ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2022
ÎNSCRIS: 22.05.13
JUN-2022
încărcat de pe telefon!

Drumul lung spre Antalya

Am folosit atat la dus cat si la intors ruta standard: Bucuresti - Ruse - Razgrad - Targoviște - Omurtag - Kotel - Yambol - Elhovo - Lesovo - Hamzabeyli - Istanbul - Inegol - Bozuyuk - Kutahya - Burdur - Antalya, cu mentiunea ca atat la dus cat si la intors am ocolit Istanbulul pe Autostrada O-7 si am castigat astfel apropae doua ore, multumesc pe aceasta cale colegului YODA de pe AFA.

La dus am plecat din Bucuresti in data de 11.06.2021 ora 03.00, impreuna cu alte 4 masini, am stat mai putin de 15 minute in vama la Giurgiu, dupa care am traversat lejer Bulgaria fiind foarte liber. In jurul orei 07.45 eram in vama HAMZABEYLI, unde din pacate am stat aproape 2 ore. Ne-au pus sa deschidem masinile pt control ca de obicei, am oprit vreo 10 minute in Duty free dupa care in jur de ora 10.00 am plecat spre Istanbul, nu inainte de a alimenta masinile de la prima benzinarie de dupa vama TP (26,4 LIRE / litru aprox 7,4 lei; dublu fata de anul trecut) si a reincarca HGS -urile la PTT in benzinarie.

Dupa aproximativ 3 ore si jumatate am reusit sa trecem de Istanbul si am facut o pauza de masa de aproximativ o ora in prima parcare pe care am gasit-o.

Scapand de grija Istanbulului am plecat intins spre destinatia Antalya printr-o ploaie torentiala cum n-am vazut de 15 ani de cand vin in Turcia. A plouat aproape tot drumul, niste prieteni care erau la prima experienta ma intrebau daca nu cumva am gresit perioada de venit la mare.

In jurul orei 22.00 am ajuns extenuati la Toprak Apart Otel, cazarea intermediara din Antalya. Cred ca la anul o sa mut cazarea intermediara inspre Afyon.

La intors in data de 21.06.2022, am ales sa facem oprire in Istanbul chiar daca anul trecut ni s-a spart masina in parcarea cu plata, pt a face cateva cumparaturi dar si pt a ne fi mai usor a doua zi.

Am plecat la ora 09.30 din Belek, am oprit pt pranz si cumparaturi in Afyon iar la ora 19.00 am ajuns la hotel in Istanbul. Hotelul a fost situat aproape de intrarea in centrul istoric si de aceasta data am gasit parcare cu plata in fata hotelului si nu am mai avut incidente neplacute (bineinteles ca nu am mai lasat nimic in masina).

In data de 22.06.2022 am plecat spre Bucuresti in jurul orei 14.30 dupa o sesiune rapida de cumparaturi si dupa ce am servit pranzul.

Am oprit de aceasta data pt masa de seara in ultima benzinarie Petrol Ofisi inainte de vama Hamzabeily, am platit cateva amenzi de radar la vama in Turcia (e primul an cand mi se intampla, din 5 masini nu a scapat nimeni, eu fiind prima masina am luat doar o amenda si apoi crescator pana la ultima masina care a luat 4. Le-am platit pe loc cu cardul.)

Apoi incetisor in Bulgaria pe acelasi drum ca si la dus, nu am prins coada nici la Giurgiu si aproape de miezul noptii am ajuns acasa.

Taxele de drum au fost aproape aceleasi ca in fiecare an (30 DE LEVA VIGNETA PT 14 ZILE IN Bulgaria, 15 lei podul la dus, 2 euro la intors, parca 3 euro taxa de dezinsectie la Turci si 6 leva la Bulgari), exceptie facand suma de la HGS care a fost un pic mai mare din cauza autostradei 0-7 aproximativ 40 de euro.

Chiar daca s-a scumpit motorina (la întors se făcuse 30 de lire in Turcia), cu tot cu taxe si cazari intermediare nu cred ca am platit mai mult de 500 de euro, fiind inca convenabil pt o familie de 2 adulti si doi copii.

Trimis de iancusabin in 17.08.22 23:15:09
Validat / Publicat: 18.08.22 07:56:40

VIZUALIZĂRI: 1874 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iancusabin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 22 voturi)

eugPHONE
[18.08.22 18:21:34]

Pentru a înțelege mai bine, și ca lecții învățate pt viitor, poți dezvolta valoarea amenzilor pt fiecare, și dacă ați întrebat pt ce sunt sumele?!

Eu am dat o suma modica, dar nu se știe pe viitor

iancusabinPHONEAUTOR REVIEW
[19.08.22 08:26:43]

@eug: salutare! Tuturor ne a spus vameșul doar radar problem. Am întrebat în ce localitate am luat radarele și a zis că nu i apare. Bănuiesc că amenzile erau de la radarele fixe pt că mașini de poliție nu prea am întâlnit decât la filtrele de pe drumul D650. Eu am plătit parcă 230 de lire, a doua mașina 360 de lire, a treia și a 4 a 480 de lire și a 5 a 1280 de lire.

eugPHONE
[19.08.22 08:49:57]

@iancusabin: eu am ales drumul prin Istambul. Am fost destul de atent la camerele de pe autostrada, dar în localități mici am lat vreo câteva. Suma mea a fost modica, nu mai știu exact, 20-30 lire, iar pe document scria porțiunea de drum aferenta

iancusabinPHONEAUTOR REVIEW
[19.08.22 15:17:25]

@eug: înseamnă că au amenzi mici de tot și eu care am crezut că am luat cea mai mică amenda! . Nouă nu ne au dat niciun fel de document

eug, iancusabin, Yoda
Alte articole din această RUBRICĂDrumul spre Antalya: