ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2021
STATUS: CONSUL
JUN-2021
Cuplu
EXCELENT

Pizzeria & Restaurant Aly & Aly - ori mâncăm pizza, ori mâncăm pizza!

Să nu trageți în pianist, dar pe căldura asta îmi lipsesc total ideile, și dacă tot am văzut-o ceva mai devreme, m-am inspirat în alegerea titlului review-ului de astăzi dintr-o reclamă la bere, unde un nene zice cu o poftă de-ți vine să intri în televizor să-i smulgi sticla din mână:

- Băieți, ori bem bere, ori bem bere! Bine, tipul se săturase să-l aștepte pe ospătar, cu desfăcătorul izbăvitor! Nu de alta, dar se încălzea berea, era păcat... :)

Dacă tot am stat câteva zile în comuna Slătioara, la pensiunea Ronicson, unde am mâncat doar seara, am căutat să luăm prânzul în altă parte, si am ales Pizzeria & Restaurant Aly & Aly, tot din Slătioara. E foarte ușor de găsit această pizzerie. Din Slătioara, de la stația Rompetrol mai mergeți câțiva kilometri în direcția Târgu Jiu, asta însemnând o succesiune de curbe, dealuri și văi. Este destul de vizibilă din DN67, acolo fiind un segment de drum drept. Din satul Milostea, unde eram cazați noi, până la pizzerie, nu cred că sunt 4 km.

Am ajuns cam pe la 12.00 - 12.15, ne-am așezat la o masă pe terasă, nu prea erau clienți, doar la o masă câțiva bărbați, probabil că se ocupau cu apicultura, că prea vorbeau cu patos despre stupi, familii de albine, miere și alte cele, dacă mai zăboveau pe-acolo cred că mă așezam și eu la masa lor și le ceream informații pentru a înțelege tainele apiculturii! :)

Dar oamenii au plecat, iar noi ne-am văzut de-ale noastre, răsfoind meniurile aduse între timp de o domnișoară slăbuță și timidă. Oferta este diversificată, sunt menționate vreo 19-20 sortimente de pizza, dar puteți comanda și ciorbe, diferite tipuri de spaghete în stil italian, preparate din pește și fructe de mare, platouri tradiționale, preparate din carne de porc și pasăre, shaorma, diverse salate și garnituri, papanași cu dulceață de afine și smântână, clătite cu dulceață, prăjituri și înghețată, toate la prețuri rezonabile.

Eu am comandat un platou Aly & Aly, soțioara mea și-a luat o pizza Capricciosa, la desert a cerut un ecler, iar de băut am luat apă minerală și fresh de portocale. Să începem cu pizza, specialitatea gazdelor, a fost excelentă, suficient de mare, cu blat subțire și copt exact cât trebuie, cu ingrediente din belșug, bineînțeles că am gustat și eu, oricum Ninoașca mea nu putea să o mănânce pe toată. La platoul Aly & Aly, care este pentru 2 persoane, am avut tochitură cu piept de pui, mămăligă, smântână, 2 ochiuri și 2 pulpe de pui prăjite, deși în meniu sunt menționate aripioare marinate, mă rog, n-or mai fi avut aripioare... Cu toate că și platoul a fost foarte bun, nu l-am terminat, e destul de consistent, dacă n-am fi luat pizza poate că făceam față cu brio. La ecler nu m-am băgat, nu am voie dulciuri, dar soția mi-a confirmat că a fost delicios, parcă și-ar mai fi luat unul!

Tot ce am consumat noi a costat 85,50 lei, sumă rotunjită la 100 de lei, că a fost bine și nu am așteptat prea mult. Pentru că ne-a plăcut, am venit și ziua următoare, când am mâncat pizza Quattro Stagioni și aripioare de pui italiene, preparate care ne-au încântat papilele gustative.

Mai trebuie menționat că de luni până vineri se poate servi și meniul zilei la prețul de 18 lei, programul de funcționare fiind zilnic între orele 07.00 - 23.00.

Cam acestea ar fi de spus despre Pizzeria & Restaurant Aly & Aly din Slătioara, un loc unde găsești mâncare bună la prețuri de bun simț, personalul este amabil, noi am fost mulțumiți pe deplin, nu pot decât să recomand acest loc.

Vacanțe frumoase vă doresc!

Trimis de Safta Radu in 27.06.21 14:20:17
Validat / Publicat: 27.06.21 17:34:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HOREZU.

VIZUALIZĂRI: 3122 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Platoul Aly&Aly.

[27.06.21 17:35:08]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Horezu şi împrejurimi, HOREZU" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

neimportantPHONE
[27.06.21 21:13:54]

@Safta Radu:

În zonă, în comuna învecinată Mateești, pentru variația peisajului și a meniului, ați fi descoperit Pensiunea Țărăncuța cu potol la fel de bun. Au și cazare cum greu ți-ai putea imagina că există la țară, condițiile practic sunt cu mult peste hoteluri cu ștaif.

Dispune de izvoare proprii de apă, fiind independentă și energetic, în caz de avarii, generatorul din dotare asigură curent electric la parametrii normali.

Mediul rural, că e la Slătioara (locul de baștină al lui Dinu Săraru), Mateești, Muereasca și atâtea alte locuri, se dezvoltă frumos acolo unde oameni inteligenți și cu aplecare spre turismul ca activitate principală (mulți au și alte activități complementare ca brutării, patiserii, mici crescătorii de suine/păsări), sunt sprijiniți de administrații locale deschise.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][10 voturi]
Safta RaduAUTOR REVIEW
[27.06.21 22:04:52]

@zapacitu: Știam de Țărăncuța din Mateești, dar nu am luat-o în calcul, poate cu altă ocazie chiar am să fac o rezervare acolo.

Așa este, turismul rural se dezvoltă acolo unde este sprijinit de autoritățile locale, iar acest lucru este în beneficiul tuturor.

Mulțumesc pentru completare și pentru vot.

Toate cele bune!

Dan&EmaPHONE
[27.06.21 23:15:31]

Nu pot sa cred. Aku cateva zile ne-a prins pranzul in Horezu si... sper sa am timp sa va spun unde si ce am mancat. Oricum nota 10 de la mine, eram indecis daca sa scriu, dar parca acum cu articolul tau am un imbold. ????

Safta RaduPHONEAUTOR REVIEW
[28.06.21 16:15:31]

@Dan&Ema: Salutare! Sa nu-mi zici ca ai ajuns la pizzeria Aly & Aly! Un alt review e binevenit, aștept să citesc impresiile tale. Multumesc pentru ecou si pentru vot.

MioritikPHONE
[16.07.21 23:09:51]

Pozele arată într-un mare fel...

Dan&Ema, Mioritik, neimportant, Safta Radu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Horezu şi împrejurimi: