ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
AUG-2010

Plaja la Ocean

Pentru ca anul trecut nu am putut merge decat o saptamana la mare si aceea in septembrie anul acesta ne-am propus sa dedicam tot concediul sotului litoralului. Am cautat vreo 2 saptamani un sejur si singura destinatie disponibila si acceptabila era un hotel nou in Bulgaria care nu avea nici un comentariu postat. Am riscat si am luat 5 nopti, nu de alta dar nu vroiam sa ratez chiar tot concediul pt restul de 3 nopti alegand litoralul romanesc. Credeam ca am depasit partea grea daca am rezervat Bulgaria dar m-am inselat, nici un hotel sau pensiune nu avea liber week-end-ul 21-24 august. Pana la urma iau la rand toate pensiunile modeste si gasesc o camera libera cu trei locuri la 2 Mai. Avantajul nostru ca localitatea este aproape de vama. Proprietara, de altfel o femeie foarte draguta are un soc cand aude ca nu am calcat niciodata plaja de la 2 Mai in viata mea si nu stiu cum este acolo. Imi spune ca are clienti care stau cate 18 zile la ea asa e de frumoasa si imi trezeste si mai mult curiozitatea.

Plecam sambata dimineata pe la 5 din Bucuresti, hotaram in ultima clipa sa intram prin Medgidia (si ne invartim vreo 30 min pe strazi) ca sa evitam aglomeratia dintre Constanta si Mangalia. Vizionam toata splendoarea stepei dobrogene alte 2 ore blestemand in gand neinspirata idee de a alege acest traseu si ajungem pana la urma pe la 12 la destinatie. Ne instalam la pensiune care nu era pe malul marii cum ne doream si mergem sa vedem plaja.

Pe partea cu marea nu exista strazi care sa duca la mare decat 2- una pe langa port (daewoo si nu mai stiu ce scria) si alta la capatul localitatii cred adica unde se termina plaja. Toti cei care au avut un metru de teren pe partea cu marea si-a facut o viluta sau chiar camping in curte, dl primar n-a avut si el ceva de zis, pe acolo nu s-a auzit de strazi?

Cum eram mai aproape de partea cu portul (relativ aproape cca 500 metri) am ales acel traseu spre plaja. Plaja este strajuita pe ambele parti de diguri protejate de stabilopozi si arata ca o semiluna, nisipul este semifin nu ca cel cu care ne-a obisnuit Mamaia. Cam 50 metri latime cu corturi, rulote, chioscuri si chiar un restaurant. Pe toata lungimea ei doar doua observatoare pt salvamari si un singur salvamar care statea mai mult in partea cealalta pt ca e o tabara de copii in partea aceea. Nu stiu daca tabara e si populata. Recomandabil sa nu pentru ca intrarea in mare este abrupta, in max 10 metri iti ajunge apa la gat si valurile au minim un metru. Doamne si au o forta ca daca te prind pe picior gresit musti din nisip si ramai fara ochelari ca mine. Pentru sportivi sau familiile fara copii e ok, e chiar distractiv sa privesti de pe cearceaf cum se lupta cativa indrazneti sa ramana in picioare. Asa valuri am mai vazut doar in filmele americane la Ocean. Am crezut ca doar din cand sunt asa mari dar in 4 zile cat am stat acolo marea s-a incapatanat sa fie nervoasa fapt ce m-a convins ca tot Mamaia e mai buna. Statiunea arata bine, preturile sunt mici atat la mancare cat si la bautura dar mie mi-a ajuns o data. Am vazut destul plaja din 2 Mai.

Trimis de ninaa in 01.09.10 22:10:58

VIZUALIZĂRI: 5510 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ninaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Iti taie respiratia, nu?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[01.09.10 22:40:28]

Pe partea cu marea nu exista strazi care sa duca la mare decat 2- una pe langa port (***) si alta la capatul localitatii cred adica unde se termina plaja.

ar mai fi una - chiar pe lângă tabăra (care arăta foarte bine acum un an, chiar înainte de a începe vacanţa de vară) despre care povesteşti. se numeşte Gheorghe Bonoiu. şi astea sunt de când lumea (adică satul); ce rost avea să exproprieze localnici ca să facă altele?! eu chiar am impresia că din p. d. v. al căilor de acces, este chiar ok!

plaja într-adevăr a pierdut cred că mai mult de o treime în ultimii 30 de ani, nu mai e de mult ce-a fost odată... mai ales spre Sud.

[02.09.10 07:43:59]

S-ar putea sa mai fie o strada, noi am batut plaja la picior dintr-o parte in alta in prima zi si intr-adevar partea dinspre sud parea mai frumoasa dar era mai departe de gazda noastra. Din pacate fotografiile postate nu sunt prea reprezentative pt ca nu-mi place sa-mi expun familia si am optat numai pt cele in care nu prea apar oameni.

pepsi70ro
[02.09.10 07:55:20]

@ninaa, pretul sejurului este in euro sau in lei, nu se intelege prea bine..

dartax
[02.09.10 09:21:12]

Portul este de fapt... Santierul Naval Daewoo Mangalia, acolo se construiesc/repara vapoare foarte mari, fiind prezenta una din cele mai mari macarale din lume... 2 Mai se invecineaza cu Mangalia, la circa 3 km de la iesire ajungi dincolo...

fluturas1*
[02.09.10 10:41:58]

Super mișto sunt fotografiile pe care le-ai postat, pentru asta şi nu numai îţi acord niște puncte.

[02.09.10 11:06:09]

"sejurul" a costat 180 ron adica 60 ron pe noapte cazarea pt ca era o pensiune modesta dar singura care ne-a acceptat un week-end. majoritatea ne cereau sa stam 6 nopti si noi nu puteam.

[02.09.10 16:31:09]

dartax, fluturas1*, ninaa