ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.04.2021
PREȚ 200 lei
Raport PREȚ/CALITATE: EXCELENT

Unde mâncăm în Iași?

Restaurant Mamma Mia Iasi

Am avut câteva zile de petrecut prin Iași și, după ce am încercat toate felurile de la Restaurantul Cin-Cin (deosebit, revin cu rânduri cu altă ocazie), am descoperit Mamma Mia.

Meniul se regăsește pe internet. Aici se servesc supe, ciorbe, grătare, burgeri, pizza, paste, pește, șnițele și toate felurile de garnituri, salate, deserturi și o gamă largă de băuturi.

Aș spune ca e combinatie fericita a unui fast-food cu o bucătărie internațională. Poate acesta este motivul pentru care la ei pe terasă e mereu plin. (Vorbesc de punctul de lucru de la Casa Modei - B-dul Ștefan cel Mare și Sfânt- dar nu e singurul loc al lor.)

Ne-am satisfăcut toate gusturile culinare- la masa noastră fiind o persoana care ține post, o persoana lacto-vegetariana, un carnivor convins și o persoana care prefera salatele...

Așa ca am început cu ciorbă de legume și supa crema cu crutoane din roșii, ardei și fenicul, la felul al doilea - un ciolanel de porc cu cartofi (chiar asa e denumirea- 39 lei) și o salată de sfeclă rosie cu hrean, tacos cu legume- 22,5 lei, noodles cu urechi de lemn și o foccacia cu mozarella (care s-a dovedit a fi ca o... pizza, de fapt).

Lângă aceste bucate au mers de minune un vin roze/ o cafea/ un capuccino/ un ceai - căci fiecare a avut preferințe si aici.

Ne-a placut foarte mult mancarea- si ca gust si ca prezentare. Servirea a fost promptă si ospătarii foarte amabili și atenți.

Ne-a plăcut si faptul ca meniul are din toate categoriile- cine ține post sau e vegetarian are multe preparate dintre care poate alege. Produsele sunt semnalate prin semnele V și LV. Si ce este si mai interesant- iti poti crea propria salata, alegand ingredientele; la fel si cu propria pizza. De fapt acest restaurant este recunoscut in Iasi pentru cele mai reusite variante de pizza. Am observat ca au si platouri de impartit cu comesenii si ca livreaza si la domiciliu (zona Iasi).

Pozele vor spune mai multe.

Sa va faceti pofta si poftele, dragii mei!

:* :* :*

Trimis de silvia tudoran in 09.04.21 18:17:17
Validat / Publicat: 10.04.21 08:28:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P01 Paste cu urechi de lemn și legume- cam dulci pentru gustul meu

pagină generată în 0.0739190578461 sec