ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2021
Prieteni
EXCELENT

Bucurie

Cimitirul vesel

Cine nu a auzit de cimitirul vesel de la Săpânța? Evident când am auzit că vom merge În Maramureș, o vizită la acest obiectiv turistic a ajuns rapid pe primul loc!

Zis si făcut! Ne-am sculat de dimineață, ne-am băut cafeaua și am consumat un mic dejun pe bază de mămăligă și am purces la drum. Ca o paranteză am observat că mămăliga este foarte des utilizată în zonă.

Drumul de la Borșa la Săpânța este destul de lung, aproximativ 100 de kilometri! Se merge spre Sighetul Marmației și de acolo nu mai e mult până la Săpânța.

După aproximativ o oră și jumătate de condus, am parcat în fața Cimitirului Vesel de la Săpânța! Afară era foarte frig. Termometrul arăta -14 grade Celsius, dar temperatura resimțită era de -18 grade Celsius. Din acest motiv nu erau prea mulți turiști. Să nu credeți că era pustiu, doar că nu era aglomerație, mai ales că era o zi de luni.

Am plătit o taxă de numai 5 lei și am intrat în curtea acestui cimitir vesel. În fața bisericii am găsit mormântul lui Stan Ioan Pătraș, inițiatorul acestui cimitir altfel, ce s-a stins în anul 1977. Stan Ioan Pătraș, de meserie sculptor în lemn și pictor s-a gândit să facă un altfel de cimitir. Inspirat din tradițiile dacice în care moartea este un nou început, s-a gândit să facă mici epitafuri vesele pe cruci, în care se descrie în mod mai mult sau mai puțin ironic, viața și activitatea răposatului și de multe ori chiar și felul în care a murit. Iar deasupre scrierii se află o poză tare sugestivă, care arată meseria celui ce a decedat!

Toate crucile sunt realizate trainic din lemn de stejar și sunt vopsite în albastru. Ce mi s-a părut destul de trist în acest micuț și inedit cimitir este faptul că au apărut destule morminte și cruci care nu respectă tradiția și care face să se piardă din farmecul locului. Nu înțeleg în ruptul capului cum de li s-a dat voie așa ceva! Dar trăim în România... este exact ca la mine în cartier, unde pe lângă o mulțime de case au răsărit din loc în loc blocuri. Urbanismul, cu al lui regim de înălțime, nu contează când ești bazat. Dar să revenim la subiectul articolului nostru de azi.

Mai jos o să redau câteva texte de pe cruci:

-aici eu mă odihnesc Stan Ileana mă numesc m-am gândit viata la tine sa te fac sa-mi siie bine dar tu rau mai ascultat că puțin in tine am stat ai luat mama si doi copii fara cu mine să ții barbatu mi-l-ai lasat vaduari tînăr în sat iar acum vă rog pe voi mama frați și voi surori pe copii s-ai mânghiațigrija mea voi leo purtati;

-aici eu mă odihnesc Gogea George mă numesc foaie verde sângerel fostam fecior tinerel din amea copilărie bicicletam placea mieiată ce misa întâmplat cucutitu ma tăiat și pe loc am reposat tu moare cuurât nume cătânăr mai dus din lume că viața mio luai la 22 de ani. M la 1949;

-aici eu mă odihnesc Stan Marie mă numesc cât am fost pe lume vie trait-am mult în văduvie cu trei copii linga mine si a trebuit a lucra cu bani sami tin casa mult am tesut siam indrugat si multe cergi am gatat dar boal viata mia luatca viata o lasai la 48 de ai;

-aici eu ma odihnesc si Popa Gheorghe mă numesc in lume cat am trait multe carti eu am citit m-am pregatit de facultate da de ea n-am avut parte si in loc să mă insor am ajuns să mor fecior si mi-am lasat prietenii cer-n veci mor pomenii de mine sor aminti Dumitre fratele meu după mine îti pare rau c-am venit si eu aci si-s in rqnd cu părinții nepoții nior pomenii atrăit 56 de ani Mr-2016;

-aci se odihne Bodnar George au trait 56 de ani mort la anu 1948 talnit de fulger;

-aici eu mă odihnesc Stan Ion ma numesc sam fost si eu a orecui a lui Dumitru lu Toaderu Diacului saileni Braicului fostam colector la sfat sice ordine am căpatat pe tote le am executat si mulți omeni am suparat dar acum le cer iertare de la mic si de la mare căviața o lăsai la 67 de ai Mr 1980;

-aici eu mă odihnesc Ioan Pop eu mă numesc săraca viată mea scurto fost și putinea că nici eu nu mam gqndit așa iute de murit nu teai dus moarte in țară sint batrâni ce vor să moara venitai moarte la mine si mi-ai luat a mele zile mai luat tu dintro dată sămi las nevastă si fată aș fi vrut să mai trăiesc nu tână să putrezesc;

-aici eu mă odihnesc Pop Chirila ma numesc fostam gazdă buna in sat si la borcut am lucrat multe sticle am capsat ca trei copii am avut pe doi bine i am crescut una mică mio murit si tare mo nacajit aș fi vrut să mai trăiesc și sa mai îmbătrânesc nepoții să-mi cresc da eu viata o lăsai la 61 de ai Mr 1989;

-1951 Tr 74 ani Tr 73 ani ne odihnim pe vecie George Holdiș cu sotie cît pe lume am trait încartemultan cetit si cu sipca am dohănit dar copii buni am avut pe toți bine iam educat săfie de cinste insat si cît vă uitaț la noi aci veț veni si voi;

-m-am ținut harnic bărbat sam fost mare om în sat secretar și brigadir păcum stiț deal meu hir multam fost si judecat camfost un omrău în sat pînam fost pamele zile eu cred cam făcut și bine femeile mau iubit cindam ris sam glumit viata o parasai la 63 ani;

-am trait 49 de ani aiasta vreau săvăspui cam fost George Basului cit pe lume am trait multe oițam belit carne bunăm pregatit carne bună nu poveste sisă o mînacț domnește va dau carne grasă tare săveț poftăla mâncare;

-aici eu mă odihnesc Toader Florianului mă numesc pe lume cât am trait eu multe v-am povestit vorbe bune si minciuni pentru pentru toți oameni buni când o minciună v-am tras gura cască ati ramas dar moartea cu urât nume mo dus depe astă lume si mă duc eu pe vecie lângă a amea scumpă sotie;

-Anuța Tite m-am numit și iată, timpu a venit aici si tu să te oprești si despre mine să citești cruci am cioplit și am pictat prin lumea largă eu am cqntat dar, m-o chemat si-o avut spor un glas din lumea fară dor lui Pinte-al nostru cel viteaz sa-i cânt o hore din grumaz închină-mi un pahar și varsă-l în țarână de unde sunt s-o gust pălinca cea de prună. F. Calotă;

-aici eu ma odihnesc Stan Gheorghe eu mă numesc n-am trait așa de mult am făcut ce mi-o placut că militian eu am fost în Băiuț ca șef de post rău nu mi-o plăcut a fa doar legea a respecta vremea o veni să ma însor mi-a dat Domnu un fecior m-a pomeni pe vecie el si sotia Marie și mă duc din asta lume si nu iau nimic cu mine;

-țuicae curat venin ea ne-aduce plîns si chin că și mie mi-o adus moarte sub picior mo pus cui îi place țuica bine va păți așa ca mine că eu țuica am iubit cu ia-n mînă am murit aici odihnește Dumitru Holdis a trăit 45 de ani mort de moarte forțată la 1958;

Si amu cea mai celebră:

-sub aceasta cruce grea zace biata soacra a mea trei zile de mai traia zăceam eu și citea ea voi care treceți pe-aici încercati să no treziți că acasă dacă vine iarai cu gura pa mine da așa eu moi purta ca-napoi n a înturna cei care citiți aici ca mine să nu pățiți soacră bună să vă găsiți cu ea bine să trăiți.

Gata am scris destule. Lesne se poate vedea că nu se puneau semne de punctuație și erau și destule greșeli gramaticale. Le-am copiat pentru farmecul lor. Singura schimbare făcută de mine este că nu am scris cu litere mari de tipar!

Evident că am vizitat și micuța bisericuță unde am aprins câte o lumânare. Am admirat scupturile in lemn facute cu măiestrie maramureșeană. Din nefericire era în renovare.

La ieșire am dat iama pe la micii comercianți din zonă, de unde am achiziționat produse tradiționale, la loc de cinste fiind un clop, dar și o sticlă de palincă ce avea în interior o poartă maramureșeană de lemn.

Dacă ajungeți în zonă nu ratați o vizită la acest frumos și inedit cimitir vesel. Se pune accent pe ce-ai făcut în viață, atât pe plan profesional căt și familial, totul într-o notă umoristică! Cre că și palinca are un rol la toate astea!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Maramureșul este un tărâm magic, un tărâm de poveste.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Moartea văzută ca un lucru firesc făcând parte din viață.

Trimis de robert in 23.02.21 09:59:13
Validat / Publicat: 23.02.21 10:45:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SĂPÂNŢA [MM].

VIZUALIZĂRI: 1192 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Cimitirul Vesel de la Săpânță

robert [23.02.21 10:18:30] »

rog melodia https://www.youtube.com/watch?v=xgHgzV1H3X4

mersi frumos! ​​

webmasterX [23.02.21 10:45:18] »

Aurici [23.02.21 16:35:09] »

Cimitirul ăsta e vesel și iarna. Am trecut și noi de 2 ori pe acolo, acu 35 de ani (vai de capul și de zilele mele) și acu 3 ani. Prima dată mi s-a părut wow de tot, am văzut totul prin ochii unei tinere neplimbate, care ieșea pentru prima dată din țară, cu escală la Săpânța. A doua oară m-am întrebat de ce îl aveam în amintire atât de mare, când el nu era, totuși. În fine... este un loc cu care ne mândrim și unde privim viața și moartea altfel.

Dar să ne și abatem puțin...

Acum 4 ani s-a construit un bloc cu 5 etaje și mansardă pe strada mea, stradă cu case, regim de înălțime P+2. Blocul este al unui mare fotbalist. Am făcut potecă pe la vecini la vremea aceea, ca să facem o reclamație colectivă, dar nimeni nu a vrut, pentru că fiecare mai avea, pe lângă casă, un coteț, ceva, făcut fără autorizație. Am scris la toate televiziunile, fără succes, se împiedicau de numele fotbalistului, cel mai probabil. Dacă am văzut că nu și nu, am făcut o adresă în nume propriu și am cerut să mi se spună regimul de înălțime al străzii noastre, pentru că intenționez să îmi supraînalț casa cu încă un etaj. Am 4 reveniri la această adresă de atunci și n-am primit nici un răspuns. Acu avem un primar nou și tocmai ne gândim să îi scriem și lui și să îi spunem că așteptăm răspuns în continuare .

robert [23.02.21 17:44:42] »

@Aurici:  regulile la noi în scumpa noastra țară sunt numai pentru proști. Dacă ești bazat și stii unde trebuie să cotizezi, se încalcă fără nicio jenă.

Mor când merg în vestul Europei si văd case făcute de cel puțin o sută de ani cu același regim de înăltime, cu aceiași arhitectură și vopsite în aceleași culori. Si asta de zeci si sute de ani în care s-au schimbat ceva administrații. Acolo bunul simț primează. Noi suntem ceva mai balcanici, șpaga e la mare preț.

Succes în demersul tău. Rog să mă ții la curent dacă ai vreodată vreo mică izbândă în această speță.

Mersi frumos pentru vizită si comentariu! ​​​

Aurici [23.02.21 20:36:33] »

@robert:  Îți dai seama că n-o să am nici o izbândă și n-o să-mi scrie cei de la urbanism în vecii vecilor, negru pe alb, ce i-am întrebat. Dar soțul zice că are și timp, are și nervi să-i întrebe regulat asta.

robert [24.02.21 09:10:13] »

@Aurici:  eu parcă stiam că au un termen de 30 de zile în care sunt obligați să răspundă! Cred că ar trebui să găsiți un avocat probono să-i oblige la acest lucru! Succes!

nelu73scris / TELEFON [24.02.21 09:54:41] »

Bună ! Cimitirul vesel are farmecul lui dar si tristețe, am avut ocazia să văd si multe cruci a mai multor tineri cât și a multor copii. Intradevar crucile de beton strică farmecul cimitirului („ca la noi la nimeni ". Noi de aici am fost și la Mănăstirea Bârsana un alt loc fain din Maramureș. O zi bună! Și să auzim numai de bine !

robertscris / TELEFON [24.02.21 13:57:13] »

@nelu73:  evident că implica tristețe! Dar faptul că niste români de-ai noștri au putut sa ia moartea la mișto nu poate decât să mă bucure.

Până la  urmă si moartea face parte din viață,   din țărână ne-am născut  în țărână vom ajunge. Cu toții! Nimeni nu scapă viu din viată!

Am ajuns si noi la Barsana! E un must see!

Mulțumesc mult pentru vizită și comentariu! ​​​

Aurici, nelu73, robert
Alte impresii din această RUBRICĂCimitirul Vesel din Săpânța: