ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2021
STATUS: CONSUL
JUN-2021
Cuplu
EXCELENT

Pensiunea Ronicson, visul îndeplinit al unor români harnici și inimoși

Când am citit prima dată numele pensiunii unde am stat câteva zile, Ronicson, gândul m-a dus la produsele făcute de firmele-pirat, ieftine și de proastă calitate, pe care le găsești în toate târgurile, cu nume de mărci celebre la care sunt schimbate 2-3 litere. :) În realitate însă lucrurile stau cât se poate de serios, Ronicson este o pensiune care și-a câștigat meritat locul pe harta turismului vâlcean, este o poveste frumoasă scrisă de o olteancă din Polovragi, și un sas de prin părțile Sibiului, plecat de mulți ani în Germania, s-au cunoscut acolo, au muncit din greu și au avut un singur gând, să deschidă o afacere în România.

Rezervarea a fost făcută la a doua tentativă, după prima am renunțat când mi s-a comunicat că în pensiune vor avea un grup de tineri, riscul de a nu ne odihni noaptea fiind prea mare.

Pensiunea se află pe raza comunei Slătioara, în satul Milostea, jud. Vâlcea. Noi am venit dinspre Râmnicu Vâlcea, de la intrarea în satul Milostea am parcurs câteva sute de metri, apoi din DN67 am virat la dreapta pe drumul comunal 134, asfaltat, unde este vizibilă o pancartă cu pensiunea Ronicson, iar de aici am mers încă 600-700 de metri până la pensiune, o clădire mare, albă, destul de vizibilă din stradă, singura locuință lângă aceasta fiind cea a proprietarilor.

Mașinile pot fi lăsate în parcarea exterioară, dar la nevoie pot fi aduse și în curtea din spatele pensiunii.

despre SERVICII

Ce am găsit la Ronicson? Două terase, în fața pensiunii și pe lateral, către stradă, restaurant cu 100 de locuri, numai bun pentru organizarea unor evenimente, spațiu de joacă, leagăn, ciubăr cu apă sărată, grătar, și un mic teren unde poți face mișcare în aer curat. La net, semnal cât cuprinde, pe mobil semnal în toate rețelele, iar când vremea nu permite deplasarea turiștii au la dispoziție cărți de joc, table sau rummy.

Atât proprietarul, doamna N. cât și cele 2 angajate sunt persoane vesele, li se potrivește expresia „le râde și sufletul” , dar foarte receptive și serioase la solicitările turiștilor.

despre CAMERE & COND. CAZARE

În prezent, turiștii pot fi cazați doar în cele 8 camere de la etajul 1, din care 2 triple și 6 duble cu pat matrimonial, toate cu balcon. În curând vor fi gata și camerele de la etajul 2, tot 8 la număr.

Noi am stat în camera 8, cu vedere către munte, medie ca dimensiune, curată, am avut tv lcd, un mic sifonier pentru haine, o comodă și 2 scaune. În baie am găsit consumabile, uscător, prosoape, nu e montată cabină de duș, dar în spațiul dedicat acestuia te poți mișca lejer, tragi perdeaua și gata!

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Pensiunea are restaurant, însă pot lua masa doar cei cazați aici. Se pot pregăti 1-2 tipuri de ciorbă, iar la felul de bază se pune accentul pe grătar, se poate comanda un păstrăv, carne de pui sau de porc, dar se poate cere și un bulz sau o tochitură oltenească. Nu am luat micul dejun, dimineața beam doar o cafea, dar în cele 3 zile, la cină, am mâncat păstrăv la grătar cu mujdei și mămăligă, cașcaval pane, tochitură oltenească și ceafă de porc cu cartofi prăjiți și salată de varză, toate pregătite ireproșabil.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Cum menționam ceva mai sus, pensiunea nu are locuințe în apropiere, decât cea a proprietarilor, e liniște deplină, pe drum dacă trec 3-4 mașini pe zi, pentru cine dorește să se relaxeze, aici e locul potrivit. Poți sta în leagăn, poți sta în ciubărul cu apă sărată, cu o bere rece lângă tine, sau pe terasă, cu o cafea sau un vin bun pe masă. Polovragiul se află la 4 km. distanță, unde se pot vizita Mănăstirea Polovragi, Peștera Polovragi și Cheile Oltețului, iar de acolo se poate ajunge la Baia de Fier, unde se poate vizita Pestera Muierilor.

Am stat la pensiunea Ronicson 3 zile, dar ne-a plăcut, a fost frumos, liniște, peisaje frumoase, mâncare bună, gazde prietenoase, recomand cu plăcere, veniți și descoperiți acest loc!

Vacanțe frumoase vă doresc!

P. S. Fiind prea concentrat pe scrierea articolului, postat fotografiile, corectat textul, nu am observat că am ajuns la review-ul cu numărul 100! Ce să-mi urez? La cât mai multe! :)

Trimis de Safta Radu in 23.06.21 13:28:27
Validat / Publicat: 23.06.21 15:55:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HOREZU.

VIZUALIZĂRI: 808 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Pensiunea Ronicson.

[23.06.21 15:52:54]

Excelentă și această recomandare

Mutat în rubrica "Pensiunea Ronicson [Milostea, VL], BAIA DE FIER / POLOVRAGI" (nou-creată pe sait)

Carmen IonPHONE
[23.06.21 16:36:52]

@Safta Radu: La cât mai multe reviewuri îți urez și eu, că mare talent ai sa descoperi locuri muntoase ascunse și răcoroase in scumpa noastră patrie!

[23.06.21 16:59:19]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[23.06.21 17:33:48]

@webmasterX: Mulțumesc. Coordonatele GPS sunt setate corect.

[23.06.21 17:36:13]

@Carmen Ion: Mulțumesc!

Numai gânduri bune!

Zoazore
[23.06.21 17:43:08]

@Safta Radu: Prima suta e greu de atins! La cum te stiu eu, acusica atingi 200! Si-apoi 300 samd!

Felicitari si la cat mai multe!

Interesant numele asta! De la ce vine Ronicson? Are vreo poveste? Aproape c-ati inaugurat pensiunea! Musai inca o vizita si la etajul 2!

Si ati prins si timp frumos, cam intre ploi, asa ca peisajul a fost superb si aerul curat-curat!

Bravo, Raducule! Sa mai gasesti cazari de-astea si sa ne mai arati!

nrs †
[23.06.21 17:47:04]

la cat mai multe

[23.06.21 17:56:38]

@Zoazore: 300?!?! Mai e mult până departe!

Numele pensiunii vine de la prenumele celor 3 membri ai familiei Welther: Robert, Nicoleta și fiica lor, Sonia. Pensiunea e deschisă de un an și ceva, n-aveam cum s-o inaugurăm noi.

Am prins timp frumos, dar și câteva reprize scurte de ploaie torențială, așa e la munte.

Mulțumesc pentru aprecieri și pentru vot.

[23.06.21 18:00:07]

@nrs: Mulțumesc!

ANILUPHONE
[23.06.21 21:02:15]

Să fiți sănătoși și să vă plimbați pe unde doriți voi și așa ajungi și la următoarele sute... de articole!!!

Talent văd că ai să descoperi locuri inedite și drăguțe numai bune pentru câteva zile de odihnă și relaxare.

Așa cum este și această pensiune cu tot cu povestea ei.

Felicitări și călătorii plăcute!

k-lator
[23.06.21 21:19:31]

@Safta Radu:

Azi ai scris de RoNicSon/ Pensiune-n Slătioara,

Și-ai făcut la unison/ Suta cu povestioara.

” La mai multe!” și-ai urat/ Îți doresc și eu... să fie!

Ca s-avem de lecturat/ Ghiduri de călătorie.

Iacă-avem acuma bafta, să ne scrie Radu Safta!

Rodel
[23.06.21 21:56:52]

Felicitări pentru cele 100 de review-uri! Important nu este doar numărul, ci și conținutul de calitate al acestora.

nicole33
[23.06.21 23:20:43]

@Safta Radu:

Felicitări pentru alegerea din nou inspirată și pentru articolul cu numărul 100!

La cât mai multe!

[24.06.21 06:25:12]

@nicole33: Multumesc!

[24.06.21 06:27:25]

@Rodel: Multumesc!

[24.06.21 09:56:16]

@k-lator: Mulțumesc pentru frumoasele cuvinte așezate cu atâta măiestrie, talent domnule!

Gânduri bune!

[24.06.21 09:59:00]

@ANILU: Mulțumesc pentru aprecieri.

Vacanțe frumoase și vouă!

Zoazore
[24.06.21 11:30:04]

@k-lator:

Esti "pustoaica", noi ne-am prins!

@Safta Radu ne-a mai scris

El si premii a mai luat

Ca-i maestru la cazat!

Dar si tu esti talentata.

Mai incanta-ne, mai, fata!

k-lator
[24.06.21 16:20:56]

@Zoazore:

Zoazore, mulțumesc! c-ai făcut un gest lumesc

Și l-ai prezentat pe Radu că-i maestru cu cazatu' .

Sunt ” puștoaică” , NU naivă! Am citit și prin arhivă,

N-a fost greu să îmi dau seama că deja i s-a dus faima!

Apoi, dac-a scris o sută de articole, rezultă

C-a avut ce spune frate, din vacanțe variate!

Dacă-n grabă am scris versul ce-a redat aiurea sensul,

Uite... îl repar îndată, să nu crezi că-s ignorantă

Iar pe-adverbul cu pricina, l-am tăit, bătu-l-ar vina!

Acum sună cam așa:

Iacă-avem pe AFA bafta, să ne scrie Radu Safta!

@all

La cât mai multe sute de articole care să ne ajute și să ne inspire!

tata123 🔱 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[27.06.21 20:48:13]

@Safta Radu: Felicitări pentru cele 100 de articole publicate pe AmFostAcolo, utile întotdeauna călătorilor pe meleaguri românești. Ai descoperit și de această dată o unitate de cazare drăguță cu servicii bune situată într-o zonă ce îmi place foarte mult: Oltenia de sub Munte.

Sănătate și călătorii frumoase!

[27.06.21 20:52:02]

@tata123: Multumesc!