ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2020
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 15; 9
EXCELENT

De departe Acvamarin!

Am dat o raita prin 2 Mai sa ne facem o prima impresie despre unde sa mancam asezat, ca boierii. Ghid mi-a fost articolul lui Mihai, alias @msnd vezi impresii.

Si am ajuns de unde am plecat! Da, pentru ca am plecat de pe plaja din dreptul Restaurantului Acvamarin, am batut satul la pas si ne-am intors tot la Acvamarin.

Nu numai ca ne-am intors la Acvamarin dupa prima cautare prin sat pentru ca de departe aici ne-a facut cu ochiul, dar am fost atat de multumiti de prima masa luata la ei, incat am rezervat pe terasa lor toate cinele de la ora 19 pentru o saptamana.

Da, se poate rezerva pe o saptamana, fara niciun avans. Pentru noi a fost o alegere excelenta. Motivele: Cazarea era la 100 de metri, plaja era chiar acolo, papa foarte bun, servire excelenta si curat, personal simpatic si care se misca repede.

Intai luasem contact cu barul lor cand, dupa ce am ajuns la ora 8:30 pe plaja si ne-am instalat, s-a dus “” baiatul”” , adica eu, sa comande ceva. Pe bani, ca aici nu e ca la greci la plaja, de primesti ceva consumatie in pretul sezlongurilor si umbrelei. Nu mai stiu exact ce am cumparat, doar frappe-ul (200 ml) mi-a ramas in minte ca era 17 lei. Scumputz!

A venit ora pranzului. Ne-am indreptat catre … Terasa Acvamarin. Mesele erau distantate, nu se acceptau mai mult de 4 meseni impreuna, cu o exceptie. Dezinfectant la dispozitie, reguli clare, care se comunicau amabil din start si erau si afisate. Baia curata, foarte ok. Am avut noroc ca in cateva minute s-a umplut terasa la maxim, dar noi eram deja in pozitia notei 4 cu farfuriile in fata. Inauntru, in spatiul interior al restaurantului, nu se accepta servirea mesei din cauza regulilor restrictive datorate corona.

Am dat de un ospatar foarte simpatic si serviabil. Am comandat. Specificul restaurantului este pescaresc, dar se gasesc in meniul diversificat si multe alte optiuni.

Mancarea a venit foarte repede. Nu pot sa uit borsul lipovenesc de peshte (19 lei) cu 3 feluri de peshte si chiar cu mult peshte in castron. Fierbinte, super delicios, pe sufletul meu.

La recomandari mai trecem calamari, midii (pane), risotto cu creveti, dar si … pizza si … snitel de pui.

Niste preturi: limonada la 400 ml 15 – 17 lei, berile 10 – 17 lei, cocktailuri (200 ml) 16- 19 lei, sucuri (250 ml) 7 – 8 lei, pizza ca. 30 lei. Mai adaug lista meniu in poze (extras).

La primul dejun am platit 200 lei la 4 guri. Bine.

Vazand cum stau treburile ne-am hotarit sa rezervam pentru toata saptamana cina la aceasta terasa, ca sa nu ne mai fatzaim de colo colo si in primul rand pentru avantajele deja enumerate.

Locatia era nota 4,1 din 5 pe google din peste 1000 de impresii.

Adresa exacta este Strada Falezei Nr. 1, e misto ca vezi marea de pe terasa, adie briza, etc.

Deschis 9 – 23

Se poate plati cu cardul.

De la noi nota 10 (aproape 10.00) ! Cum de altfel i-am spus inainte de plecare ospatarului nostru simpatic.

Numai bine tuturor si mancati sanatos!

despre SERVICII

In general prompti, dar o data la ora de varf la pranz a durat 1 ora.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancarea a fost intotdeauna buna. NU evitati borsul pescaresc, midii pane, risotto cu crevetzi. SI pizza a fost foarte buna, toata lumea o lauda.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

langa pensiune, la limita plajei unde ne plajeam, marea, briza...

Trimis de Dan&Ema in 30.07.20 17:17:52
Validat / Publicat: 30.07.20 17:52:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VAMA VECHE / 2 MAI.

VIZUALIZĂRI: 5299 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 marea mai spumoasa

Zoazore
[30.07.20 22:37:27]

@Dan&Ema:  Woow! Și iarăși: WOOW!

Dichisită terasa, pe nisipși cu marea alături...

Mmm... midii pane! @maria5 m-a” inițiat” ! Acum le vânez! Sunt deosebite! Iar ale voastre arată yummi!

Prețurile sunt ușor... dilatate. De la soare, cred! Dar merită fiecare leuț! Să bei cafeaua cu marea alături...   de neprețuit! ​

De la noi nota 10 (aproape 10.00) !

De ce” aproape 10” și nu 10 cu +? ​

msnd
[30.07.20 22:57:52]

Dragă Dane!

Din nou, nu ne potrivim la gusturi.

Punctul 1. Despre Acvamarin a scris Doina (vezi impresii)

Punctul 2. Nouă nu ne-a plăcut. Din mai multe motive:

- bibanul meu, denumit pompos „lup de mare” , comandat la grătar, a venit prăjit în ulei;

- midiile Doinei aveau nisip;

- explicația ospătarului cum că la alte restaurante midiile nu au nisip a fost: „alea erau congelate” ;

- prețurile de anul trecut erau ceva mai mari decât la alte restaurante;

- nota noastră de plată avea un mic plus ce nu a putut fi justificat.

Este posibil ca anul acesta să se mai fi schimbat ceva. Dar noi am rămas cu gustul amar de anul trecut.

O seară excelentă!

Dan&EmaPHONEAUTOR REVIEW
[31.07.20 11:37:34]

@Zoazore:  ​​

Bun regasit! ​​ ????​​

Aproape 10 pentru ca au fost si situatii in care servirea comenzii a durat mult. De obicei s-au miscat spirt, dar in varful varfului s-au suficat putin. ​​

​​Amplasarea, atitudine excelent​​

​​Apa, mare... ​​

​​Numai bine si multumesc de wow! ????

​​

​​

Dan&EmaPHONEAUTOR REVIEW
[31.07.20 11:57:28]

@msnd

Nu pot decat sa respect parerea ta. Trairile personale sunt cele care ne influenteaza si raman amprentate.

Pentru noi nota 10 pt Acvamarin cu repetabilitate zi de zi, ​​

recunosc insa usor scumputz. Daca te rasfatzai mai mult din meniu, se strangea ceva pe nota de pkata, noi mancam mai din 2 in 3.

Numai bine! ????

Dan&Ema, msnd, Zoazore