ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2020
REZONABIL

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

2 Mai in Iulie 2020

Si am ajuns la mare. La Marea Neagra. Aproape de granita romano-bulgara, dar la noi. La 2 Mai.

2 Mai – un sat de pe litoralul romanesc unde nu am stationat niciodata prea mult pana acum. In trecere, da, dar cam atat. Acum, Iulie 2020, investigatie: “Cum se prezinta 2 Mai? ” .

Destinatia 2 Mai

Satul 2 Mai tine administrativ de comuna Limanu, judetul Constanta. Este strabatut de DN39 care leaga Constanta de Mangalia si continua pana in Vama Veche si in granita. Se poate ajunge la 2 Mai si pe cale feroviara cu trenul pana la Mangalia, urmand ca 5 km sa ii parcurgeti apoi cu un taxi sau alt mijloc de transport.

Putina istorie despre 2 Mai

Denumirea localitatii – 2 Mai – a fost aleasa pentru a aniversa ziua de 2 Mai 1864 in care Domnitorul Alexandru Iona Cuza a dizolvat Adunarea Legislativa a Principatelor Unite ale Moldovei si Tarii Romanesti. 9 ani mai devreme Dobrogea de Nord fusese anexata Romaniei prin Tratatul de la Berlin, urmare a razboiului ruso-turc din 1877 -1878.

Cu cortul

2 Mai este o destinatie preferata de multi turisti care vor sa campeze pe litoralul romanesc. Plaja este “lipita” de proprietatea Santierului Naval Mangalia, despartita de un dig si incepe cu zona de corturi. Direct pe plaja. 100 de metri mai inspre sosea este inca un camping numit Hacienda. In lungul plajei se insira si alte locuri de campare: 2 Mai, Casiana. Mi-a placut si campingul de la “rulote” , unde acestea, rulotele, ofera posibilitate de cazare, primprejurul carora te poti intinde in spatiu limitat cu cortul, sarmele de rufe etc. Zona de campinguri are dusurile si spalatoarele ei dedicate.

Plaja

Plaja de la 2 Mai are nisip fin, auriu. Este mai lata la capatul dinspre port, in dreptul corturilor de pe plaja, unde este zona exclusiv de prosoape. Urmeaza mai multe arii de “” umbrelute”” , intre care alte zone inguste de “” prosoape”” .

In dreptul primelor umbrelute din partea nordica (lata) a plajei este Acvamarin un restaurant cu terasa si bar, despre care voi scrie separat, caci merita a fi bagat in seama.

Si pe restul plajei pana in zona mai ingusta avem cateva baruri: La Coana Leana, Sunrise, Zmai, Beatrice.

Urmeaza apoi niste stanci, dupa care nu am mai mers.

Plaja a fost plina de alge, in anumite portiuni, straturi verzi consistente aruncate de mare pe plaja, care asteptau sa fie indepartate. Si tot asteptau.

Apa marii

Apa marii la 2 Mai este in general mai murdara datorita apropierii de port. Mai adaugam salata aia verde care plutea pe zone intinse din mare si rezulta o “” ciorba cu de toate”” . Temperatura apei marii a fost destul de buna, pe la 24 grade Celsius. Au fost si perioade cu marea linistita si perioade cu valuri.

Important este ca apa se adanceste relativ repede. Dupa 10 metri de iesit in larg, nu prea mai e “pentru copii” .

Pe fundul apei nu sunt pietre si nici adancituri bruste.

Confort

Pentru o sedere mai confortabila pe plaja puteti opta pentru inchirierea de sezlonguri si umbrelute. Acestea costau 25 lei de persoana in zilele nelucratoare si cu 5 lei mai scumpe in weekend. Se putea face si rezervare pentru ziua / zilele urmatoare pentru inca 10 lei / umbrelutza. Sezlongurile erau grupate cate 2 la o umbrela si umbrelele erau distantate la 1,5 – 2 metri. Cam prea inghesuite.

In cursul saptamanii nu a fost buluceala pe plaja, dar in weekend, risc major de contaminare.

Cateva concluzii

Independent de situatia atipica din acest an datorita epidemiei, 2 Mai este o destinatie unde poti petrece cateva zile “low budget” la mare.

Cazarea “cu acoperis si pereti” este foarte scumpa si asta datorita ca asa se face tursim la noi, ca tzine. Despre cazarea noastra voi scrie separat.

2 Mai “” este mult sub”” statiunile din nordul litoralului nostru, este un sat pana la urma si cam atat. Cu Bulgaria, Grecia, Cipru, Turcia, nu se poate face nicio comparatie care sa intre pe acelasi grafic.

Pacat de potentialul litoralului romanesc si ca multe afaceri din turism sunt gestionate de niste smecheri care jecmanesc atat clientii cat si statul care ne mai jecmaneste si el inca o data.

At the end, imi pronunt indignarea pentru presiunea pe care a pus-o “” turismul intern”” pentru deschiderea litoralului pentru turisti si activarea business-urilor lor.

Numai bine tuturor!

VIZUALIZĂRI: 8745 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 marea la 2 Mai

Nicu
[28.07.20 19:59:50]

Poza nr -2- e de la mare si arata foarte bine.

300 lei 7 zile, poate doar poza aia merita atat.   Am fost de multe ori la mare (aia a noastra) si intotdeauna am  dat nota de trecere adica bine spre satisfacator, in ultimul timp nu mai merg, motivul e unul singur... e prea departe. ​

Distractie si relaxare... nici multumit, nici nemultumit,    e totusi la mare si intra la categoria... Am fost la mare. ​​

Dan&EmaAUTOR REVIEW
[28.07.20 20:53:07]

@Nicu:

300 lei  e costul pentru sezlonguri.

Altfel da, am vazut marea, marea noastra.

De ce s-or fi amestecat nemtii​ in turismul bulgaresc in loc sa investeasac mai la nord? Dar asta e, alta n-am!

Ca sa fiu corect, poti sa te simti bine, dar sa te setezi dinaintea pentru ce vei gasi p-acolo. Daca aveam la 20 de ani, as fi fost (m-as fi) distrat si nu mai contau detaliile legate de confort, bon fiscal, alge, etc.

Este insa cale lunga... pana in Grecia. Uff! Multumesc de ecou, numai bine! ​ ​​​

Carmen IonPHONE
[29.07.20 09:52:58]

@Dan&Ema:  Constat cu neplăcere că nimic nu s-a schimbat în bine la 2Mai din urmă cu 5 ani, când am petrecut 3 zile acolo.

50 sau 60 lei perechea de sezlonguri fără să capeți nimic altceva​ din echivalentul a peste 10 euro, când în Grecia pentru 8 sau chiar numai 6 euro primești 2 sezlonguri,   umbrelă și măsuță, preț în care intra și consumatia minima de o bere și un frappe sau 2 sucuri?!!!

Furt pe față! ​

Daisy Petal
[29.07.20 10:39:33]

Eram copil când mergeam cu părinții pe plaja de la 2 Mai (eram cazați la Mangalia), când lumea venea la plajă cu cearșaful și nu existau creme de protecție. Țin minte nisipul fin și auriu, lume puțină pe plajă (în special familii cu copii), liniștea și apa care, pe vremea aceea, era limpede, spre deosebire de alte stațiuni, iar intrarea în apă era lină. Din poze se vede cât de mult s-a schimbat, și nu în bine (ca peste tot pe litoralul românesc), iar aglomerația, jecmăneala și lipsa de respect față de ceilalți reprezintă motive puternice pentru a evita litoralul nostru.

Mi-a plăcut review-ul și în special pozele 2,9, 10 (alea cu marea) ​​

[29.07.20 12:38:36]

@Daisy Petal:  ​​

​​Multumesc de lectura si ecou. ​​

O, tempora! ​​

​​Litoralul nostru s-a schimbat (o data cu noi).  Costinesti era statiunea tineretului cu ringuk obeliscul si epava ca simboluri. Astazi tinerii s-au scindat unii merg in Mamaia Nird care practic nu exiata decat plaja si Hanul Piratilir, azi sunt mii de locuri de cazare si multe multe cluburi din care nu lipsesc fitzele. ​​

Putem continua... ​​

​​Numai bine!

[29.07.20 12:42:03]

@Carmen Ion:  ​​

Sa stii, Carmen, ca exact comparatia asta am facut-o si eu. Si daca mai pui ca se incearca uneori sa fii fentat de bonul fiscal... ​​​​

La servicii si multumirea turustilor suntem cum spuneam departe de Grecia, nu incapen pe acelasi grafic. ​​

​​Poti sa te si bucuri, daca vrei, dar pentru asta trebuie sa faci concesii sau sa te setezi pe ce este posibil sa gasesti. ​​

Multumesc de ecou, numai bine! ????

doinafil
[30.07.20 12:06:03]

Citindu-ți articolul, Dane, l-am asociat imediat regretul nostru de-a renunța să mai mergem anul acesta la 2 Mai, pentru două săptămâni, începând din 04 august! Trimisesem și un avans - încă din februarie -  la cazarea gazdei noastre. Văzând cum stau lucrurile pe litoralul nostru și - mai ales - că trebuia să mergem cu trenul (sau un autocar, la fel de aglomerat ca trenul), am renunțat! Să vedem cum evoluează lucrurile cu pandemia (Doamne, ferește!), sau involuează (deie Domnul!). Poate vom amâna pentru septembrie mersul la mare anul acesta, 2 Mai. Am recunoscut în poze locurile pe unde mergeam și noi la plajă, undeva între cele două amenajări de umbrele și șezlonguri era un loc de cearceafuri și umbreluțe personale, în fața rulotelor! Era o aglomerație că nu aveai loc pe unde să calci să mergi în apă, trebuia să faci slalom printre cearceafuri și, chiar să calcipe ele. Eu nu dau bani pe șezlonguri cu umbrele, mi se pare chiar un jaf 30 lei/buc , chiar și pentru oamenii cu dare mână, dar' mite pentru pensionari?!

Să vă fie de bine​!

[30.07.20 12:26:53]

Dănuț? NU, deci nu...

La începutul​ lui iulie... am fost si eu... nu la 2 Mai, care-l știu din copilărie.   ȘTIU cam ce se întâmplă în zonă... Mă duc la mare pe nervii mei și nu am nevoie să le dublez pachetul, înjurând pe drumul către casă, la întoarcere.

Asta ​e viziunea litoralului neaoș? Asta primim, pentru că, mămăliga nu explodează.

​Oricum, nu m-aș fi dus in zonă dar, îmi confirmi chestii deja știute.

[30.07.20 12:57:48]

@doinafil:  ​​

​​Deie Domnul sa fie mai bine in Septembrie! Si cu involutia pandemiei di cu aglomeratia si conditiile din 2 Mai. ​​

Si noi am stat prima zi la cearceaful nostru si in 2 minicorturi cumparate cu 1 zi in urma din Decathlon.  Apoi eu am plecat catre zone racoroase, Ema si copiii ramanand la 2 Mai 1 saptamana. Am stat din nou cu ei cand am venit sa ii iau acasa. ​​

​​Numai bine! ????

[30.07.20 13:02:32]

@Alex_Macedo:  Aglomeratie am prins si pe A2 sambata dimineata (la 5:30) ceea ce alte dati nu intalneam. Sambata seara (!) la intoarcere iar! ​​

​​Modest litoralul nostru, adevarat! ????

​​Ema si copiii si-au dorit la mare si au ramas, eu i-am dus  si adus si am stat putin cu ei, zbughind-o catre alta destinatie draga mie. ​​

Multumesc de lectura si ecou! Numai bine! ????

[30.07.20 13:48:20]

@Dan&Ema:    Cu drag!! Mi-a plăcut obiectivitatea scrieriilor  dar, displăcut locul... nu că ar fi el de vină! Ai dus-o pe Ema la mare și ai fugit către munte.   )) ))... adică, din ce știu eu, îți este foarte drag, muntele.

​​... și eu am prin aglomerație sâmbăta... mai bine mă mușca muca țe-țe!!

[30.07.20 21:41:05]

Dragă Dane!

​Pentru tine, dar și pentru alții!

Bag seama că nu ne prea potrivim la unele gusturi.

Mie îmi place la 2 Mai. ​​ Și îmi place de prin anii ' 70, când am mers mai mulți ani cu cortul mau micuț pus direct pe nisipul plajei. Chiar dacă nu era decât un singur restaurant (Dobrogeanu) și o singură  „alimentara” , nu pot să uit „gașca” ce m-a acceptat, foști sportivi de performanță, medici de renume atunci, sau alte personalități, nu pot să uit focurile de tabără de pe plajă, cu cartofi copți, guvizi prăjiți și nelipsita „corăbioaoră” (vin de Murfatlar, 12.50 lei /litru, cu o corabie cu pânze pe etichetă). Mai am multe alte amintiri, dar să ajungem mai în prezent.

Am revenit la 2 Mai după ' 97 și nu am lipsit nici un an de atunci​. Puțin îmi pasă că nu am parte de distracție. Scopul meu acolo este să stau ca o reptilă la soare, să mă încarc cu căldură pentru tot restul anului. Și îmi mai place să mănânc toate sortimentele de pește de mare posibile în zonă. Și am noroc cu numărul mare de cârciumi mai vechi sau mai noi.

Cred că tu ai avut un ghinion major cu algele. Se întâmplă, am avut parte și eu. Este neplăcut. Dar, de multe ori, personalul face eforturi, și cam în două zile le elimină.

Dar cel mai neplăcut este când plouă. Și acolo, când începe o perioadă de vreme urâtă, durează 3,6 sau 9 zile. Am avut parte de 2 - 3 ani cu asemenea vreme. Noroc că în ultimul timp iau și laptopul cu mine​​.

Deci, mie îmi place la 2 Mai.

Dar, fiecare cu gusturile lui! ​​

[30.07.20 22:02:56]

@msnd:

Mihai,

Cu tot respectul si maxima simpatie iti apreciez parerea.

PS: vezi ca azi am scris ceva de foarte bine din 2 Mai! ????

Tu esti cu 2 Mai cum sunt eu cu Mamaia (plus Constanta si Navodari). Revin an de an (ba si de mai multe ori daca se poate) in locurile de care m-am indragostit si le voi iubi cred pana la moarte. In 50 din cei 51 de ani ai vietii mele am calcat pe acolo si asta este dovada dragostei si fidelitatii fata de Mamaia. Aici am copilarit, aici am fost ca adolescent si june si de aici am foarte foarte multe amintiri frumoase fara sa fie cluburile si felul de distractie de astazi.

Realitatea crunta este ca Mamaia nu mai e Mamaia (chiar daca am scris articole laudative si minghiduri si locuri bune de cazare si mancare), 2 Mai nu mai e 2 Mai, Vama nu mai e Vama, Costinesti nu, Neptun nu. Lumea s-a schimbat, sa spunem asa.

Dar crede-ma ca iti INTELEG si APRECIEZ dragostea pentru 2 Mai. Depinde ce iubim fiecare, ce amintiri avem, ce valori avem, ce apreciem. Va imbratitez cu drag, zi faina tare! Numai de bine! ????????????⛺️⛱

nicole33
[31.07.20 00:14:57]

@msnd:

Bag seama că nu ne prea potrivim la unele gusturi.

Mie îmi place la 2 Mai. ​​ Și îmi place de prin anii ' 70, când am mers mai mulți ani cu cortul mau micuț pus direct pe nisipul plajei. Chiar dacă nu era decât un singur restaurant (Dobrogeanu) și o singură  „alimentara” , nu pot să uit „gașca” ce m-a acceptat​

Cred că nici cu mine nu te potriveşti la gusturi.

Mi-a plăcut şi mie la 2 Mai, pe care l-am descoperit prin 85-86 şi am continuat să-l frecventez până prin 92. Amintirile mele sunt legate de acel sat modest de atunci, care, în afară de plaja frumoasă, nu prea avea nimic de oferit, dar am tot revenit atrasă de distracţie şi de "gaşcă".

​Eu mă cazam la gazdă în sat, în camere extrem de modeste, cu WC în fundul curţii, cu duş improviyat cu apă încălzită de soare​​, cu o perdea pe post de uşă la cameră, dar îmi petreceam aproape tot timpul pe plajă la corturile prietenilor mei. Când soarele ardea prea tare în jurul prânzului mergeam la Dobrogeanu să bem o cafea şi zăboveam mai bine de o oră la umbră sub umbrele. Seara mergeam să mâncăm langoşi undeva vis a vis de poştă.

Nu cred că mi-ar mai plăcea acum. L-am revăzut în urmă cu trei ani din mersul maşinii şi nu am mai recunoscut nimic din locurile de care mă legau amintiri dragi. S-a construit foarte mult şi totul mi s-a părut mult schimbat. ​

[31.07.20 09:43:40]

... și eu iubesc, Corbu, Vadu, Grindul Chituc, Grindul Lupilor... DAR..... asta a fost atunci... Atunci când ne vroiam să fim spirite libere și să scăpăm în acele zone de sistemul ceaușist. Ți-era frică că, dacă deschizi o conservă, apare nea Nicu. La malul mării, de atunci, în plină sălbăticie, ne simțeam LIBERI. Marea era sigură și din valuri SIGUR, nu ar fi apărut cretina aia de Elena ceaușescu.

Era un aer boem, romantic... În curte, la gazde care, peste ani deveneau familia de la mare..... fără televizor..... cu wc-ul din fundul curții... cu, culesul roșiilor direct din curte..... cu, guvizii cumpărați direct din stradă de la pescari..... cu mâncat la prânz la tanti Ana care, avea un fel de restaurant artizanal, cu două-trei mese în curte și servirea nu conta. Mâncarea era minunată. TOTUL era minunat.

Când AZI intră oricine cu SUV-ul în mare... alții își lasă pamperșii, pe plajă... alții te iau la bătaie, dacă le spui să-și strângă mucurile de țigară din nisip...

Să mai zic ???

De aceea..... Corbu nu mai e Corbu, Vadu nu mai e Vadu și evident 2 Mai nu mai e 2 Mai... ca să nu vorbim de Vama Veche, care e... Vai de Vama Lor

[31.07.20 11:07:58]

@Alex_Macedo:

Da! Ai pertectă dreptate!

Exact aceleași senzații la aveam ​​și eu la 2 Mai, în trecut. Doar că acolo, la focul de seară de pe malul mării, obligatoriu apărea și un grănicer înarmat. Nu ne interzicea nimic, dar, probabil, ne păzea să nu plecăm înot la turci.

Și 2 Mai-ul s-a schimbat în mai prost. Nu cu SUV-uri. În urmă cu ceva timp erau pe plajă o grămadă de câini, care alergau besmetici de colo - colo și te umpleau de nisip din cap până în picioare. Azi au mai dispărut, sau sunt ținuți în țarcuri, lângă rulote.

În schimb, au apărut co-naționali care își pun cearceaful fix la 2.50 centimetrii de al tău​​, pentru că numai acolo mai era o cale de acces spre apă.

Eu dau vina pe faptul că au cam dispărut cei 7 ani de acasă. Din varii motive. ​

Dar mie tot îmi place la 2 Mai și abia aștept, ăn fiecare an, să ajung acolo. Nu știu dacă și anul ăsta.

O zi excelentă! ​​

[31.07.20 11:20:32]

@nicole33:

Sărut mîna!

Este foarte posibil să nu îți mai placă.

S-a schimbat mult, și se schimbă de la an la an. Uneori nu în bine. S-a aglomerat foarte tare și, în consecință, au apărut și disconforturi. Dar, prefer să vin constant aici din mai multe motive: obișnuința, cunoștințe, prețuri accesibile, îmi oferă exact ceea ce îmi doresc.

Și să știi că, la gazde, au cam dispărut WC-urile din fundul curții și butoaiele vopsite în negru pentru încălzit apa. În plus, au apărut și o grămadă de pensiuni, care mai de care mai fățoase, ce se laudă cu un confort sporit.

Așa că, poate nu strică să mai încerci odată, pentru 2 - 3 zile măcar.

O zi excelentă!

[31.07.20 12:08:27]

@nicole33:  ​​

​​Sunt schimbari vizibile in toate localitatile de la malul marii. Parca sunt altceva decat erau cu 30 de ani in urma. Nu parca, chiar sigur. ​​

​​Intre timp se si adreseaza altei grupe de turisti, asta neinsemnand ca "gasca" de acum 30 de ani nu mai e binevenita in acel loc. ​​

Lipseste cu desavarsire o strategie de urbanizare a acestor localitati mai mari sau mai mici. ​​

Acum 2 ani am participat ca voluntar la construirea unir case pentru nevoiasi in Proiectul Big Build in satul Cumpana unde iese autostrada in DN la Agigea. ​​​​

Reprezentantii politici locali au organizat o festivitate cu lacrimi si promisiuni ca vor asigura utilitatile pentru acele case. Nu exista nici azi. Cateva sute de oameni au pus osul sa rudice case in cateva zile apoi 2 ani autoritatile nu au mai facut nimic! ​​

​​

Am deviat! Decaderea litoralului romanesc este tot nai vizibila si este greu sa ii readuci pe litoralul nostru pe cei care au gustat din Grecia, Turcia... ​​

​​Numai bine! ????

[31.07.20 12:10:54]

@Alex_Macedo:  Punct ochit, punct lovit! Imparabil! ???????????? Din pacate crud si adevarat. Numai bine!

nrs †
[31.07.20 13:19:26]

eu cred ca au ratat chiar ultima sansa! anul acesta "guvidul" i-a facut pe multi sa reincerce litoralul romanesc, iar din ce citesc reintalnirea nu a prea fost ok.

​am mai spus: nu am nici un plan de vacanta deocamdata asa ca tot caut, am vazut la tv un domn care  stiam ce hotel reprezinta spunea ca au scazut preturile si cu 40% asa ca am verificat repede: pentru un sejur din 24 august pretul unei camere cu MD (deci nu all, nu sezlong, nu alte distractii, nu inghetata, nu suc sau bere) era 93 euro/noapte! asa da reducere! cand in TR ma costa undeva la 120-130 euro all in locuri care le stiu ca sunt ok

Dan&EmaAUTOR REVIEW
[31.07.20 14:56:50]

@nrs:

Foarte mare sansa a avut litoralul romanesc anul asta si a tras cu sutul de s-a dus sansa pe funcdul adanc al marii!

Eu sunt revoltat cum am mai spus ca agneturili romanesti si hotelierii romani de pe litoral au facut atata garagatza cand erau restrictii, iar acum ca s-au ridicat isi bat joc de sansa pe care o au. Rusine lor! Mai bine nu le dadea  nimeni unda verde pentru aglomeratiile de pe litoral si mai mult, in Romania nu merge cu jumatati de masura de genul : acolo unde e aglomerat sa purtati masca, hotaraste primaria nu guvernul.

Situatia e a dracului de ingrijoratoare cu covid-ul si nimeni nu mai are curajul sa impuna masuri reale pentru ca vin alegerile. Rusine!

Am deviat, scuze!

Pe litoralul nostru te strecori in locuri aici e ok, aici nu e ok, aici e ok, aici nu e ok. Strategie de turism romanesc (lipsa) !

Numai bine! ​​​​

krisstinnaPHONE
[31.07.20 16:15:23]

@Dan&Ema:  Citisem articolul, intenționam sa îți scriu câteva vorbe și iată-mă ​​

​​Eu nu știu cum arăta 2 Mai înainte, știu doar cum arăta Costinestiul in tinerețile mele demult apuse ​​

​​Nu m-a atras niciodată acest sat, acum nici gratis nu m-aș duce acolo, chestie de gusturi... ​​

L-am tranzitat de multe ori, e ca la mine la țară, poate doar marea și nisipul sa facă vreo diferență. ​​

Mie îmi plac satele dar acolo nu, nu îmi explic motivul neam

In fine, ideea e ca niciodată, dar niciodată nu își va reveni turismul estival din România, caracatița e uriașă, nu o putem înlătura noi.  Oricâte articole am scrie, oricât de nemulțumiți vom fi, ne vom bucura mereu de o părticică de care ne agatăm in concediu, de sunetul marii, de strigatul pescărușilor, de nisipul fierbinte. ​​

Algele... ​​

Ne-am întâlnit cu @Pepsi in Constanța, ne-a întrebat cum stam cu algele in Eforie, spunea ca sunt foarte, foarte multe in Mamaia lui iubită ​​

​​Noi am avut noroc, el a văzut pozele lui C pe FB, ne-a crezut pe cuvânt ca nu aveam alge

Sper sa nu stea virusul ăsta și anul viitor, poate moare între timp, altfel vom fi nevoiți sa mergem tot pe litoralul nostru, litoral de care fugim in fiecare an. ​​

​​Alge, meduze, șerpi, gunoaie, unii turiști nesi, clădiri cu mucegai sau in paragină, buruieni cât casa, gropi in asfalt, prețuri fără bun simț, pe astea toate le ignoram și încercam sa ne bucuram de libertate, de vacanță.

Ne bucurăm cu puțin, vedem doar frumosul, altfel nu am mai calca pe litoralul românesc in veci. ​​

O vară frumoasă vă doresc!

​​

[31.07.20 17:09:06]

@krisstinna:  ​​

Cristina, ai mare dreptate. Selectam ce ne place, ce e frumos, ne bucuram de acel colt cu amintiri sau nou. Si ne simtim bine ca de asta plecam in concediu, e abordarea corecta si pozitiva. ​​​​

Caracatita, deh!  E acaparatoare si nu nai vrea sa dea drumul la ce apuca! In farfurie insa imi place. ​​

​​M-am bucurat de articolul tau despre Eforie Sud, mi-am amintit de Pongal si nu numai, asa cum am facut-o si cand l-am traversat de 2 ori dus si de 2 ori intors in drum spre si de la mare. ​​

Numai de bine! Multumesc de ecou! ????

Alex_Macedo, Daisy Petal, Dan&Ema, doinafil, msnd, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă 2 Mai: