eu de Revelion acum cativa ani are acum tot copertine pe plaja in schimb Baia Lara unde am avut sejur era cu umbrelute... ????

[27.07.21 09:04:37]

@m liviu*: Multumesc!

[28.07.21 13:29:48]

@muresanoanaBuna, : Buna, da, la aeroport au fost verificate adeverintele de vaccinare (in cazul nostru) sau testele Covid precum si codurile HES. Acestea din urma, codurile HES ne-au fost solicitate si la Hotel (tot un Delphin - Delphin Deluxe) precum si la Teleferik in Alanya.

[28.07.21 13:32:55]

@nicole33: Cum se obtine bratara VIP si ce facilitati are?

[28.07.21 14:00:12]

@michaella: cand am obtinut-o noi a fost cu 6 intrări in lant indiferent de hotel! Ca beneficii ai o reducere de 10%pentru rezervariile făcute direct la hotel, transfer gratuit de la aeroport si la aeroport! Mici atenții in camera, cos de fructe, șampanie ciocolată pe durata sejurului.

[28.07.21 14:03:26]

@mandi: buna, noi am avut la 3 intrari dar poate la Delphin Palace o fi mai mult, noi suntem deja la a 2-a intrare deci slabe sanse sa primim pratare

[28.07.21 14:22:22]

@muresanoana: nu cred, ca am inteles, ca in ultimi ani, numarul de intrari este mai mare.

[28.07.21 14:45:40]

@mandi: multumesc frumos

[29.07.21 00:01:48]

@michaella:

Cum se obtine bratara VIP si ce facilitati are?

O primeşti automat după mai multe vizite la oricare hotel din lanţul Delphin.

În urmă cu 4-5 ani când m-am interesat eu se primea la a şasea vizită, dar este foarte posibil la acest număr să crească/să fi crescut deja.

Colega Mandi ţi-a explicat deja foarte bine cum funcţionează, ea beneficiind de mai mulţi ani de această brăţară care premiază de fapt fidelitatea faţă de lanţul de hoteluri Delphin.

Reducerile de preţ pentru sejururile rezervate pe saitul propriu al hotelului dorit pe mine nu m-au interesat, deoarece agenţiile oferă reduceri mult mai mari la early booking. Nici transferul gratuit de la aeroport, aspect important de altfel, pe mine nu m-a interesat, deoarece eu merg cu maşina proprie.

Pe vremuri beneficiai şi de upgrade gratuit la cameră, dar nu ştiu dacă mai este valabil. Eu, fără brăţară VIP, am beneficiat totuşi de upgrade gratuit în două cazuri din patru, respectiv la al doileaşi la al treilea Delphin vizitat.

Ce nu ţi-a spus Mandi este faptul că turiştii cu brăţări VIP se bucură de prioritate peste tot, sunt trataţi cu foarte multă atenţie şi respect, diferenţele de tratament faţă de ceilalţi turişti fiind foarte vizibile.

artemisa24, M'Liviu, mandi, manuta_1969, michaella, mirela2011, muresanoana, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Palace Resort: